Jump to content

Vrasja e Samuel Paty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vrasja e Samuel Paty
VendndodhjaConflans-Sainte-Honorine, Yvelines, France
Data16 tetor 2020 (2020-10-16)
Lloji i sulmitPrerje koke
Armë30-centimetre (12 in) thike
ViktimaSamuel Paty
AutorëtAbdoullakh Anzorov
MotiviXhihadizmi, Fondamentalizmi islam

Vrasja e Samuel Paty, një mësues francez i shkollës së mesme, ndodhi më 16 tetor 2020 në Conflans-Sainte-Honorine, në periferi te Parizit, ne Francë. Paty u vra dhe iu pre koka në një akt të terrorizmit islamist.

Autori i krimit, Abdoullakh Abujedoviç Anzorov, një 18 vjeçar myslyman refugjat rus me origjinë çeçene, vrau dhe Patin me një thikë 12 inç. Anzorov u qëllua dhe u vra nga policia disa minuta më vonë. Motivi i tij për vrasjen ishte se Paty, në një klasë për lirinë e shprehjes, u shfaqi studentëve të tij një karikaturë Charlie Hebdo që përshkruante pejgamberin Islam Muhamet.[1][2][3]

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se incidenti ishte "një sulm tipik islamik terrorist" dhe se "bashkatdhetari ynë u vra për mësimin e fëmijëve lirinë e fjalës". Vrasja ishte një nga sulmet islame në Francë vitet e fundit dhe krijoi debat në shoqërinë dhe politikën franceze.

Viktima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Samuel Paty (shqiptimi frëngjisht: [samɥɛl pati]) lindi në 1973. [4] Ai ishte një mësues i shkollës së mesme të historisë, gjeografisë dhe qytetarisë që jepte mësim në Collège Bois-d'Aulne, e vendosur në Conflans-Sainte-Honorine, Francë, një periferi 30 kilometra (19 mi) në veri-perëndim të Parisit qendror, për pesë vjet. [5][6]Ai jetoi dhjetë minuta larg shkollës së mesme, në qytetin e vogël të Éragny, Val-d'Oise. Ai ishte i martuar dhe babai i një djali pesë vjeç. [7][8][9]

Ngjarjet që çuan deri në vrasje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paty dha mësim një kurs edukimi moral dhe qytetar në fillim të Tetorit 2020 mbi lirinë e shprehjes, në përputhje me kurrikulën kombëtare franceze. [10] Gjatë klasës së tij ai u tregoi disa studentëve të tij adoleshentë një karikaturë të Muhamedit nga revista satirike Charlie Hebdo gjatë një diskutimi në klasë për lirinë e fjalës. [3][2][1] Para se të tregonte karikaturën, Paty i kishte ftuar studentët myslimanë të largoheshin nga klasa nëse ata dëshironin. [3] Sipas një studenti, ai më parë i kishte treguar këto karikatura si pjesë e diskutimit çdo vit që nga pushkatimi i Charlie Hebdo në 2015. [11] Për shumë myslimanë, çdo përshkrim i Muhamedit është blasfemues.[1]

Sipas disa burimeve, Paty u tregoi dy karikatura studentëve të tij, njëra prej të cilave portretizoi Muhamedin lakuriq [12]me organet gjenitale të ekspozuara,[13] megjithëse llogaritë ndryshojnë saktësisht në atë që u paraqit në klasë. [14] Brahim Chnina, [15] babai i një studenteje, akuzoi Paty për shpërndarjen e pornografisë tek studentët dhe paraqiti një ankesë penale në polici. [16][17]Paty u përgjigj duke paraqitur një ankesë për shpifje. Chnina pretendoi në YouTube dhe Facebook se Paty kishte shfaqur një imazh të Muhamedit nudo; ai e quajti Paty dhe dha adresën e shkollës.[18][19] Ai inkurajoi prindërit e tjerë që të bashkoheshin me të në veprim dhe të mobilizoheshin kundër mësuesit, të cilin ai e përshkroi si një bandit.[3] [20][21]

Grande Mosque de Pantin publikoi një video në faqen e saj në Facebook një javë para vrasjes me kërcënime ndaj Paty, e cila u hoq në orë pas vrasjes. [22]

Chnina gjithashtu paraqiti një ankesë në shkollë dhe inkurajoi njerëzit të protestojnë në shkollë. [23] U mbajt një takim midis drejtuesit të shkollës, mësuesit dhe një zyrtari nga autoriteti arsimor. [3] Chnina gjithashtu paraqiti një ankesë ligjore në lidhje me mësimin e Paty, duke e çuar mësuesin të shkonte në stacionin policor lokal të shoqëruar nga drejtori. [3] Paty u tha hetuesve se nuk mund ta kuptonte ankesën sepse vajza e Chnina nuk ishte në klasë ditën që Paty tregoi karikaturën. [3]

