Vrasja e George Floyd

Coordinates: 44°56′03″N 93°15′45″W / 44.9343°N 93.2624°W / 44.9343; -93.2624
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vrasja e George Floyd
Mural në Minneapolis për nder të George Floyd
Data25 maj 2020 (2020-05-25)
Koharr. 20:01-21:15 CDT (UTC−5)
VendndodhjaMinneapolis, Minnesota
Koordinatat44°56′03″N 93°15′45″W / 44.9343°N 93.2624°W / 44.9343; -93.2624
Akuzat
 • Derek Chauvin:
  vrasje e shkallës së dytë, vrasje e shkallës së tretë,
  J. Alexander Kueng, Thomas Lane, Tou Thao:
  ndihmës në krim vrasje e shkallës së dytë

Më 25 maj 2020, George Floyd, një burrë me ngjyrë 46 vjeç, u vra në Minneapolis, Minesota kur oficeri i policisë (mashkull i bardhë) Derek Chauvin i vuri gjunjët në qafë për gati nëntë minuta ndërsa Floyd u prangos dhe u shtri me fytyrën poshtë në rrugë.[1] Dy oficerë të tjerë e përmbajtën më tej Floyd-in, dhe një i katërt i ndaloi shikuesit të ndërhyjnë.[2] Floyd, i cili u arrestua me dyshimin se përdori një faturë të falsifikuar, iu lut për jetën e tij, duke u thënë vazhdimisht oficerëve "Nuk mund të marr frymë".[3][4] Gjatë tri minutave të fundit, Floyd ishte pa lëvizje dhe nuk kishte puls.[5][6] Oficerët injoruan lutjet e shikuesve që të lëshojnë Floydin, dhe gjuri i Chauvin mbeti në qafën e Floyd ndërsa teknikët e urgjencës mjekësore u përpoqën ta trajtojnë.

Policia fillimisht pretendoi se Floyd i kishte rezistuar arrestimit, por pasi pamjet e kamerave të sigurisë dhe videot e bëra nga dëshmitarët qarkulluan gjerësisht, të katër oficerët u pushuan nga puna. Dy autopsitë zbuluan se vdekja e Floyd ishte një vrasje.[7][8] Chauvin u akuzua për vrasje të shkallës së dytë, vrasje të shkallës së tretë[9] dhe tre oficerët e tjerë janë akuzuar për ndihmë dhe nxitje të vrasjes së shkallës së dytë.[10] FBI dhe Byroja e Minesota për Përceptimin e Krimeve po hetojnë të gjithë incidentin.[11][12]

Vdekja e Floyd shkaktoi demonstrata dhe protesta në të gjithë botën kundër përdorimit të forcës së tepërt nga policia, mungesës së përgjegjësisë së policisë dhe racizmit të policisë.[13][14] Protestat në zonën metropolitane Minneapolis-Saint Paul u bënë të dhunshme pasi një zonë policie dhe dy dyqane u dogjën dhe dyqanet u plaçkitën.[15] Disa demonstrues u përplasën me policinë, të cilët qëlluan me gaz lotsjellës dhe plumba gome.[16][17] Vdekja e Floyd është krahasuar me vdekjen e Eric Garner, një njeri me ngjyrë që përsëriti "Nuk mund të marr frymë" ndërsa ishte në një shtrëngim fatal të vendosur nga një oficer i policisë në New York City më 2014.[18][19]

Njerëzit e përfshirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

George Perry Floyd, 46 vjeç, lindi në Fayetteville, Karolina e Veriut dhe u rrit në lagjen e tretë[20]Houston, Texas.[21][22] Në vitin 2014, ai u transferua në Minneapolis, Minesota.[23]

