Jump to content

Wednesday (seriali televiziv)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Wednesday është një serial televiziv horror- komedi mbinatyror amerikan i bazuar në personazhin Wednesday Addams nga The Addams Family . Krijuar nga Alfred Gough dhe Miles Millar.E luajtur Jenna Ortega si personazhi kryesor, me Catherine Zeta-Jones, Luis Guzmán, Isaac Ordonez, Gwendoline Christie, Riki Lindhome, Jamie McShane, Fred Armisen dhe Christina Ricci që shfaqen si role dytësore ose mbështetëse. Katër nga tetë episodet janë drejtuar nga Tim Burton, i cili gjithashtu shërben si producent ekzekutiv. Ajo sillet rreth personazhit titullar, i cili përpiqet të zgjidhë një perbindesh misterioz në shkollën e saj.

Burton ishte i lidhur më parë me dy projekte të lidhura me Addams Family : filmin e vitit 1991, të cilin ai e kaloi, dhe një film të animuar stop-motion të anuluar. Në tetor 2020, ai u raportua se po drejtonte një serial televiziv, të cilit më vonë iu dha një seri nga Netflix . Xhirimet u zhvilluan në Rumani midis shtatorit 2021 dhe marsit 2022. E mërkura u shfaq premierë më 16 nëntor 2022 dhe u publikua në Netflix më 23 nëntor me vlerësime përgjithësisht pozitive nga kritikët, të cilët vlerësuan performancën e Ortegas, [1] por e kritikuan atë për ngjashmëritë e saj me dramat CW .

Gomez dhe Morticia Addams regjistrojnë vajzën e tyre adoleshente, Wednesday , në Akademinë Nevermore në Jericho, Vermont, një shkollë për të dëbuarit monstruoz që dikur frekuentonin prindërit e saj, pasi Wednesday përjashtohet nga shkolla e mesme e mëparshme. Personaliteti i saj i ftohtë, pa emocione dhe natyra e saj sfiduese e bëjnë të vështirë për të që të lidhet me shokët e shkollës dhe të bëjë që ajo të përplaset me drejtorin e shkollës. Megjithatë, ajo zbulon se ka aftësi psikike që e ndihmojnë atë të zgjidhë një mister vrasjeje lokale me ndihmën e sherifit të Jerichos.

  1. ^ Fuge, Jonathan (18 nëntor 2022). "Wednesday Reviews Praise Jenna Ortega as the Titular Addams Family Member". MovieWeb. Marrë më 24 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)