Vetclar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Wetzlar)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 50°34′V 8°30′L / 50.567°V 8.500°L / 50.567; 8.500

Vetclar
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri [[Gjermani]]
Qarku Hessen
Kryetari i Bashkisë Wolfram Dette (FDP)
Partia SPD, CDU
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 75,67 km2
Popullsia 52.831 (30.06.2006) banorë
Dendësia 698 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 35521–35586
Prefiksi 06441
Faqja Zyrtare www.wetzlar.de

Vetclar (gjerm. Wetzlar), është një qytet i Gjermanisë dhe gjendet në qendër të shtetit të Hesenit (gjermanisht Hessen)

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Politika[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]