Derek Michael Chauvin, 44 vjeç, kishte qenë oficer policie në Departamentin e Policisë në Minneapolis që nga viti 2001.[24][25] Ai kishte 18 ankesa në procesverbalin e tij zyrtar, dy prej të cilave rezultuan në disiplinë duke përfshirë letrat zyrtare të qortimit.[26] Ai ishte përfshirë në tri të shtëna policie, njëra prej tyre ishte fatale.[27][28] Chauvin iu dha medalje trimërie më 2006 dhe 2008 për incidente në të cilat ai qëlloi ndaj të dyshuarve, dhe në vitin 2008 dhe 2009 mori mirënjohje për ndjekjen e të dyshuarve.[29][30] Floyd dhe Chauvin kishin punuar ndërrime të mbivendosura si roje sigurie në një klub nate, sipas një ish-pronari të klubit i cili ishte i pasigurt nëse Floidi dhe Chauvin e njihnin njëri-tjetrin.[31][32] Ish-pronari tha gjithashtu se Chauvin ishte nganjëherë i tepruar në trajtimin e klientelës kryesisht të zezë të klubit, për shembull duke iu përgjigjur luftimeve duke spërkatur një turmë të tërë me dantellë në vend që të merrej posaçërisht me ato luftime.[33]

Tou Thao, 34 vjeç, ishte oficer policie në Departamentin e Policisë në Minneapolis. Ai filloi si oficer i shërbimit të komunitetit me kohë të pjesshme në vitin 2008 dhe kaloi në akademinë e policisë më 2009. Pasi u pushua nga puna për dy vjet, ai rifilloi të punojë për policinë në vitin 2012.[34] Gjashtë ankesa ishin ngritur kundër Thao-së, asnjë prej tyre nuk rezultoi me veprim disiplinor.[35][36] Në vitin 2014, një burrë pretendoi se Thao e prangosi atë pa shkak, e hodhi në tokë dhe e goditi me grushta, e goditi dhe e thau; dhëmbët e burrit ishin thyer dhe ai ishte shtruar në spital.[37] Procedimi gjyqësor rezultoi për 25,000 dollarë.

J. Alexander Kueng, 26 vjeç, dhe Thomas K. Lane, 37 vjeç,[38][39] u licencuan si oficerë të zbatimit të ligjit në gusht 2019. Asnjëri nuk kishte ankesa paraprake për të dhënat e tyre. Kueng dhe Lane ishin të dy në javën e parë të shërbimit si oficerë të policisë në Minneapolis kur u vra George Floyd.[40]

Arrestimi dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryqëzimi i Chicago Avenue dhe E.   Rruga e 38-të më 30 maj. Floyd u vra vetëm majtas nga Cup Foods.

Arrestimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mbrëmjen e Ditës së Përkujtimit, 25 maj 2020, Floyd bleu cigare në Cup Foods, një dyqan në kryqëzimin e East 38th Street dhe Chicago Avenue në lagjen Powderhorn Park të Minneapolis. Një punonjës i dyqanit besonte se Floyd kishte paguar me një faturë të falsifikuar 20 dollarë.

Pak para orës 8:00 pasdite, dy punonjës të Cup Foods u larguan nga dyqani dhe kaluan rrugën në një SUV të parkuar para një restoranti. Floyd ishte në sediljen e shoferit dhe të rritur të tjerë ishin në automjet.[41] Punonjësit kërkuan që Floyd t’i kthejë cigaren, dhe ai nuk pranoi. Ndërveprimi është filmuar nga kamera e sigurisë e restorantit. Në 8:01, një punonjës i dyqanit thirri policinë për të raportuar se Floyd kishte kaluar "fatura të rreme" dhe ishte "i dehur keq" dhe "jo në kontroll të vetvetes”.

Chauvin vë gjurin në qafën e Floyd[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 8:13, Kueng dhe Lane i thanë Floydit se ishte nën arrest dhe e shoqëruan atë drejt makinës së tyre të policisë përtej rrugës. Floyd ra në tokë ngjitur me veturën; oficerët e kapën dhe e vendosën përballë derës së makinës. Sipas prokurorëve, Floyd u tha oficerëve se ai nuk po rezistonte, por se ai ishte klaustrofobik dhe nuk dëshironte të ulet në makinë. Një oficer i policisë në Minneapolis arriti dhe ruajti automjetin e Floydit (përtej rrugës nga restoranti) dhe dy personat që kishin qenë në të me Floyd.

