Warner Bros. Animation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e animacionit të Warner Bros.

Warner Bros. Animation Inc. është një studio animacioni amerikane e cila është pjesë e divizionit të Warner Bros Television StudiosWarner Bros., një flamurtar i Warner Bros. Discovery. Si pasardhëse e Warner Bros. Cartoons, e cila ishte aktive nga viti 1933 deri në 1969, studioja është e lidhur ngushtë me personazhet e Looney Tunes dhe Merrie Melodies, ndër të tjera. Warner Bros. rithemeloi ndarjen e saj të animacionit në 1980 për të prodhuar vepra të lidhura me Looney Tunes dhe Turner Broadcasting System u bashkua me paraardhësin e WBD Time Warner në 1996. Në mars 2001, Hanna-Barbera u zhyt në studio.

Vitet e fundit, Warner Bros. Animation është specializuar në prodhimin e animacioneve televizive dhe drejtpërdrejt në video me personazhe nga prona të tjera në pronësi të Warner Bros. Discovery, duke përfshirë Turner Entertainment dhe studion e vizatimeve MGM, Hanna-Barbera dhe DC Entertainment.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]