Wikipedia:Fotografi të përkryera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mirë se vini në Fotografi Perfekte

Foto perfekte (shk. FP / edhe Foto të përkryera) janë foto të cilat nga shumë redaktues janë vlerësuar dhe përzgjedhur si nga më të realizuarat e Wikipedias në gjuhën shqipe. Këto foto ndodhen në një formë pak a shumë gati të përkryer. Në këtë moment Wikipedia shqip përmban disa foto perfekte.

Fotografia e ditës

Wikipedia:Faqja kryesore/Fotografia e ditës/2024/05/25

Fotografi satelitore: Bota natën (nga NASA)Fotografi Satelitore e Skandinavisë në dimër (nga NASA)Udha e Qumështit (nga NASA)

Malet dhe Vulkane: Etna, Shpërndarja e tymit (nga NASA)Matterhorn me liqenin Riffel (nga fotografi DBeyer) Në Munro-Bagging, Skocia (nga fotografi AndiW) Delicate Arch (nga National Park Service) Laila Peak (nga fotografi Kogo) Akullnajë Tschierva (nga fotografi Daniel Schwen) Panorama prej Montserrat (nga fotografi Diliff) Mount Hotham (nga fotografi Fir0002) Hacha Grande mbi Lanzarote (nga fotografi Yummifruitbat) Fitz Roy (nga fotografi Prissantenbär) Pfortzheim (nga fotografi Daniel Schwen) Picos de Europa (nga fotografi Mick Stephenson) Mount Everest (nga fotografi Luca Galuzzi) Zugspitze (nga fotografi Nawi112) Krater Poás (nga fotografi Peter Andersen) Mont Blanc (nga fotografi Nicolas Sanchez) Grimselpass Panorama (nga fotografi Strahlemann) Pico de Teide (nga fotografi Wladyslaw) Passo di Giau (nga fotografi Frisia Orientalis) Alpamayo në Peru (nga fotografi Brad Mering) Antelope Canyon (nga fotografi Luca Galuzzi) Mont Blanc (nga fotografi Sanchezn) Erroptioni Etna (nga International Space Station) Vulkani Tavurvur (nga End Of Days) Bad Hindelang (nga fotografi Jürgen Matern) Berliner Hütte Panorama (nga fotografi Karsten Dörre) Zitterklapfen (nga fotografi Friedrich Böhringer) Spitzkoppe (nga fotografi Ikiwaner) Crib Goch (nga fotografi Diliff) Catbells (nga fotografi Diliff)

Shkretëtira: Árbol de Piedra (nga fotografi Thomas Wilken) Shkretëtira i Marokos (nga fotografi Rosino) Atacama (nga fotografi Lucag) Oazë në Libi (nga fotografi Sfivat)

Dete dhe liqene: Beinisvord (nga fotografi Erik Christensen) Lake Mapourika në Zelanda e Re (nga fotografi Richard Palmer) Liqeni Rofanspitze (nga fotografi Karsten Dörre) Brahmaputra (nga fotografi Lucag) Champagne Pool, Wai-O-Tapu, në Zelanda e Re (nga fotografi Chmehl) Peyto Lake, Kanadë (nga fotografi Tobi 87) Salar de Uyuni (nga fotografi Luca Galuzzi) Island Archway (nga fotografi Diliff)

Qytete dhe Vende: Staten Island Ferry (nga fotografi Daniel Schwen) Male (nga fotografi Shahee Ilyas) Panorama Toledo (nga fotografi Diliff) La Moselle à Pont-à-Mousson (nga fotografi Rolf Krahl) Frankfurti mbi Main (nga fotografi Nicolas17) Panorama i Londonit (nga fotografi Diliff) Aare në Bernë (nga fotografi Daniel Schwen) Greenwich Park London (nga fotografi Bill Bertram) Paris, Francë (nga fotografi Benh) Hongkongu (nga fotografi Diliff) Hongkongu Natën (nga fotografi Diliff) Panorama Montreals (nga fotografi Diliff) Donostia-San Sebastián (nga fotografi Keta) Mont Saint-Michel (nga fotografi Benh LIEU SONG) Machu Picchu, Peru (nga fotografi Allard Schmidt) Les Baux-de-Provence (nga fotografi Benh LIEU SONG) Melbourne (nga fotografi Diliff) Sydney (nga fotografi Diliff) Toronto (nga fotografi Wladyslaw)