Në 8:17, mbërriti një makinë e tretë e policisë me oficerët Derek Michael Chauvin dhe Tou Thao, të cilët iu bashkuan Kueng dhe Lane. Chauvin mori komandën. Sipas prokurorëve, Floyd u tha oficerëve se nuk mund të merrte frymë ndërsa ata u përpoqën ta detyrojnë atë në makinë. Rreth 8:18, pamjet e sigurisë nga Cup Foods tregojnë Kueng duke luftuar me Floyd për të paktën një minutë në pjesën e pasme të shoferit ndërsa Thao shikon. Në 8:19, duke qëndruar në anën e pasagjerit të automjetit, Chauvin tërhoqi Floydin nëpër pjesën e pasme të pasagjerit në anën e pasagjerit, pastaj nga makina. Floyd, ende i prangosur, ra në trotuarin ku ai shtrihej mbi gjoksin e tij me faqe në tokë. Floyd ndaloi së lëvizuri rreth orës 8:20, megjithëse ishte akoma i vetëdijshëm. Dëshmitarë të shumtë filluan të filmojnë takimin; videot e tyre u qarkulluan gjerësisht në internet. Në 8:20, një dëshmitar në të gjithë kryqëzimin filloi të regjistronte video duke treguar Chauvin duke u gjunjëzuar në qafën e Floyd, Kueng duke ushtruar presion në palcën e Floyd-it, dhe Lane duke ushtruar presion në këmbët e Floyd, ndërsa Thao qëndronte aty pranë. Dëshmitari ndaloi xhirimet kur njëri prej oficerëve e urdhëroi të largohej. Gjithashtu në 8:20, një person i dytë, duke qëndruar pranë hyrjes së Cup Foods, filloi të regjistrojë incidentin. Floidi mund të dëgjohet vazhdimisht duke thënë "Nuk mund të marr frymë", "Ju lutem" dhe "Mama"; Floyd përsëriti të paktën 16 herë se nuk mund të merrte frymë. Në një moment një dëshmitar tha: "Ju e ulët. Lëreni të marrë frymë."[42] Pasi Floyd tha: "Jam gati të vdes", Chauvin i tha atij të "pushojë".[43] Policia e pyet Floydin: "Çfarë dëshiron?" ; Floyd u përgjigj, "Nuk mund të marr frymë".[44] Floyd shprehet: "Ju lutem, gjuri në qafë, nuk mund të marr frymë".

Nga 8:25, Floyd u shfaq i pavetëdijshëm dhe kalimtarët u përballën me oficerët për gjendjen e Floyd. Chauvin nxori mantelin për të mbajtur larg kalimtarët ndërsa Thao lëvizi midis tyre dhe Chauvin.[45][46] Kalimtarët po bërtisnin vazhdimisht se Floyd nuk ishte "i përgjegjshëm tani" dhe po i bënin thirrje policisë të kontrollonte pulsin e tij. Kueng kontrolloi kyçin e dorës së Floidit, por nuk mund të gjente një puls. Oficerët nuk u përpoqën t'i ofrojnë Floyd ndonjë ndihmë mjekësore. Sipas ankesës penale kundër Chauvin, Lane e pyeti Chauvin dy herë nëse ata duhet të lëviznin Floydin në anën e tij, dhe Chauvin tha jo. Një dëshmitar e pyeti: "A e vranë?"[47]

Përgjigja mjekësore dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 8:27 pasdite, mbërriti një ambulancë e Qarkut Hennepin. Pas pak, një i afërm i ri i pronarit të Cup Foods u përpoq të ndërhynte, por u shty prapa nga Thao. Teknikët e urgjencës mjekësore kontrolluan pulsin e Floyd. Chauvin mbajti gjurin e tij në qafën e Floidit për gati një minutë pasi kishte mbërritur ambulanca, pavarësisht se Floyd ishte pa ndjenja. Kur ai më në fund ngriti gjurin, kishte qenë atje për tetë minuta dhe dyzet e gjashtë sekonda. Rreth 8:29, Floyd, ende pa lëvizje, u ngarkua në ambulancën që u nis për në Qendrën Mjekësore të Qarkut Hennepin.

Gjatë rrugës, ambulanca kërkoi ndihmë nga Departamenti i Zjarrit në Minneapolis. Në 8:32, zjarrfikësit arritën në Cup Foods; sipas raportit të tyre, oficerët e policisë nuk dhanë asnjë informacion të qartë në lidhje me gjendjen e Floyd-it ose vendndodhjen, gjë që vonoi aftësinë e tyre për të gjetur ambulancën. Ndërkohë, ambulanca që mbante Floyd raportoi se po hynte në atak kardiak dhe përsëri kërkoi ndihmë, duke u kërkuar zjarrfikësve që t'i takonin në cepin e Rrugës 36 dhe Park Avenue. Pesë minuta më vonë, zjarrfikja arriti në ambulancën; dy mjekë të zjarrfikësve që hipnin në ambulancë e gjetën Floidin jo të përgjegjshëm dhe pa puls.

