Warsan Shire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Warsan Shire (lindi më 1 gusht 1988) është shkrimtarë, poet, botues dhe mësues britanik, i cili lindi tek prindërit somalezë në Kenia.[1] Ajo u emigrua me familje në Mbretërinë e Bsshkuar. Ajo ka Bachelor në Artet e Shkrimit Kreativ. Në vitin 2015, ajo kryesisht jeton në Los Angjelos.[2]

Shire ka lexuar poezinë e saj në mjedise të ndryshme artistike në të gjithë botën, duke përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar, Itali, Gjermani, Amerikën e Veriut, Afrikën e Jugut dhe Kenia.[3] Poezitë e saj janë botuar në botime të ndryshme letrare, duke përfshirë Poetry Review, Magma dhe Wasafiri.[3] Përveç kësaj, vargu i Shire është paraqitur në Salt Book of Younger Poetry (Salt, 2011) dhe koleksionet Ten: The New Wave (Bloodaxe, 2014). Poezia e saj është përkthyer gjithashtu në një numër gjuhësh, duke përfshirë italisht, spanjisht, portugalisht, suedisht, danisht dhe estonisht.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Okeowo, Alexis (21 tetor 2015). "The Writing Life of a Young, Prolific Poet". The New Yorker.
  2. ^ a b "Bio". WarsanShire.com. Marrë më 26 prill 2015.
  3. ^ a b Carolyn (30 prill 2013). "Warsan Shire Wins Brunel University African Poetry Prize 2013". Books Live. Marrë më 30 nëntor 2013.