Vojisllav Sheshel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dr. Vojislav Sheshel

Dr. Vojislav Šešelj (lindur më 11 tetor 1954) është një politikan serb, themelues dhe president i Partisë Radikale Serbe të ekstremit të djathtë (SRS); ai u dënua për krime lufte nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë (ICTY). Ndërmjet viteve 1998 dhe 2000, ai shërbeu si zëvendëskryeministër i Serbisë.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u dorëzua vullnetarisht në Gjykatën e Hagës në shkurt 2003, por gjyqi i tij nuk filloi deri në nëntor 2007. [1] Gjyqi i Sheshelj u shoqërua me polemika: ai hyri në grevë urie për gati një muaj derisa më në fund u lejua të përfaqësonte veten, duke fyer rregullisht gjyqtarët dhe prokurorët e gjykatës me fillimin e procedurës, zbuluan identitetin e dëshmitarëve të mbrojtur dhe u ndëshkuan në tre raste për mosrespektim të gjykatës. Ai nuk thirri asnjë dëshmitar në mbrojtje të tij.

Pasi kaloi 11 vjet e 9 muaj në paraburgim në Njësinë e Paraburgimit të Kombeve të Bashkuara në Scheveningen gjatë gjykimit të tij, Sheshelj u lejua të kthehej përkohësisht në Serbi në nëntor 2014 për t'iu nënshtruar trajtimit të kancerit. [2] Ai udhëhoqi SRS-në në zgjedhjet e vitit 2016 dhe partia e tij fitoi 23 vende në parlament.

Më 31 mars 2016, ai u shpall i pafajshëm në një vendim të shkallës së parë për të gjitha pikat nga ICTY. [3] Shfajësimi u apelua nga prokurorët nga MICT, një agjenci e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara e cila funksionon si program mbikëqyrës dhe ent pasardhës i ICTY-së. Më 11 prill 2018, Dhoma e Apelit e ndryshoi pjesërisht vendimin e shkallës së parë, duke e shpallur Sheshelin fajtor për krime kundër njerëzimit për rolin e tij në nxitjen e dëbimit të kroatëve nga Hrtkovci. Ai u shpall i pafajshëm për pikat e mbetura të aktakuzës së tij, duke përfshirë të gjitha krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit që ai pretendohej se kishte kryer në Kroaci dhe Bosnje. Sheshelj u dënua me 10 vjet burg, por për shkak të kohës së kaluar tashmë në paraburgim, ai nuk ishte i detyruar të kthehej në burg.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bartrop, Paul R. (2012). A Biographical Encyclopedia of Contemporary Genocide. Santa Barbara: ABC-CLIO. ISBN 978-0-313-38679-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Cigar, Norman (1995). Genocide in Bosnia: The Policy of "Ethnic Cleansing". College Station, Minnesota: University of Minnesota Press. ISBN 978-1-58544-004-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Mueller, John (verë 2000). "The Banality of 'Ethnic War'" (PDF). International Security. 25: 42–70. doi:10.1162/016228800560381. ISSN 0162-2889. Marrë më 20 dhjetor 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Serb accused at war crimes trial". BBC News. Marrë më 10 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Foto: Marina Lopičić, EPK. "KRISTIJAN PRIZNAO ŠEŠELJU U OČI: Trebalo je da te ubijem snajperom, atentat je naručio..." Kurir. Marrë më 31 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Trial Judgement in the case of Vojislav Šešelj delivered". International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia. 31 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)