Floyd u shpall i vdekur në 9:25 në dhomën e urgjencës së Qendrës Mjekësore të Qarkut Hennepin.[48]

Hetimet dhe akuzat penale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autopsitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ankesë penale kundër Chauvin, lëshuar më 29 maj, citoi rezultatet paraprake të një autopsie të kryer nga ekzaminuesi mjekësor i Qarkut Hennepin, i cili nuk gjeti "asnjë gjetje fizike që mbështet një diagnozë të asfiksisë traumatike ose mbytje", por zbuloi se Floyd vuante nga sëmundja e arterieve koronare dhe sëmundje hipertensionale të zemrës.[49] Ankesa përmendi spekulimet e autopsisë se "efektet e kombinuara të z. Floyd duke u përmbajtur nga policia, kushtet e tij themelore shëndetësore dhe çdo dehës i mundshëm në sistemin e tij ka të ngjarë të kontribuojnë në vdekjen e tij".[50]

Gjetjet përfundimtare të ekzaminuesit mjekësor, të lëshuar më 1 qershor,[51] klasifikuan vdekjen e Floyd si një vrasje të shkaktuar nga "një arrest kardiopulmonar, ndërsa ishte i përmbajtur" nga oficerët që i kishin nënshtruar Floydit në "shtrëngim të qafës".[52][53] Kushte të tjera domethënëse ishin sëmundja e zemrës arteriosklerotike, sëmundja hipertensionale e zemrës, dehja nga fentanili dhe përdorimi i fundit i metafetaminës. Raporti thotë se më 3 prill Floyd kishte testuar pozitiv për SARS-CoV-2, virus që shkakton COVID-19, por nuk e rendit atë si një gjendje fatale ose një gjendje tjetër e rëndësishme.[54][55]

Përgjigja e departamentit të policisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 maj, në mëngjes pasi u vra Floyd, Departamenti i Policisë në Minneapolis lëshoi një deklaratë duke pretenduar se Floyd kishte "rezistuar fizikisht" dhe se pasi oficerët e prangosën atë, ata "vunë re se ai dukej se po vuante nga shqetësimi mjekësor".[56] Disa orë më vonë, video e dëshmitarëve dhe kamerave të sigurisë që kundërshtonin llogarinë e policisë filluan të qarkullojnë gjerësisht në internet.[57][58] Deri në fund të ditës, të katër oficerët u pushuan nga puna.[59]

Akuzat penale të shtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chauvin u arrestua më 29 maj,[60] Avokati i Hennepin County, Mike Freeman e kishte akuzuar atë për vrasje të shkallës së tretë dhe vrasje të shkallës së dytë[61] duke e bërë atë oficerin e parë të bardhë në Minesota që do të ngarkohet në vdekjen e një civil me ngjyrë.[62] Sipas ligjit të Minesotës, vrasja e shkallës së tretë përcaktohet si shkaktim i vdekjes së një tjetri pa qëllim për të vrarë, por "duke evokuar një mendje të privuar, pa marrë parasysh jetën e njeriut". Vrasja e shkallës së dytë gjithashtu nuk nënkupton qëllimin vdekjeprurës, por se kryesi i krimit krijoi "një rrezik të paarsyeshëm" të një dëmtimi serioz ose vdekjes.[63]

Më 31 maj, Prokurori i Përgjithshëm i Minesota, Keith Ellison mori përsipër çështjen me kërkesën e Guvernatorit Tim Walz. Më 3 qershor, Ellison ndryshoi akuzat kundër Chauvin për të përfshirë vrasje të paqëllimshme të shkallës së dytë nën doktrinën e vrasjes kriminale, duke pretenduar se Chauvin vrau Floyd gjatë rrjedhës së kryerjes së sulmit në shkallën e tretë;[64] Udhëzimet për dënimet e Minesotës rekomandojnë 12.5 vjet burgim me dënimin e asaj akuze.[65]

Ellison gjithashtu akuzoi tre oficerët e tjerë për ndihmën dhe forcimin e vrasjes së shkallës së dytë.[66][67]

