Jump to content

Vlora Çitaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vlora Çitaku
Ambasadore e Kosovës në Shtetet e Bashkuara
Në detyrë
20 gusht 2015 – 3 mars 2021
PresidentiAtifete Jahjaga
Hashim Thaçi
Vjosa Osmani (ushtruese e detyrës)
KryeministriIsa Mustafa
Ramush Haradinaj
Albin Kurti
Avdullah Hoti
Paraprirë ngaAkan Ismaili
Pasuar ngaValdet Sadiku (chargé d'affaires)
Ilir Dugolli
Ministre për Integrim Europian
Në detyrë
22 shkurt 2011 – 1 shtator 2014
PresidentiAtifete Jahjaga
KryeministriHashim Thaçi
Paraprirë ngaBesim Beqaj
Pasuar ngaBekim Çollaku
Të dhëna vetjake
U lind më (1980-10-10) 10 tetor 1980 (43 vjeç)[1]
Podujevë, Jugosllavi
Nënshkrimi

Vlora Faik Çitaku (10 tetor 1980-)[2][3] është një politikane dhe diplomate shqiptare në Republikën e Kosovës, dhe shërbeu si ambasadore e Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara gjatë viteve 2015 deri 2021.[4] Paraprakisht ishte Konsull i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Nju Jork.[5]. [6]

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlora Citaku është e lindur në Bajçinë, Komuna e Podujeves dhe jeton në Prishtinë. Çitaku ka të mbaruar një MA në Medie dhe Gazetari dhe para se të angazhohej në politikë ka punuar si gazetare dhe përkthyese për disa medie perëndimore gjatë luftës në Kosovë në periudhën 1998 – 1999. Çitaku po ashtu shërben në një bord bamirësie në Kosovë që angazhohet për mbrojtjen e grave nga dhuna në familje.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlora Çitaku më herët ishte ministre e Integrimit Europian, ish zëvendësministre e jashtme dhe ministre e jashtme në detyrë pas prishjes së koalicionit PDK dhe LDK. Çitaku ishte ministërja e dytë për Integrim Europian që nga themelimi i kësaj ministrie në Qeverinë e Kosovës në vitin 2009.[7] Para kësaj ajo shërbeu si ushtruese e detyrës së Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Zëvendësministre e Punëve te Jashtme, në një ministri të themeluar tek pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. Ajo ka ndihmuar edhe në themelimin e Ministrisë, në krijimin e korit të parë diplomatik të Kosovës dhe në përfaqësimin e Kosovës në baza bilaterale e multilaterale, siç është edhe Këshilli i Sigurimit i KB.

Çitaku po ashtu ka shërbyer si Anëtare e Parlamentit në dy legjislatura nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës.[8] Ajo ka qenë e angazhuar në komisionet parlamentare për punë të jashtme dhe integrim europian. Në zgjedhjet e fundit, Çitaku është zgjedhur si një nga kandidatet më të votuar në partine e saj.

Ajo po ashtu është anëtare e Kryesisë së partisë më të madhe politike në Kosove, në të cilën u anëtarësua që nga zanafilla e saj ne vitin 1999. Më herët ishte zëdhënëse e partisë, këshilltare për media si dhe zyrtare ndërlidhëse me bashkësinë ndërkombëtare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Vlora Çitaku celebrates her birthday, this is her age". 10 tetor 2020. Marrë më 10 tetor 2020.
  2. ^ Twitter
  3. ^ Guide to Women Leaders
  4. ^ "Çitaku dekretohet ambasadore në SHBA". Marrë më 2015-08-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Vlora Çitaku konsulle e Kosovës në Nju Jork". old.zeri.info. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2016. Marrë më 11 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ http://www.mfa-ks.net/?page=1,49
  7. ^ "Ministrja e Integrimit Vlora Çitaku dhe Ministri i Brendshëm Bajram Rexhepi vizituan Berlinin". Ministria e Punëve të Jashtme - Ambasada e Republikës së Kosovës në Berlin. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2021. Marrë më 2015-08-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Profile: Vlora Citaku- Kosovo's new challenge" Arkivuar 5 shtator 2012 tek Archive.today kijacnews.net 2 March 2010 Link retrieved 21 February 2011