Peizazhe të tjera: Garzweiler panorama (nga fotografi Raymond) Grimsvoetn (nga fotografi Roger McLassus) Ujëvarë i Hopetoun (nga fotografi Diliff) Moai (nga fotografi Daniel Schwen) Lumi Tajo, Spanjë (nga fotografi Diliff) Ronneburg (nga fotografi aka) Pamje nga ajri i Algoviës (nga fotografi Softeis) Oulujoki, Finlanda (nga fotografi Tve4) Tenerifa (nga fotografi Wladyslaw) Potkua Bend e lumit Kolorado (nga fotografi Chmehl) Morteratsch (nga fotografi Daniel Schwen) Lozère (Département) (nga fotografi Benh) Valle de la Luna, Kili (nga fotografi Luca Galuzzi) Watsons Bay, Sydney (nga fotografi Diliff) Garden of the Gods (nga fotografi Daniel Schwen) Keswick, Anglia (nga fotografi Diliff) Namib-Naukluft-park (nga fotografi Ikiwaner) Lake Pedder (nga fotografi Noodle snacks) Wineglass Bay (nga fotografi Noodle snacks)

Art dhe Kulturë[Redakto nëpërmjet kodit]

Kështjella dhe pallate: Alhambra (nga fotografi Bernd Untiedt) Mausoleo di Adriano, Romë (nga fotografi Tillea) Pallati Blankenhain (nga fotografi Aka) Pallati Richmond (nga fotografi Brunswyk) Pallati Neuschwanstein (nga fotografi Softeis) Pallati Linderhof (nga fotografi Softeis) Pallati Chambord (nga fotografi Wladyslaw) Pallati Windsor (nga fotografi Diliff) Pallati Chenonceau (nga fotografi Wladyslaw) Broadway Tower (nga fotografi Newton2) Nordenburg (nga fotografi Wladyslaw) Pallati Blankenhain (nga fotografi Aka) Pallati Cheverny (nga fotografi Goldi64) Pallati Egeskov (nga fotografi Malene Thyssen) Pallati Thurnau (nga fotografi D.j.mueller) Pallati Nagoya-jō, Japoni (nga fotografi base64) Pallati Beuggen (nga fotografi Wladyslaw) Pallati Neuhaus (nga fotografi Nawi112) Leeds Castle (nga fotografi Diliff) Pallati Grosser Garten, Dresden (nga fotografi Kolossos) Pallati Nymphenburg Munich (nga fotografi Richard Bartz) Pallati Gartenfront (nga fotografi Rainer Lippert)

Kisha: Katedralja Bamberger (nga panjohur)Abtei Maria Laach (nga fotografi Goldi64) Katedralja Metz (nga fotografi Benh LIEU SONG)Viktring (nga fotografi Johann Jaritz) Kisha St. Peter dhe Paul (nga fotografi Ikiwaner)Kisha Munich (nga fotografi Diliff)St.-Josephs-Oratorium, Montréal (nga fotografi Acarpentier)Katedralja Invalide (nga fotografi Diliff)Katedralja Saint Just et Saint Pasteur (nga fotografi Benh LIEU SONG)Basilique Nationale du Sacré-Cœur (nga fotografi Markus Koljonen)Katedralja St. Nazaire (nga fotografi Sanchezn)Notre-Dame de Montréal (nga fotografi Diliff)Kisha Marien (nga fotografi OmiTs)Invalides (2007) (nga fotografi Benh)Kisha Mylau (nga fotografi Aka)Kisha St. Andrew (nga fotografi Diliff)Katedralja Gent-Sint-Baafs (nga fotografi Mylius) Kisha Marien (nga fotografi OmiTs)Katedralja St. Michael dhe St. Gudula (nga fotografi Doenertier82)Panorama e Kishës St Peter Salzburg (nga fotografi MatthiasKabel)

