Wayback Machine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wayback Machine
Wayback Machine logo 2010.svg
Webfaqja web.archive.org
Tipi i faqes Arkivë
Regjistrim Zgjedhore
Written in C, Perl
Pronari Internet Archive
Lëshuar më Tetor 24, 2001; 17 vite më parë (2001-10-24)[1][2]
Alexa rank 262 (deri në Nëntor 2016)[3]
Gjendja e tanishme Aktive


Wayback Machine (ose makina e kthimit prapa) është një arkivë digjitale e World Wide Web dhe informacioneve të tjera në Internet e krijuar nga Internet Archive, një organizatë jofitimprurëse, me bazë në San Francisko, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Internet Archive nisi me Wayback Machine, në tetor të vitit 2001.[4][5] 

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "WayBackMachine.org WHOIS, DNS, & Domain Info – DomainTools". WHOIS. Marrë më 2016-03-13. 
  2. ^ "InternetArchive.org WHOIS, DNS, & Domain Info – DomainTools". WHOIS. Marrë më 2016-03-13. 
  3. ^ "Archive.org Site Info". Alexa Internet. Arkivuar nga origjinali më 3 August 2016. Marrë më 18 June 2016. 
  4. ^ "Internet Archive launches WayBack Machine". 2001-10-25. Marrë më 2016-03-13. 
  5. ^ "The Internet Archive: Building an 'Internet Library'". 2001-11-30. Arkivuar nga origjinali më November 30, 2001. Marrë më 2016-03-14. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]