Hetimet federale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 maj, FBI njoftoi se po rishikonte incidentin, me kërkesë të Departamentit të Policisë në Minneapolis.[68] Më 28 maj, Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara lëshoi një deklaratë të përbashkët me FBI, duke thënë se ata e kishin bërë hetimin për vdekjen e Floyd-it "një përparësi kryesore". Ata thanë se kishin caktuar prokurorë me përvojë dhe hetuesit kriminalë të FBI-së për çështjen, dhe përshkruan hapat e ardhshëm të hetimit: një "hetim gjithëpërfshirës do të përpilojë të gjitha informacionet në dispozicion dhe do të vlerësojë plotësisht provat dhe informacionet e marra nga dëshmitarët.... Nëse përcaktohet se ka pasur shkelje të ligjit federal, do të kërkohen akuza penale".[69][70] The Wall Street Journal kategorizoi këtë deklaratë nga Departamenti i Drejtësisë si "veçanërisht i fortë", duke pasur parasysh që departamenti "shpesh merr një ton më të heshtur në përshkrimin e hetimeve të vazhdueshme".

Legjislacioni dhe reformat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 qershor, Këshilli i Qytetit i Minneapolis autorizoi kryetarin e bashkisë të hynte në një urdhër kufizimi të përkohshëm me Shtetin e Minesota; sipas urdhrit shtrëngimet janë të ndaluara dhe oficerëve të policisë u kërkohet të ndërhyjnë kundër përdorimit të forcës së tepërt nga oficerët e tjerë. Kryetari e solli zyrtarisht rendin në fuqi të njëjtën ditë.[71][72]

Memoriale dhe protesta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Protestuesit në Minneapolis
A brick storefront with the words "CUP FOODS" in red. A crowd, some with signs including a "Black Lives Matter" sign, stand before it.
Protestuesit në vendin ku u vra Floyd[73]
Artikujt përkujtimorë të lënë afër vendit ku u vra Floyd

Zona përreth vendndodhjes në të cilën u vra Floydi u bë një përmendore e improvizuar përgjatë 26 majit, me shumë pankarta duke i dhënë haraç atij dhe duke iu referuar lëvizjes Black Lives Matter.[74] Ndërsa dita përparonte, më shumë njerëz dolën të demonstrojnë kundër vdekjes së Floydit. Turma, e vlerësuar të jetë në qindra njerëz,[75][76][77] marshoi më pas në prefektin e 3-të të Policisë së Minneapolis.[78] Pjesëmarrësit përdorën postera dhe parulla me fraza të tilla si "Justice for George" (Drejtësi për George), "I Can't Breath" (S'mund të marr frymë) dhe "Black Lives Matter".[79]

