Whittier, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Whittier, Alaska
Anglisht : Whittier
qytet
noform
Whittier, Alaska
Vendndodhja
Whittier, Alaska is located in SHBA Alaska
Whittier, Alaska
Whittier, Alaska

Koordinatat: 60°46′27″V 148°40′40″P / 60.77417°V 148.67778°P / 60.77417; -148.67778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Valdez-Cordova
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 51 km2
 •  tokësore 32.4 km2
 •  ujore 18.6 km2
Lartësia 13 m (m.n.d.)
Popullsia 167 banorë (2015)
Dendësia 5.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi June 24, 1969[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99693
Prefiksi 907
Koordinatat 60° 46′ 27″ Veri

148° 40′ 40″ Perëndim

Whittier, Alaska (Whittier) është një qytet në qarkun Valdez-Cordovashtetit federal Alaska, SHBA. Në Whittier, Alaska jetojnë 167 banorë (2015), dhe dendësia e popullisë është 5.6 banor/km2 (14.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 51 km2 (19.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 13 m (43 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Whittier, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale