Viverrinae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Viverrinae
Civeti afrikan (Civettictis civetta)
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Viverridae
Nënfamija: Viverrinae
Gray, 1864
Gjinitë

Civettictis
Genetta
Poiana
Viverra
Viverricula

Viverrinae përfaqësojnë një nënfamilje të madhe brenda Viverridae përbërë nga pesë gjini , të cilat janë të ndara në 22 specie native në Afrikë dhe Azinë Juglindore .[1] Kjo nënfamilje u emërtua dhe u përshkrua për herë të parë nga John Edward Grey në 1864.[2]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grei përcaktoi Viverrinae si të përbërë nga gjinitë Proteles , Viverra , Bassaris dhe Viverricula . Ai varti gjinitë Genetta dhe Fossa deri në Genettina, gjinitë Prionodon dhe Poiana te Prionodontinae . Reginald Innes Pocock sugjeroi që geneta afrikane ( Genetta ) janë gjithashtu pothuajse të lidhura me Viverrinae, por ndoshta duhet të formojnë një nënfamilje të veçantë. William King Gregory dhe Milo Hellman vendosën Viverra , Viverricula ,Civettictis , Genetta , Osbornictis , Poiana dhe amerikanverior creodine duke përfshirë Didymictis dhe Viverravus e Eocenit në këtë nënfamiljë viverrid. Ellerman dhe Morrison-Scott gjithashtu përfshinin gjininë Prionodon .[3]

Analiza e ADN-së në bazë të 29 specie Karnivorash që përfshijnë 13 specie Viverrinae dhe tri lloje përfaqësojnë Paradoxurus , Paguma dhe Hemigalinae mbështet vendosjen e Prionodon në familjen Prionodontidae si grupi-motër e Felidae . Këto hetime sqaruar edhe çështjen e diskutueshme e kufijve të kësaj nënfamilje mbështet Viverrinae si të përbërë nga dy grupe monofiletik , përkatësisht civetët tokësore Civettictis - Viverra - Viverricula dhe Poiana - Genetta.[4]

Aktualisht, Viverrinae përbëhet nga:[5][6]

Genus Species IUCN Red List status and distribution
Viverra Linnaeus, 1758[7] Civeti i madh indian (V. zibetha) Linnaeus, 1758[7]
LC[8]
Civeti malaian (V. tangalunga) Gray, 1832[9]
LC[10]
Civeti me njolla të mëdha i Malabarit (V. civettina) Blyth, 1862[11] CR[12]
Civeti me njolla të mëdha (V. megaspila) Blyth, 1862[11]
EN[13]
Viverricula Hodgson, 1838[14] Civeti i vogël indian (V. indica) Étienne Geoffroy Saint-Hilaire, 1803[15]
LC[16]
Civettictis Pocock, 1915[17] Civeti afrikan (C. civetta) (Schreber, 1776)[18]
LC[19]

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Speciet Viverrina kanë një trup të fortë. Ekziston një qese e thellë për sekretim në formën e një zgavre të thellë në secilën anë të anusit . Pjesa e pasme e këmbëve të pasme është me flokë, përveç jastëkut të gishtërinjve dhe metatarsus . E digitigrade këmbët janë të përshtatur për lëvizjen në terren. Shifra e parë është e vogël dhe vendoset shumë sipër jastëkut planar, dhe përbën një " kthetër të vesës " praktikisht të pa funksionuar.

Karakteristikat e jashtëzakonshme të Viverrinae moderne janë zhvillimi i lartë i gjëndrave të aromës perineale , zgjatja anteroposteriorale e shënuar e dhomës ento tympanike të bulës komplekse dhe forma karnasiale e faqeve të dhëmbëve.

Ata kanë dëgjim dhe vizion të shkëlqyeshëm. Dhëmbët e tyre karnasialë që prenë mishin janë relativisht të pazhvilluar.

Viverridët janë ndër familjet më primitive të Karnivora , me skelete shumë të ngjashëm me ato të fosileve që datojnë nga Eoceni , deri në 50 milion vjet më parë. Ato janë të ndryshueshme në formë, por përgjithësisht ngjajnë me macet me hundë të gjata. Shumica kanë kthetra tërheqëse ose pjesërisht tërheqëse , një baculum .

Gama e Viverrinae në madhësi nga linsangu afrikan me një gjatësi trupore prej 33 cm (13 in) dhe një peshë prej 650 g (1.43 lb) deri në civet afrikan në 84 cm (33 in) dhe 18 kg (40 lb).

Shpërndarja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo nënfamilje gjendet në të gjithë rajonin oriental , dhe përfaqësohet në Afrikë nga civeti afrikan ( Civettictis civetta ).Geneta e zakonshme ( Genetta genetta ) konsiderohet të ketë qenë futur në Evropë dhe në ishujt Balearic , dhe ndodh në të gjithë Portugalin , Spanjën dhe më të madhe të Francës .