Autori i krimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autori i krimit, Abdoullakh Abouyedovich Anzorov, ishte një emigrant 18-vjeçar rus me origjinë etnike çeçene, i lindur në Moskë. [24][25]Çeçenia është një republikë me shumicë myslimane dhe subjekt federal i Federatës Ruse.[26]

Anzorov kishte ardhur në Francë me statusin e refugjatit 12 vjet më parë si një djalë gjashtë vjeç.[6] [27]Ai jetonte në lagjen Madeleine të qytetit të Normandisë Évreux, rreth 100 km (62 milje) nga skena e vrasjes dhe nuk kishte asnjë lidhje të dukshme me mësuesin ose shkollën.

Familja Anzorov erdhi nga fshati Shalazhi në Çeçeni. Babai i Abdoullakh Abuezid u zhvendos së pari në Moskë, dhe pastaj në Paris. Motra gjysmë-motër e Anzorov u bashkua me ISISSiri në 2014. Në Mars të vitit 2020, familja kishte marrë statusin e refugjatit dhe kartat e qëndrimit 10-vjeçare në Francë. [3][5] Abdoullakh nuk u vu re nga agjencitë e sigurisë, megjithëse ai kishte qenë më parë në gjykata për akuza të vogla për kundërvajtje

Vrasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një javë e gjysmë pas orës së lirisë së fjalës së Patit, më 16 tetor 2020, Anzorov priti jashtë portave të shkollës së Patit dhe kërkoi nga një numër studentësh që t'i tregonin mësuesit. Ai më pas ndoqi Patin ndërsa largohej nga shkolla. Duke përdorur një thikë me përmasa 30 centimetra (12 in), Anzorov vrau Patin dhe ia preu kokën në një rrugë afër shkollës ku Paty jepte mësim, afërsisht në orën 5:00 pasdite. Përveç prerjes së kokës së Patit, Anzorov i shkaktoi një numër plagësh në kokë, bark dhe gjymtyrë të sipërme. [3]Dëshmitarët i thanë policisë se ata dëgjuan vrasësin duke bërtitur "Allahu Akbar" gjatë sulmit.

Ngjarjet pasuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa minuta pas vrasjes, pseudonimi @ Tchetchene_270, i identifikuar nga prokurori i anti-terrorizmit Jean-François Ricard si i përkiste Abdullakh Anzorov, postoi në Twitter një imazh të kokës së prerë të Paty. Fotoja u postua me mesazhin: "Në emër të Allahut, më të hirshmit, më të mëshirshmit, ... ndaj Macron, udhëheqësit të pabesëve, unë ekzekutova një nga ferrët tuaj që guxoi të nënçmonte Muhamedin, qetësoi njeriun e tij qeniet para se t'ju shqiptohet një dënim i ashpër ".[3]

Minuta më vonë, Anzorov u përball me policinë rreth 600 metra (660 jardë) larg vendit të ngjarjes në gnragny, afër Conflans-Sainte-Honorine dhe policia u përpoq ta arrestonte atë. [5]Anzorov qëlloi policinë me një pushkë ajri dhe u përpoq t'i godiste me thikë. Policia në përgjigje e qëlloi atë nëntë herë, duke e vrarë. [3]Në telefonin e Anzorov ata gjetën një tekst që pretendonte përgjegjësinë dhe një fotografi të trupit të Patit. [5]

Hetimet dhe arrestimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjashtëmbëdhjetë persona u morën më vonë në paraburgim për hetim. Ata përfshinin gjyshërit, prindërit dhe vëllain e Anzorov 17 vjeç. [6] Gjithashtu u arrestuan ishin Abdelhakim Sefrioui, një militant islam i njohur nga policia franceze e antiterrorizmit, Brahim Chnina, babai i një vajze në klasën e Paty, i cili dyshohet se lëshoi ​​një fetva kundër Paty, dhe katër studentë të cilët dyshohen se morën para nga vrasësi në këmbim të identifikimit të mësuesit.

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reagimet ne France[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ceremoni lamtumire është planifikuar të mbahet më 21 tetor në konsultim me familjen e Paty.

Presidenti francez Emmanuel Macron vizitoi shkollën ku Paty kishte punuar dhe tha se incidenti ishte "një sulm tipik islamik terrorist". [2] Ai gjithashtu tha: "bashkatdhetari ynë u vra për mësimin e fëmijëve lirinë e fjalës".

