Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

A e dini se është një seksion që shfaq çdo javë kuriozitete të reja. Qëllimi është të shafqen fakte interesante nga përmbajtja e Wikipedias dhe jo kuriozitete të përgjithshme të marra nga faqe të tjera. Adresa e përgjithshme e seksioni "A e dini se" është Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/{{CURRENTYEAR}}/{{CURRENTWEEK}}.

Pasi të shtoni seksion e një jave të re jeni të lutur të klikoni këtë lidhje, për të pastruar përmbajtjen e mëparshme nga faqja kryesore.
Vetëm atëherë ndryshimet do të jenë të dukshme për të gjithë.

 Rregullat: Lexoi para se të shtosh një kuriozitet!

  1. Informacioni duhet të merret vetëm nga artikujt e Wikipedias dhe vetëm në qoftë se ka mjaftueshëm burime për ta verifikuar.
  2. Në të njëjtin seksion duhen përfshirë kuriozitete nga fusha të ndryshme.
  3. Mos përdor figura që paraqesin një markë të regjistruar, edhe në qoftë se këto figura janë nën përdorim të lirë. Gjej një tjetër ilustrim që e pltëson informacionin.
  4. Struktura standarte e seksioni është: 5 kuriozitete dhe një figurë. Nuk duhen përdorur më shumë se dy figura ilustruese. Një figurë është rasti më i këshillueshëm.

 Java aktuale e seksionit "A e dini se .."

Harmonia Fetare

... Sheh Muamer Pazari së bashku me Haxhi Dedë Reshat Bardhin , Rrok Mirdita, Hafiz Sabri Koçi dhe Anastasi Janullatos ishin të parët mbas rënies së komunizmit që ringritën besimin në Zot dhe forcuan Harmonia fetare në Shqipëri ?

... Profesori Emeritus Hektor Çoçoli mjek dhe pedagog i njohur ka qenë pesë vite shërbimi të tij në Malësinë e Gjakovës (Tropojë) ?

... Shën Vlashi shenjtor i krishterë ilir që u martirizua në kohën e perandorit Licin në shekullin e VIII kujtohet në në Shkodër , Kthellë, Skuraj, Gur i Bardhë, Gjonëm, Mazhë, Mëner, Bishqem, Gjuricaj, në Dhuvjan si edhe ka manastirin e tij në Shënavlash pranë Durrësit i cili njihet si vend pelegrinazhi ku shkohet çdo 11 shkurt e 15 Gusht me shpresë për të shëruar sëmundjet ?


... Ekrem Bardha nga Radanji i Leskovikut , i cili njihet si një personalitet shqiptaro - amerikan i suksesshëm i biznesit, humanizmit dhe patriotizmit , është krijues i restorantit "Piazza" në Tiranë ku qëndroi dhe Papa Françesku gjatë vizitës në Shqipëri dhe realizues i Kantinës "Bardha" në Marikaj , Vorë është iniciat i rritjes së kualitetit në verërat shqiptare ?

... Kalaja e Beratit , pjesë e legjendës së vjetër e të bukur të Tomorrit dhe Shpiragut , me themelet e saj ilire, e rindërtuar disa herë në shekujt VI, XIII, XV e XIX është sot jo vetëm një nga kështjellat më të mëdha të banuara, por një arkiv i gurtë që ofron varietete stilesh dhe kontributesh të epokave të ndryshme: ilire, romako-bizantine, shqiptare e turke ?

... Esli Belshi , 17 vjeçarja nga Cërriku i Elbasanit është renditur e dyta në Konkursin Ndërkombëtar të Projekteve I-SWEEEP, “Konkursi Shkencor Ndërkombëtar në Fushën e Energjisë, Inxhinierisë dhe Mjedisit”, i cili u zhvillua në Qendrën “Gorge Brown” të shtetit Houston, në Teksas , SHBA me shpikjen e "dorës robot" ?

redakto Arkivat: 2012 - 2013 - 2014 - 2015