Jump to content

Vitomir Belaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vitomir Belaj (lindur më 8 nëntor 1937 në Maribor, Slloveni ) është një etnolog kroat . [1] Në vitin 1979 ai mori doktoraturën në Fakultetin e Shkencave Humane dhe Sociale, Universiteti i Zagrebit . [2] Profesor ka qenë që nga viti 1985, kurse nga viti 2009 profesor emeritus . [2] Në karrierën e tij, Belaj studioi veçanërisht historinë etnologjike dhe sfondin mitologjik të sllavëve dhe kroatëve. [2]

Vepra të zgjedhura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Utemeljitelj hrvatske etnologije dr. Antun Radić (1966) (master's thesis)
  • Kultni vrtići u Jugoslaviji i njihov etnološki okvir (1979) (doctoral dissertation)
  • Die Kunde vom kroatischen Volk. Eine Kulturgeschichte der kroatischen Volkskunde (1998)  
  • Hod kroz godinu. Mitska pozadina hrvatskih narodnih običaja i vjerovanja (1998, 2007)  
  • Sveti trokuti. Topografija hrvatske mitologije (with Juraj Belaj; 2014)  
  1. ^ a b Nagrada 2006.[lidhje e vdekur]
  2. ^ a b c "Belaj, Vitomir", Croatian Encyclopaedia (në kroatisht), 2021
  3. ^ "Državna nagrada za znanost za 1998". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 6 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]