Ura: Tower Bridge, Londër (nga fotografi Diliff)Sydney Harbour Bridge (nga fotografi Diliff)Tower Bridge (2006) (nga fotografi Diliff)Manhattan Bridge në vitin 1909 (nga fotografi Underhill dhe Irving)Bridgewater Bridge (nga fotografi Noodle snack)Golden Gate Bridge (nga fotografi Chmehl)Ura Erasmus, Rotterdam (nga fotografi Massimo Catarinella)Sydney Harbour Bridge (nga fotografi Noodle snacks)

Kulla: Kulla Eiffel (nga fotografi Tristan Nitot)Kulla e Palace of Westminster, Londër (nga fotografi Diliff)fener deti Wind Point (nga fotografi JeremyA)Kulla Eiffel (nga fotografi Benh)Taipei (nga fotografi AngMoKio)

Godina parlamentare dhe Muze: Kapitol në Washington (nga fotografi Diliff)Palace of Westminster (nga fotografi Diliff)Dhoma e leximit në Muzeun Britanik (nga fotografi Diliff)Reichstag (nga fotografi Jürgen Matern)Louvre (nga fotografi Benh LIEU SONG)Kapitol në Washington (nga fotografi Noclip)Kapitol në Washington (nga fotografi Daniel Schwen)Biblioteka parlamentare në Otavë (nga fotografi Taxiarchos228)

Monumente: Washington Monument (nga fotografi Diliff)Porta e Brandenburgut (nga fotografi א)Arc Triomphe-1.jpg (nga fotografi א)Harku triumfal, Paris (nga fotografi Benh LIEU SONG)Jefferson National Expansion Memorial (nga fotografi Daniel Schwen)Apostels Paulus (nga fotografi AngMo)Albert Memorial, Londër (nga fotografi Diliff)

Rrokaqiej dhe arkitekturë moderne: New York City, Panorama (nga fotografi Daniel Schwen)Aeroporti i San Franciskos (nga fotografi drucho)Ciutat de les Arts i les Ciències (nga fotografi Diliff)Estadi Olímpic Lluís Companys në Barcelonë (nga fotografi Diliff)Auditorio de Tenerife (nga fotografi Wladyslaw)Le Stade Olympique de Montréal Nuit Arriere-Gauche, Stadiumi olimpik (nga fotografi Acarpentier)Allianz Arena (nga fotografi Richard Bartz)Walt Disney Concert Hall (nga fotografi Carol M. Highsmith)Skyline prej New York City (nga fotografi Diliff)Eureka Tower, Melbourne (nga fotografi Diliff)Empire State Building (nga fotografi Daniel Schwen)El Palau de les Arts Reina Sofía (nga fotografi Diliff)Main Plaza (nga fotografi Doenertier82)

Arkitektura të tjera: Johannisbad në Zwickau (nga fotografi Aka)Koloseumi në Romë (nga fotografi Diliff)Sheshi St Peter's (nga fotografi Diliff)Werdau (nga fotografi Aka)Piramidat e Gizës (nga fotografi Ricardo Liberato)Le grand foyer në Opéra Garnier, Paris (nga fotografi Eric Pouhier)Casa Milà (nga fotografi Diliff)Goetheanum (nga fotografi Wladysla)Opera Garnier Grand Escalier (nga fotografi Benh)Royal College of Music (nga fotografi Diliff)Shatërvani Trevit (nga fotografi Diliff)Bamberg (nga fotografi Nawi112)Tempulli Konkordia në Agrigentin (nga fotografi pixelfehler)Milli Kinderdijk (nga fotografi Memorino)Sydney Opera House (nga fotografi Christian Mehlführer)Radcliffe Camera (nga fotografi Diliff)Moulin Saulnier (nga fotografi Benh)Gjykata e Huntington (nga fotografi JaGa)Royal Botanic Gardens (Kew), Londorë (nga fotografi Diliff)Gordon Dam (nga fotografi Noodle snacks)Sydney Opera House (nga fotografi Diliff)Academia Lunenburg (nga fotografi Wladyslaw)Eden Project, Panorama (nga fotografi Jürgen Matern)Forcave detare (nga fotografi Diliff)Jackson Square në New Orleans (nga fotografi Daniel Schwen)Chichén Itzá (nga fotografi Daniel Schwen)