Ministri Francez i Arsimit Jean-Michel Blanquer e quajti vrasjen një "sulm ndaj kombit francez si një e tërë". Jean-Rémi Girard, presidenti i sindikatës së mësimdhënies në shkollën e mesme, tha që mësuesit ishin "të shkatërruar" por nuk do të ndiqeshin keq.

Prokurori anti-terrorist i Francës tha se mësuesi ishte "vrarë për mësimdhënie" dhe sulmi ishte një sulm ndaj parimit të lirisë së shprehjes. [3]

Charlie Hebdo lëshoi ​​një deklaratë ku shprehte "tmerrin dhe revoltën" e saj dhe dha mbështetjen e tyre për familjen dhe miqtë e Patit. Shumë myslimanë dhe udhëheqës fetarë në Francë e dënuan aktin, por paralajmëruan që fetë duhet të respektohen.

Policia franceze njoftoi se kishte më shumë se 80 mesazhe në mediat sociale nga francezët që mbështesnin sulmuesin.

Gérald Darmanin ordered that the Grande Mosque de Pantin was to be closed for six months.

Dy ditë pas vrasjes, një këshill mbrojtës urdhëroi dëbimin e 231 shtetasve të huaj të cilët ishin të njohur për shërbimet e sigurisë në regjistrin Fiche S. Nga ata, 180 ishin në burg dhe të tjerët do të arrestoheshin.

Reagimet internacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfaqësuesi i lartë i Aleancës së Qytetërimeve të Kombeve të Bashkuara Miguel Moratinos dënoi prerjen e kokës. Ministria e Jashtme egjiptiane i shprehu ngushëllimet familjes së Paty dhe shprehu dënimin e vrasjes. Sheh Muhamed bin Abdul Karim Issa, Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Botërore Myslimane, tha se "aktet e dhunës dhe terrorizmi ishin krime në të gjitha fetë". Ministria e Jashtme e Arabisë Saudite shprehu solidaritetin e saj me popullin Francez.

Ramzan Kadyrov, Kreu i Republikës Çeçene, dënoi sulmin duke deklaruar "Ne e dënojmë këtë akt terrori dhe i japim ngushëllime familjes së viktimës", dhe gjithashtu paralajmëroi kundër ofendimit ose fyerjes së Myslimanëve.

Mitingje dhe protesta publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hashtagët #Je Suis Prof dhe #Je Suis Enseignant, që të dy do të thotë "Unë jam një mësues", u nisën në mbështetje të viktimës dhe në mbështetje të lirisë së shprehjes. Kjo të kujtonte fushatën dhe hashtagun #JeSuisCharlie të nisur pasi gazetarët e Charlie Hebdo, dhe 12 vetë gjithsej, u vranë në një sulm islamist sepse revista kishte botuar karikaturat që përshkruanin Muhamedin.

Mitingje në protestë kundër vrasjes dhe kritikuar përgjigjen joefikase të qeverisë ndaj Islamit radikal, u zhvilluan në Place de la République në Paris dhe në qytete të tjera anembanë Francës. Në total, rreth 3.7 milion demonstrues u mblodhën në të gjithë Francën në solidaritet me Paty. Demonstruesit mbanin pankarta të ndryshme me deklarata të tilla si "Je suis Samuel" dhe "Shkollat ​​në zi" të shkruara mbi ta. Demonstruesit gjithashtu brohorisnin "Liria e shprehjes, liria për të dhënë mësim", ose kënduan "La Marseillaise", himni kombëtar francez.

Politikanët, akademikët dhe të dërguarit u bashkuan me demonstratat në të gjithë Francën. Sipas Ministrisë së Brendshme Franceze, rreth 1.5 milion u mblodhën në Paris. Në Lyon rreth 12,000 u bashkuan me demonstratat, në Tuluz dolën rreth 5,000 dhe qindra të tjerë u mblodhën në Nisë.

Gjermaninë fqinje, përkujtimet u mbajtën në Portën e BrandenburgutBerlin.

Të mërkurën në mbrëmje, një ngjarje kombëtare përkujtimore u mbajt në Universitetin Parisian Sorbonne për nder të Paty. Karikaturat e Charlie Hebdo u shfaqën në sulmet e autoriteteve rajonale (frëngjisht: Hôtels de région) në Tuluz dhe Montpelier.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 2. ^ a b c "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 3. ^ a b c d e f g h i j k l "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 4. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 5. ^ a b c d "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 6. ^ a b c "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 7. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 8. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 9. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 10. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 11. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 12. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 13. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 14. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 15. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 16. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 17. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 18. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 19. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 20. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 21. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 22. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 23. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 24. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 25. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 26. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.
 27. ^ "Murder of Samuel Paty". Wikipedia (në anglisht). 2020-10-22.