Vladislav Listjev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vladislav Listyev duke lexuar gazetën Novy Vzglyad

Vladislav Nikolayevich Listyev (Rusisht: Владисла́в Никола́евич Листьев; 10 maj 1956 – 1 mars 1995) ishte gazetarë rusë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vladislav Listyev ishte gazetarë i popullarizuar. Ai për herë të parë u shfaq në televizion në fund të viteve 1980, në një program i cili shikuesit e kësaj programit kanë qenë 100 milionë njerëz.[1]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mbrëmjen e 1 marsit 1995, gjatë kthimit të tij nga transmetimi i drejtpërdrejtë të shfaqjes së tij në mbrëmje, ai u qëllua dhe u gjetë i vdekur në shkallët e ndërtesës. Më 2 mars, të gjithë gazetat dhe lajmet ruse kanë folur vetëm rreth Vladislavit gjatë gjithë ditës, dhe në gazeta ka qenë e shkruar vetëm "Vladislavi u qëllua". Presidenti i Rusisë Boris Yeltsin shkoi në ceremoninë e varrimit.

Paul Klebnikov ka akuzuar Boris Abramovich Berezovsky se ai ka urdhëruar vrasjen e Vladislavit.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Clines, Rancis X. (12 janar 1991). "Soviet Press Curbs Hint at a Retreat". The New York Times. Marrë më 2009-10-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Klebnikov, Paul (30 dhjetor 1996). "Godfather of the Kremlin?". Forbes. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)