Muzikë: Cellos (nga fotografi MichaelMaggs)Fagott (nga fotografi Gregory Maxwell)

Evropë: Hooge, dëme të luftës 29 Tetor 1917 (nga fotografi Frank Hurley) Santa Maria de Huerta, Manastir (nga fotografi Willtron)

Shtetet e Bashkuara: Aksident në USS Enterprise (1943) (nga fotografi U.S. Navy) USS Bunker Hill (CV-17) (nga U.S. Navy) Sulmi mbi USS Franklin (nga U.S. Navy photo by PHC Albert Bullock) Operation Crossroads (nga Library of Congress) Bomba Atomike 'Fat Man' mbi Nagasaki (nga NARA Holdings)

Amerika Qendrore: Tërmeti në Haiti në vitin 2010 (nga United Nations Development Program)

Njerëz: Roald Amundsen (nga fotografi Steve Nicklas, NOAA) Louis Agassiz (nga panjohur) Union Station në Çikago, 1943 (nga fotografi Jack Delano) Michelle dhe Barack Obama (nga fotografi vargas2040) Alexander Garden, Ushtaria rusë (nga fotografi Chad J. McNeeley)

Njerëz: djalë i vogël nga Xhakarta (nga fotografi Thehero) Guy Davis (nga fotografi Lars Kurandt) Javier Solana (nga fotografi א) Simphiwe Dana (nga fotografi Tsui) Biden dhe Obama (nga fotografi Daniel Schwen) Carla Bruni-Sarkozy (nga fotografi Remi Jouan) Robert De Niro (nga fotografi che) Oceana (nga fotografi ChrisHamburg) Lypësi nga Teherani (nga fotografi Antoin Sevruguin) Hulsi i Zjarrit (nga fotografi Luc Viatour)

Teknologjia dhe transporti[Redakto nëpërmjet kodit]

Automjeteve motorike: Chevrolet Corvette (nga fotografi Softeis) Patent motorike numër 1 (nga DaimlerChrysler AG) Bugatto lloj 35 (nga fotografi Dogcow) DTM Mercedes W204 DiResta09 (nga fotografi AngMoKio) BMW 507 (nga fotografi Ritchyblack) BMW S1000 RR (nga fotografi Ritchyblack)

Aeroplanë dhe Raketa: ZR3 USS, Los Anxhelos (nga U.S. Naval Historical Center) Anije kozmike dhe Braun (nga NASA) SR-71 Blackbird (nga NASA) JetBlue292, ulje emergjente (nga fotografi Andrewmarino) P-51 Mustang (nga US Air Force) Supermarine Spitfire (nga fotografi Chowells) Douglas X-3 (nga NASA) Me109 (nga fotografi Kogo) Raketa Soyuz TMA-5 (nga NASA) Raketa Ares I-X (nga NASA)

Anije: SS America Star (nga fotografi Wollex) USS Iowa (shtiva) (nga US Navy) 5-54-Mark-45 (shtiva) (nga US Navy) LCAC (nga US Department of Defense)

Hekurudha: DRG 41 (nga fotografi Tobnu) Aksident hekurudhor në Montparnasse 1895 (nga Studio Lévy and Sons) lokomotivë Rusë (nga fotografi Anthony Ivanoff) Chicago Elevated (nga fotografi Daniel Schwen) CTA natën (nga fotografi Daniel Schwen)

