W3Schools

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

W3Schools është një uebfaqe arsimore për të mësuar teknologjitë e ueb-it në internet. Mësimettpërfshijnë leksione dhe referenca në lidhje me HTML, CSS, JavaScript, JSON, PHP, Python, AngularJS, React.js, SQL, Bootstrap, Sass, Node.js, jQuery, XQuery, AJAX, XML, Raspberry Pi, C ++, C # and Java .

Krijuar në 1998-ën, emri i tij ka prejardhje nga World Wide Web, por nuk është i lidhur me W3C ( World Wide Web Consortium ). [1] Ajo menaxhohet nga Refsnes Data në Norvegji. [2] Duke përdorur edituesin TryIt (Provoje), lexuesit mund të modifikojnë shembuj dhe të ekzekutojnë kodin në një hapësirë të posaçme virtuale.

  1. ^ "About W3Schools". W3schools.com. Marrë më 2016-08-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Refsnes, Hege. "About Refsnes Data". W3Schools. Refsnes Data. Arkivuar nga origjinali më 2008-04-21. Marrë më 2018-09-09. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 2009-04-21 (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)