Ata janë përgjithësisht të vetmuar dhe të kudondodhur , pavarësisht vendosjes së tyre në rendin Karnivora.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 548–559. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gray, J. E. (1864). A revision of the genera and species of viverrine animals (Viverridae), founded on the collection in the British Museum. Proceedings of the Zoological Society of London for the year 1864: 502–579.
 3. ^ Ellerman, J. R., Morrison-Scott, T. C. S. (1966). Checklist of Palaearctic and Indian mammals 1758 to 1946. Second edition. British Museum of Natural History, London.
 4. ^ Gaubert, P. and Veron, G. (2003). "Exhaustive sample set among Viverridae reveals the sister-group of felids: the linsangs as a case of extreme morphological convergence within Feliformia". Proceedings of the Royal Society, Series B, 270 (1532): 2523–2530. doi:10.1098/rspb.2003.2521
 5. ^ Gaubert, P. & Cordeiro-Estrela, P. (2006). "Phylogenetic systematics and tempo of evolution of the Viverrinae (Mammalia, Carnivora, Viverridae) within feliformians: implications for faunal exchanges between Asia and Africa" (PDF). Molecular Phylogenetics and Evolution. 41 (2): 266–278. doi:10.1016/j.ympev.2006.05.034. PMID 16837215. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 tetor 2016. Marrë më 6 maj 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:Open access
 6. ^ Nyakatura, K. & Bininda-Emonds, O. R. P. (2012). "Updating the evolutionary history of Carnivora (Mammalia): a new species-level supertree complete with divergence time estimates". BMC Biology. 10: 12. doi:10.1186/1741-7007-10-12. PMC 3307490. PMID 22369503. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 7. ^ a b Linnæus, C. (1758). "Viverra Zibetha". Systema naturæ per regna tria naturæ, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I (në latinisht) (bot. 10). Holmiæ (Stockholm): Laurentius Salvius. fq. 44.
 8. ^ Timmins, R.J.; Duckworth, J. W.; Chutipong, W.; Ghimirey, Y.; Willcox, D. H. A.; Rahman, H.; Long, B. & Choudhury, A. (2016). "Viverra zibetha". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41709A45220429. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41709A45220429.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gray, J. E. (1832). "On the family of Viverridae and its generic sub-divisions, with an enumeration of the species of several new ones". Proceedings of the Committee of Science and Correspondence of the Zoological Society of London. 2: 63–68. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Duckworth, J. W.; Mathai, J.; Wilting, A.; Holden, J.; Hearn, A. & Ross, J. (2016). "Viverra tangalunga". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41708A45220284. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41708A45220284.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Blyth, E. (1862). "Report of curator, zoological department, February, 1862, No. 1". Journal of the Asiatic Society of Bengal (31): 331−333. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Duckworth, J. W.; Mathai, J.; Wilting, A.; Holden, J.; Hearn, A. & Ross, J. (2016). "Viverra tangalunga". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41708A45220284. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41708A45220284.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Timmins, R.; Duckworth, J.W.; WWF-Malaysia; Roberton, S.; Gray, T.N.E.; Willcox, D. H. A.; Chutipong, W. & Long, B. (2016). "Viverra megaspila". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2016: e.T41707A45220097. doi:10.2305/IUCN.UK.2016-1.RLTS.T41707A45220097.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 14. ^ Hodgson, B. H. (1838). "Classified Catalogue of Nepalese Mammalia". Annals of Natural History. 1 (2): 152−154. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Geoffroy Saint-Hilaire, E. (1803). "La Civette de l'Inde". Catalogue des Mammifères du Museum National d'Histoire Naturelle. Paris: Museum National d'Histoire Naturelle. fq. 113. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Choudhury, A.; Duckworth, J.W.; Timmins, R.; Chutipong, W.; Willcox, D.H.A.; Rahman, H.; Ghimirey, Y. & Mudappa, D. (2015). "Viverricula indica". IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2015: e.T41710A45220632. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41710A45220632.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Pocock, R. I. (1915). "On the Feet and Glands and other External Characters of the Viverrinae, with the description of a New Genus". Proceedings of the Zoological Society of London: 131−149. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Schreber, J. C. D. (1778). "Die Civette Viverra civetta". Die Säugethiere in Abbildungen nach der Natur, mit Beschreibungen. Erlangen: Wolfgang Walther. fq. 418–420. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Do Linh San, E.; Gaubert, P.; Wondmagegne, D. & Ray, J. (2015). "Civettictis civetta". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41695A45218199. doi:10.2305/IUCN.UK.2015-4.RLTS.T41695A45218199.en. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)