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja dhe miqtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kushëriri i Floyd, Tera Brown, kritikoi policinë: "Ata ishin menduar të ishin atje për të shërbyer dhe për të mbrojtur dhe unë nuk pashë asnjërin prej tyre të ngre një gisht për të bërë ndonjë gjë për të ndihmuar, ndërsa ai ishte duke lypur për jetën e tij." Njëri nga vëllezërit e Floidit tha: "Ata mund ta kishin lodhur; ata mund ta kishin mashtruar. Në vend të kësaj, ata e futën gjurin në qafë dhe vetëm u ulën tek ai dhe më pas u vazhduan. Ata e trajtuan atë më keq sesa trajtojnë kafshët.”[80] Vëllai i Floyd, Philonese, bëri thirrje për paqe dhe tha: "Të gjithë kanë shumë dhimbje tani, kjo është arsyeja pse po ndodh kjo, unë jam lodhur duke parë njerëzit e zinj që vdesin".[81]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "George Floyd: What happened in the final moments of his life". BBC News (në anglisht). 30 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 1 qershor 2020.
 2. ^ Chappell, Bill. "Chauvin And 3 Former Officers Face New Charges Over George Floyd's Death". NPR (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 3. ^ Barker, Kim; Eligon, John; Jr, Richard A. Oppel; Furber, Matt (4 qershor 2020). "Officers Charged in George Floyd's Death Not Likely to Present United Front". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 4. ^ Haworth, Jon; Torres, Ella; Pereira, Ivan (3 qershor 2020). "Floyd died of cardiopulmonary arrest, tested positive for COVID-19, autopsy shows". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 6 qershor 2020.
 5. ^ Thorbecke, Catherine (29 maj 2020). "Derek Chauvin had his knee on George Floyd's neck for nearly 9 minutes, complaint says". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 6. ^ Higgins, Tucker; Mangan, Dan (3 qershor 2020). "3 more cops charged in George Floyd death, other officer's murder charge upgraded". CNBC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 7. ^ Furber, Matt; Burch, Audra D. S.; Robles, Frances (29 maj 2020). "George Floyd Worked With Officer Charged in His Death". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2020. Marrë më 30 maj 2020.
 8. ^ "Hennepin County Medical Examiner declares George Floyd death homicide". FOX 9 (në anglishte amerikane). 1 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 2 qershor 2020. The updated report states that on May 25, George Floyd experienced a cardiopulmonary arrest while being restrained by law enforcement officer(s).
 9. ^ "Fired Minneapolis police officer Derek Chauvin, who knelt on George Floyd's neck, arrested". Boston Globe (në anglisht). 29 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 10. ^ Madani, Doha (3 qershor 2020). "3 more Minneapolis officers charged in George Floyd death, Derek Chauvin charges elevated" (në anglisht). NBC News. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
 11. ^ Hauser, Christine (26 maj 2020). "F.B.I. to Investigate Arrest of Black Man Who Died After Being Pinned by Officer". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2020. Marrë më 26 maj 2020.
 12. ^ "'This is the right call': Officers involved in fatal Minneapolis incident fired, mayor says" (në anglisht). KSTP-TV. 26 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 26 maj 2020.
 13. ^ "Germany: Thousands attend anti-racism protests honoring George Floyd" (në anglisht).
 14. ^ "The Myth of Systemic Police Racism". The Wall Street Journal (në anglisht).
 15. ^ AP (28 maj 2020). "Violent protests rock Minneapolis for 2nd straight night over in-custody death" (në anglisht). KABC-TV. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 16. ^ Jimenez, Omar (28 maj 2020). "As heated protests over George Floyd's death continue, Minnesota governor warns of 'extremely dangerous situation'" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 17. ^ DeMarche, Edmund (28 maj 2020). "Deadly shooting near George Floyd protest as looting, arson grip Minneapolis" (në anglisht). Fox News Channel. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020. Some protesters skirmished with officers, who fired rubber bullets and tear gas in a repeat of Tuesday night's confrontation
 18. ^ Murphy, Esme (26 maj 2020). "'I Can't Breathe!': Video Of Fatal Arrest Shows Minneapolis Officer Kneeling On George Floyd's Neck For Several Minutes" (në anglisht). WCCO-TV. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2020. Marrë më 26 maj 2020. While lying facedown on the road, Floyd repeatedly groans and says he can't breathe.
 19. ^ "Mayor makes emotional call for peace after violent protests: "I believe in Minneapolis"" (në anglisht). CBS News. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 20. ^ Richmond, Todd (28 maj 2020). "Who was George Floyd? Unemployed due to coronavirus, he'd moved to Minneapolis for a fresh start". Chicago Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
 21. ^ Gill, Julian (27 maj 2020). "In Houston, friends and family mourn 'gentle giant' George Floyd amid calls for murder charges for cops". Houston Chronicle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 22. ^ "An athlete, friend and father - who was George Floyd?". BBC News (në anglishte britanike). 31 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 23. ^ Toone, Stephanie (29 maj 2020). "Floyd's brother tearfully asked for justice and peace following the 46-year-old bouncer's death Thursday" (në anglisht). Atlanta Journal-Constitution. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 30 maj 2020.
