Jump to content

Vrbas (Lum)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
lumi Vrbas
Rafting ne Vrbas
Lumi Vrbas
lumi Vrbas Banjalluk

Vrbas (nga Serbo-kroate. vrba për "livadhë") është një dege e lumit Sava, në Perëndim të Bosnjë-Hercegovinës. e ka Burimin në malet Vranica, rreth 20 kilometra në Lindje të Epërme, Vakuf-Uskoplje, dhe rrjedh në Srbac në Save. Vrbasi është nga burimi dhe deri ne derdhjen e tij ne Save, rreth 235 kilometra i gjatë.[1]

Deget e rëndësishme të Vrbasit, janë Pliva qe në Jajce, ne lumin Vrbas derdhet, Ugar,qe edhe pas 10 kilometrave nga Jajce,ne lumin Vrbas derdhet, si dhe Vrbanja e cila në Banja Llukë, ne Vrbas derdhet. Qytete më të mëdha në Vrbas janë të Vakufi i Epërm, Vakuf-Uskoplje, Bugojno, Vakufi i poshtëm , Jajce dhe Banja Luka.

Mes Jajces dhe Banja Lukes është Ndertuar Hidrocentrali Bocac(Hidroelektrana Bocac)me një lartësi te murit prej 66-Metra dhe ben Vrbasin rezervuar liqeni për më shumë se 20-Kilometër te gjatë.(Jezero Bočac). Hidrocentrali eshtë në veprim që nga viti 1982 dhe ka një kapacitet prej 110 MW.

Vrbasi, me shtratin e tij  të shpejtë është i përshtatshëm per Raftingsport. Kampionatet Evropiane dhe Botrore në Rafting  tashmë disa herë në Vrbas jane mbajtur.

Hidrologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me një mesatare të shkarkimit prej 102 m3/s në gojën e Vrbasit .Vrbasi ështe me pozit lumi i gjashtë në vend.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ne Web[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Dëshmi individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Internetit të Vrbas hidroelektrike termocentralet, vizituar në 19". Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2016. Marrë më 27 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)