Jump to content

Vojislav Nikčević

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vojislav Nikčević
U lind në(1935-01-18)18 janar 1935
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ShkollimiUniversiteti i Zagrebit
ProfesioniAkademik, gjuhëtar
Njohur përInstituti për Gjuhën dhe Filologjinë Malazeze

Vojislav Nikçeviq (18 January 1935 – 2 July 2007) ishte një gjuhëtar malazez.

Nikçeviq ka lindur në fshatin Stubicë, afër Nikshiqit, Mbretëria e Jugosllavisë, dhe u shkollua në Universitetin e ZagrebitZagreb, Kroaci. Ai ishte profesor në Fakultetin Filologjik të Nikshiqit, Universiteti i Malit të Zi.

Ai ishte më i njohur për punën e tij në promovimin e gjuhës malazeze si gjuhë e veçantë nga serbishtja. Ai ishte anëtar i shquar i Akademisë Dokleane të Shkencave dhe të Arteve dhe ishte drejtor i Institutit për Gjuhën dhe Filologjinë Malazeze.[1]

Pas vdekjes së tij më 2 korrik 2007 në Beograd ai u varros në Cetinje.[2]

  1. ^ "What kind of Montenegrin language?". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 30 korrik 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).