 24. ^ Mannix, Andy (26 maj 2020). "What we know about Derek Chauvin and Tou Thao, two of the officers caught on tape in the death of George Floyd". Star Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 25. ^ Evelyn, Kenya (28 maj 2020). "George Floyd killing: two officers involved previously reviewed for use of force". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 26. ^ Barrett, Erin Ailworth, Ben Kesling, Sadie Gurman and Joe (28 maj 2020). "Justice Department Says George Floyd's Death a Priority". The Wall Street Journal (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 27. ^ Scher, Isaac (27 maj 2020). "The police officer who knelt on George Floyd's neck has been involved in shootings and was the subject of 10 different complaints". Insider (në anglisht). Marrë më 27 maj 2020.
 28. ^ Melendez, Pilar (28 maj 2020). "Minneapolis Man: Cop Who Kneeled on George Floyd 'Tried to Kill Me' in 2008". The Daily Beast (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 29. ^ Condon, Bernard (3 qershor 2020). "What to know about 4 officers charged in George Floyd's death". ABC11 Raleigh-Durham (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 30. ^ "Minneapolis police officer at center of George Floyd's death had history of complaints". NBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 31. ^ Lastra, Ana; Rasmussen, Eric (28 maj 2020). "George Floyd, fired officer overlapped security shifts at south Minneapolis club". KSTP.com/ABC 5 Eyewitness News (në anglisht). Minneapolis, MN. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 32. ^ "The Latest: Attorneys seek outside probe of Floyd's death". AP NEWS (në anglisht). 29 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 33. ^ Condon, Bernard (29 maj 2020). "Charged Minn. cop used 'overkill' tactics as nightclub guard" (në anglisht). Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 34. ^ Condon, Bernard (3 qershor 2020). "What to know about 4 officers charged in George Floyd's death". ABC7 Los Angeles (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 35. ^ "What we know about two of the officers caught on tape in the death of George Floyd" (në anglisht). LA Times. Minneapolis Star Tribune. 28 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2020. Marrë më 2 qershor 2020.
 36. ^ Kim, Catherine (31 maj 2020). "What we know about the officers involved in George Floyd's death". Vox.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2020. Marrë më 1 qershor 2020.
 37. ^ Mannix, Andy (25 maj 2020). "What we know about two of the officers caught on tape in the death of George Floyd" (në anglisht). Minneapolis Star Tribune. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 2 qershor 2020.
 38. ^ Bjorhus, Jennifer (30 maj 2020). "Derek Chauvin in custody; other officers lay low". Star Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 31 maj 2020.
 39. ^ Chiu, Allyson (27 maj 2020). "George Floyd death: Minneapolis Mayor Jacob Frey says officer should be charged". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 40. ^ "Ex-Minneapolis cop told other officers 'you shouldn't do this' during George Floyd's arrest, lawyer says". NBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 41. ^ Alexander, Harriet (3 qershor 2020). "What happened on the night of George Floyd's arrest and death?". The Telegraph (në anglishte britanike). ISSN 0307-1235. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
 42. ^ Nawaz, Amna (26 maj 2020). "What we know about George Floyd's death in Minneapolis police custody". PBS Newshour (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 43. ^ Weill, Kelly; Gustavo, Solomon (27 maj 2020). "'I Can't Breathe': Minneapolis Erupts in Protest After Black Man Dies in Police Custody". The Daily Beast (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 44. ^ Ockerman, Emma (27 maj 2020). "A Cop Kneeled on a Black Man's Neck Until He Said He Couldn't Breathe. He Died at the Hospital". Vice (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 45. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 6 qershor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 46. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2020. Marrë më 6 qershor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 47. ^ "Man who died while being restrained by fired Minneapolis cop was from Houston, NAACP says" (në anglisht). KBMT. 26 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 26 maj 2020.
 48. ^ Sawyer, Liz (28 maj 2020). "George Floyd Showed No Signs of Life from Time EMS Arrived, Fire Department Report Says". Minneapolis Star-Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 49. ^ Ockerman, Emma (2 qershor 2020). "Independent Autopsy Says George Floyd's Death Was a 'Homicide' Due to Asphyxiation". Vice (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 2 qershor 2020.
 50. ^ Ries, Brian (29 maj 2020). "8 notable details in the criminal complaint against ex-Minneapolis Police Officer Derek Chauvin". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2020. Marrë më 2 qershor 2020.
