Vitiligo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vitiligo në dorë

Vitiligo (lat. Leucopathia acquisita) është një sëmundje kronike idiopatike, jo ngjitëse (infektive), nga e cila vuajn 0,5 deri më 2% e njerëzve në mbarë botën. Tipike për sëmundjen janë macula me çngjyrim të plotë, si pasojë e mungesës së melanociteve. Manifestimi i sëmundjes mund të jetë kudo në trup, por në mënyrë të zgjedhur lokalizohet në fytyrë, në zonën e organeve gjenitale, në duar dhe këmbë.

Shkaktarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konsiderohet si e mundur që shfaqja e vitiligos të varet nga një mekanizëm autoimun. Te personat me Diabet melit të të rriturve vitiligo shfaqet më shpesh se sa pritet.

Terapia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si për të trajtuar vitiligo në shtëpi:

• për fërkim në zonat e prekura të lëkurës përdorni lëng nga fruta me lëng fiku e rrënjët e parsnips, lëng speca, duckweed lëng mishi dhe lëng luleshtrydhe;

• për të maskuar njollat ​​mund të përdoret lëng rrënjë raven për njollat ​​yndyrat disa herë në ditë (lëng është në gjendje për të pikturuar në lëkurë, duke i dhënë asaj një hije të lehta cirk), po aq efektive për të maskuar lezione okoloplodnykov tretësirë ​​e lë të gjelbërta dhe arra, e cila gjithashtu kontribuojnë në spote errësuar;

Rrjedha e sëmundjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komplikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]