Wayback Machine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wayback Machine
Wayback Machine logo 2010.svg
Webfaqja web.archive.org
Tipi i faqes Arkivë
Regjistrim Zgjedhore
Written in C, Perl
Pronari Internet Archive
Lëshuar më Tetor 24, 2001; 19 vite më parë (2001-10-24)[1][2]
Alexa rank 262 (deri në Nëntor 2016)[3]
Gjendja e tanishme Aktive


Wayback Machine (ose makina e kthimit prapa) është një arkivë digjitale e World Wide Web dhe informacioneve të tjera në Internet e krijuar nga Internet Archive, një organizatë jofitimprurëse, me bazë në San Francisko, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Internet Archive nisi me Wayback Machine, në tetor të vitit 2001.[4][5] 

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "WayBackMachine.org WHOIS, DNS, & Domain Info – DomainTools". WHOIS. Marrë më 2016-03-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "InternetArchive.org WHOIS, DNS, & Domain Info – DomainTools". WHOIS. Marrë më 2016-03-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Archive.org Site Info". Alexa Internet. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 gusht 2016. Marrë më 18 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Internet Archive launches WayBack Machine". 25 tetor 2001. Marrë më 2016-03-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Internet Archive: Building an 'Internet Library'". 30 nëntor 2001. Arkivuar nga origjinali origjinali më nëntor 30, 2001. Marrë më 2016-03-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]