Gjitarët: Ketri (nga fotografi AndiW) Papio hamadryas (nga fotografi Aka) Springbok (antilopa) (nga fotografi Thomas Schoch) Luani në Nambia (nga yaaaay/flickr.com) Bizon (fotografi nga Eadweard Muybridge, animationi prej Waugsberg) Koala (nga fotografi Diliff) Jaguar (nga fotografi Cburnett) Vicuña Vigogne Lago Chungarà (nga fotografi LucaGaluzzi) Lopë (nga fotografi Daniel Schwen) Ketar (nga fotografi Ray eye) Pottok-Pony (nga fotografi Mikel Ortega) Arush bojëkaft (nga fotografi Malene Thyssen) Ujk meksikës (nga fotografi USFWS/Jim Clark) Tigri (nga fotografi S. Taheri) Qen alaskës (nga fotografi Richard Bartz) Xerus (nga fotografi Lycaon) Elephant leqenit (nga fotografi Serge Ouachée) Lepur (nga fotografi Noodle snacks)

Këmbënyjorët: Tortoiseshell e vogel (nga fotografi Darkone) Miza e Lulës (nga fotografi Aka) Parasitismus (nga fotografi Soebe) Grenzë (nga fotografi 0MagI0) Lloj zogu (nga fotografi Cumulus7) Vespula (Grenzë) (nga fotografi Soebe) Odonata (nga fotografi Aka) Tesselata (nga fotografi Aka) Osmia rufa (nga fotografi Aka) Bletë (nga fotografi Soebe) Aeshna cyanea (nga fotografi Aka) Xysticus (Gaforrja) (nga fotografi Olei) Plesht Ixodes ricinus (nga fotografi Aka) Libellë (nga fotografi Darkone) Grerëz (nga fotografi Aka) Mollëkuqe (nga fotografi Aka) Merimangë Ozyptila praticola (nga fotografi Aka) Akrepi (nga fotografi Wolf.Beck) Mizë, Empis livida (nga fotografi Aka) Mizë, Dioctria linearis (nga fotografi Aka) Mizë, Choerades fimbriata (nga fotografi Kurt Kulac) Fluturë, Parnassius Apollo (nga fotografi Robert Kindermann) Vemje, Calliteara pudibunda (nga fotografi Waugsberg) Mizë, Hoverflies mating midair (nga fotografi Fir0002) Zygaenidae (nga fotografi Osi) Mizë, Calliphora augur (nga fotografi Fir0002) Austrolestes cingulatus (nga fotografi Fir0002) Flutër, Ulysses (nga fotografi Fir0002) Flutër, Common (nga fotografi Fir0002) Mizë, Episyrphus balteatus (nga fotografi Aka) Phyllobius argentatus (nga fotografi Holger Gröschl) Libellë (nga fotografi Friedrich Böhringer) Bletë (nga fotografi Richard Bartz) Karcyll (nga fotografi Alvesgaspar) Libellë (nga fotografi Daniel Schwen) Fluturë ,Melanargia galathea (nga fotografi Michael Apel) Pentatoma rufipes (nga fotografi Aka) Trithemis kirbyi (nga fotografi Hans Hillewaert) Bletë, Vespa crabro (nga fotografi Richard Bartz) Bletë ,Vespula germanica (nga fotografi Richard Bartz) Bleta (nga fotografi Richard Bartz) Hymenoptera (nga fotografi Richard Bartz) Libellë, Aeshna cyanea (nga fotografi Friedrich Böhringer) MosaikJungfer (nga fotografi Friedrich Böhringer) Fluturë, Cethosia cyane (nga fotografi AirBete) Fluturë, Polyommatus coridon (nga fotografi Kulac) Mizë, Rhithrogena germanica (nga fotografi Richard Bartz) Mizë, scolopaceus (nga fotografi Richard Bartz) Vemje, Papilio bianor (nga fotografi LC) Grenzë (nga fotografi Alvesgaspar) Koka e mizës (nga fotografi Richard Bartz) Mizë, Rhagio scolopaceus (nga fotografi Richard Bartz) Libellë (nga fotografi Merops) Grerëz, Bombus pascuorum (nga fotografi Richard Bartz) Fluturë, Nymphalis (nga fotografi Lviatour) Molë Leopard (nga fotografi Kevincollins123)