 51. ^ Brooks, Brad (2 qershor 2020). "State, independent autopsies agree on homicide in George Floyd case, but clash on underlying cause" (në anglisht). Reuters. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 2 qershor 2020.
 52. ^ "George Floyd death was homicide, says medical examiner's report" (në anglisht). Australian Broadcasting Corporation. 2 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2020. Marrë më 1 qershor 2020.
 53. ^ "George Floyd death homicide, official post-mortem declares". BBC News (në anglisht). 2 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2020. Marrë më 2 qershor 2020.
 54. ^ Neumann, Scott (4 qershor 2020). "Medical Examiner's Autopsy Reveals George Floyd Had Positive Test For Coronavirus" (në anglisht). NPR. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 6 qershor 2020.
 55. ^ "Full George Floyd Autopsy Report Released, Says He Tested Positive For COVID-19" (në anglisht). WCCO. 3 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 56. ^ Mannix, Andy (3 qershor 2020). "Minneapolis police cite 'fluid' situation for troubling misinformation released after George Floyd death". Star Tribune (në anglisht). Marrë më 2020-06-07.
 57. ^ Andone, Dakin (29 maj 2020). "Surveillance video does not support police claims that George Floyd resisted arrest". CNN (në anglisht). Marrë më 2020-06-07.
 58. ^ "Former MPD Officer Derek Chauvin In Custody, Charged With Murder In George Floyd's Death" (në anglisht). WCCO-TV. 29 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 59. ^ "Protesters Hail Charges Against Police but Seek Broader Change". The New York Times (në anglishte amerikane). 2020-06-03. ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-06-07.
 60. ^ "Ex-officer who knelt on George Floyd's neck charged with murder" (në anglisht). NBC News. Marrë më 29 maj 2020.
 61. ^ Torres, Ella (29 maj 2020). "Minnesota protest live updates: Derek Chauvin charged with murder in connection with George Floyd's death". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
 62. ^ Xiong, Chao; Walsh, Paul (30 maj 2020). "Ex-police officer Derek Chauvin charged with murder, manslaughter in George Floyd death". Star Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2020. Marrë më 31 maj 2020.
 63. ^ "What charges is former officer Derek Chauvin facing in the death of George Floyd?". FOX 9 Minneapolis-St. Paul (në anglisht). 30 maj 2020. Marrë më 30 maj 2020.
 64. ^ Dennis Romero. "Experts say upgraded charge against officer in George Floyd's death fits" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.
 65. ^ "George Floyd Death: All Four Ex-Officers Involved Now Charged, In Custody" (në anglisht). WCCO-TV. 3 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
 66. ^ Montemayor, Stephen; Xiong, Chao (3 qershor 2020). "Attorney General Keith Ellison to elevate charges against officer who knelt on George Floyd's neck; also charging other 3 involved". Minnesota Star-Tribune (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
 67. ^ "George Floyd Death: Derek Chauvin's Now Faces 2nd-Degree Unintentional Murder; 3 Other Officers Charged". CBS Minnesota (në anglisht). 3 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 3 qershor 2020.
 68. ^ Evelyn, Kenya (27 maj 2020). "FBI investigates death of black man after footage shows officer kneeling on his neck". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 69. ^ "Investigation into George Floyd's Death A 'Top Priority' For Justice Department" (në anglisht). NPR. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 70. ^ "Joint Statement Of United States Attorney Erica MacDonald And FBI Special Agent in Charge Rainer Drolshagen". justice.gov (në anglisht). 28 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 71. ^ http://www.courthousenews.com/minneapolis-bans-police-chokeholds-in-first-step-of-reforms/
 72. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 5 qershor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 73. ^ Staff (26 maj 2020). "Tear gas, chaos, rain: Protests rage after man dies in Mpls. police custody". MPR News (në anglisht). Marrë më 27 maj 2020.
 74. ^ "In pictures: Protesting the death of George Floyd" (në anglisht). CNN. 27 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 75. ^ "Demonstrators gather around Minneapolis to protest death of George Floyd" (në anglisht). KSTP. 26 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 26 maj 2020.
 76. ^ "Family and Friends Mourn Minneapolis Police Killing Victim George Floyd". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 77. ^ "Hundreds fill streets in protest of George Floyd's death" (në anglisht). 27 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
 78. ^ "Hundreds Of Protesters March in Minneapolis After George Floyd's Deadly Encounter With Police" (në anglisht). WCCO. 26 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 26 maj 2020.
 79. ^ "In pictures: Protesting the death of George Floyd" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 80. ^ Maxouris, Christina (27 maj 2020). "George Floyd's family says four officers involved in his death should be charged with murder". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
 81. ^ Walters, Joanna (28 maj 2020). "George Floyd killing: DoJ says inquiry a 'top priority' after thousands protest". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Vrasja e George Floyd