Wikipedia:Artikuj të përkryer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Wikipedia:Artikuj perfekte)

Artikuj të përkryer

Ky yll tregon që një artikull është cilësuar si i përkryer

Artikuj të përkryer (shk. AP) janë artikuj të cilët janë vlerësuar dhe përzgjedhur si nga më të përkryerit e Wikipedia-s shqip nga komuniteti i saj. Këto artikuj kanë një shtjellim shterrues të temës me paanësi, pa u zgjatur më shumë seç duhet e pa u bërë monotonë, burime të formatuara mirë për të mbështetur çdo informacion që përfshihet në to dhe një formatim të drejtë të tekstit e detajeve teknike si kategoritë, lidhjet e materialet multimediale. Për të kandiduar një artikull shiko këtë faqe. Ai do të gjykohet sipas stilit, prozës, sasisë së informacionit, neutralitetit dhe teknikalitetit.

Një yll i artë (Cscr-featured.svg) në cepin e lartë të djathtë të një artikulli tregon se artikulli ku është vendosur është cilësuar tashmë nga komuniteti si i përkryer. Gjithashtu, në qoftë se artikulli është cilësuar si i mirë në gjuhët e tjera, një yll i artë do të jetë i vendosur përbri gjuhës në të cilën është cilësuar në shiritin anësor.


Goldenwiki 2.png

Aktualisht Wikipedia shqip përmban përmban 33 artikuj të përkryer (0.04%) nga 88.929 artikuj gjithsej.

Faqe të dobishme:

Stampa të dobishme:


Shiko dhe këtë:

Artikujt e përkryer të ndarë sipas temës

P Discobolus.svg Art dhe KulturëP countries-vector.svg GjeografiP history.svg HistoriP philosophy.svg JetëshkrimP football.png Sporte e sportistëP physics.svg Shkencë dhe Teknologji

Art dhe Kulturë

P Discobolus.svg

Dream TheaterArti IslamHarry PotterHarry Potter dhe Guri Filozofal (filmi)

Gjeografi

P countries-vector.svg

SkociaGjermaniaShtetet e Bashkuara të AmerikësKosovaGjeografia e Shqipërisë

Histori

P history.svg

Roma e lashtëLëvizja Anti-Duhan në Gjermaninë NazisteLufta e Dytë Botërore

Jetëshkrim

P philosophy.svg

Leonardo da VinçiDavid GuettaPerikliu

Sporte e sportistë

P football.png

Olympique LyonnaisArjen RobbenRoberto BaggioEdwin van der SarArtem KravetsGonzalo HiguaínXherdan ShaqiriMarco MaterazziClaudio MarchisioPaolo Maldini

Shkencë dhe Teknologji

P physics.svg

Shkenca në mesjetën IslameFizikaForcaAcrocanthosaurusRelativiteti i përgjithshëmFerrariTigri kundër luanitPanthera leo leo