Fluturë (nga fotografi Jörg Hempel) Libellë, Sympetrum danae (nga fotografi Loz) Merimangë, Misumena vatia (nga fotografi Luc Viatour) Saperda carcharias (nga fotografi Karl Rauch) Merimangë, Argiope bruennichi (nga fotografi Masaki ikeda) Karcyl, Oxya yezoensis (nga fotografi Masaki ikeda) Karcyl (nga fotografi Karl Rauch) Grenzë (nga fotografi Fir0002) Karkalec, Chorthippus brunneus (nga fotografi Jörg Hempel) Karkalec, Calliptamus italicus (nga fotografi Kulac) Merimangë, Pisaura mirabilis (nga fotografi Richard Bartz) Qindarka, Aceria anthocoptes (nga USDA) Mizë, Gonia capitata (nga fotografi Richard Bartz) Plesht, Ixodus ricinus (nga fotografi Richard Bartz) Merimangë, Cheiracanthium (nga fotografi Richard Bartz) Merimangë, Platycryptus (nga fotografi Kevincollins123) Merimangë (nga fotografi Pro2) Fluturë, Graphium macleayanus (nga fotografi Noodle snacks) Macroglossum stellatarum (nga fotografi ComputerHotline)

Gaforret: Amphipodredkils (nga fotografi Kils) Talitrus saltator (nga fotografi Arnoldius) Triops longicaudatus (nga fotografi Micha L. Rieser)

Amfibët dhe Peshqit: Bretkocë (nga fotografi Nup) Bretkocë (nga fotografi Jörg Hempel) Kokosh Ujit (nga fotografi Beckmannjan) Peshkaqen (nga fotografi Pterantula) Peshk i kuq (nga fotografi Pterantula) Synchiropus splendidus (nga fotografi Luc Viatour) Midhje, Mytilus (nga fotografi Darkone) Midhje (nga fotografi Rainer Zenz) Sepien (nga fotografi Diliff) Kandil deti (nga fotografi Aka)

Kimia: Titan (nga fotografi Alchemist-hp) Bromine (nga fotografi Alchemist-hp) Tantalum (nga fotografi Alchemist-hp) Niobium (nga fotografi Alchemist-hp) Tungsten (nga fotografi Alchemist-hp) Molybdenum (nga fotografi Alchemist-hp) Chromium (nga fotografi Alchemist-hp) Hekur (nga fotografi Alchemist-hp) Vanadum (nga fotografi Alchemist-hp) Cassiterite (nga fotografi Alchemist-hp) Osmium (nga fotografi Alchemist-hp) Ruthenium (nga fotografi Alchemist-hp) Ori (nga fotografi Alchemist-hp)

Astronomia: Bota prej Apollo 17 (nga NASA) Gaforrja Nebula (nga ESA) Galaxia NGC1300 (nga NASA) Messier 51 (nga NASA) Victoria (nga NASA) Bota prej Apollo 8 (nga NASA) Buzz Aldrin, Apollo 11 (nga NASA) Gaforrja, Orion Nebula (nga NASA) Saturni (nga NASA) Hëna (nga fotografi Lviatour) Hubble ultra deep field (nga NASA) Messier 45 (nga Lviatour) Messier 82 (nga NASA) Hëna e Saturnit Iapetus (nga NASA) Hëna (nga fotografi Lviatour) Saturni (nga NASA) Mount Pleasant Radio Observatory (nga fotografi Noodle snacks) Astronauti Piers Sellers (nga NASA) Orion (nga NASA)