Wikipedia:Kuvendi/Arkivi 11

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.

Titujt e zbrazët

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte KUNDËR

Mendoj se duhet t'i heqim titujt që janë në artikull por në to nuk ka asnjë informacion (p.sh këtu), e di që kjo mund t'ua lehtësoj lexuesve të shtojnë informacion por vërtetë artikujt nuk duken mirë në këtë mënyrë dhe bëhen më të palexueshëm sepse këta tituj (dhe pjesa "artikulli kryesor" nën to) ta tërheqin vëmendjen nga artikulli --Cradel 4 Shtator 2008 16:56 (CEST)

Votimi

 • PËR --Cradel 4 Shtator 2008 16:56 (CEST)
 • PËR --Λeternus 4 Shtator 2008 17:27 (CEST)
 • Kategorikisht KUNDËR - Keto tituj jan krijuar per arsye te edituesve te rastit dhe edituesve fillestare. Ju qe keni bere pervoj dhe qe keni interes eshte shum mire tani te merrni keso vendime, por se ka editues qe ne baz te ketyre strukturave fusin materiale duke mos ditur as te hapin struktura e le me te perdorin stampa. Kjo menyre e hapjes se artikujve qe ne fillim nuk ishte arsyja e shtimit te artikujve ne wikipedia shqip por arsyja e zvoglimit te demeve nga edituesit e rastit te cilen ne shume raste "hedhin" materiale te mira, por pasi jan te pa edituar mire administruesit i grisin, sic ishte rasti i artikullit te Bashkimit Evropian para ca kohe.
Pastaj ne nuk jemi duke u organizuar te bejme punen me rregull e po mundohemi te bejm disa pune qe me heret jan diskutuar dhe ne kuvend jane vendosur per te miren e edituesve te rastit dhe tonen. Puntori 5 Shtator 2008 13:03 (CEST)
Për këtë arsye ekziston: Wikipedia:Ndihmë --Cradel 5 Shtator 2008 13:12 (CEST)

KUNDËR - për herë të fundit. Duhet vendosur një rregull që votimet të mos përsëritet kaq shpesh, e sidomos disa që janë themelore për projektin. Ky votim është i dyti që është duke u përsëritur. Grisja masive e arikujve bëhet vetëm pas një kohe të shkurt të krijimit të tyre. Shtete e Bimtë, kanë informacione për lexuesin. Edhe nëse për dikë duket se nuk janë të mjaftueshme le t'i plotëson. Ata janë artikuj cung. Së paku japin informacione nëpërmjet hartës.--Hipi Zhdripi 28 Janar 2009 20:53 (CET)

Fjala është për artikujt e zbrazët e jo cung. Të lutem lexoji të gjitha komentet këtu. --Λeternus 28 Janar 2009 20:57 (CET)
Sa për titujt e seksioneve, atë punë t'filloje me Puntorin. Ti munesh me marr edhe vendimin pro mendimit tëndë por çka vlenë kjo kur je i vetmi që punon në korigjimin e tyre (i korigjon 10-20 copa edhe e lenë në gjysmë). Bisedo me Puntorin dhe vendosi ju dy, se plotë vetë këtu japin voten por nuk punoin për me zbatu vendimin, d.m.th vota nuk vlenë nëse nuk punohet në praktik për zbatimin e saj.--Hipi Zhdripi 28 Janar 2009 21:17 (CET)
Në fakt ky votim për mua ka pasur rezultate, sepse për shkak të tij ka filluar mbushja e këtyre artikujve. Artikujt e shteteve kanë filluar të mbushen, datat, etj. Për mua kjo ka rëndësi, puna që ka filluar të bëhet. Pra, pasi që problemi ka filluar të rregullohet me të madhe, atëherë nuk ka nevojë për grisje. Për çështje të dokumentimit më duhet ta ndryshoj edhe votën. --Λeternus 28 Janar 2009 21:24 (CET)
 • ASNJANËS - Përderisa artikujt janë duke u plotësuar, atëherë nuk kanë nevojë të grisen. --Λeternus 28 Janar 2009 21:24 (CET)

Komente

Jam duke e kuptuar shqetësimin tuaj, por sipas meje kjo nuk ndihmon asgjë, vetëm e shton numrin e artikujve bosh në Wikipedian shqip. Nëse ndonjë përdorues anonim ka informacion të vlefshëm për ndonjë artikull, ai le ta postojë si të dijë, PASTAJ për ne nuk është aspak vështirë ta krijojmë strukturën shabllon të atij artikulli dhe ta organizojmë informacionin e dhënë në artikullin e ri. Përndryshe, nëse vazhdohet kështu, Wikipedia shqip do të përngjajë në skeletin e njeriut pa mish. --Λeternus 5 Shtator 2008 13:17 (CEST)

Meqe thua le ta postoj si te dije atehere ma sqaro arsyjen perse u grisen pjese nga artikulli Bashkimi Evropian dhe askush nga ju nuk reaguat? Puntori 5 Shtator 2008 13:20 (CEST)
Nuk po më kujtohet ky rast, nëse mundesh të lutem më ofro informata më të detajizuara mbi këtë rast. --Λeternus 5 Shtator 2008 13:31 (CEST)
Pastaj sa permiresime beni ju qe doni te i grisni artikujt, pervetem futjes se stampes PER PERMIRESIM ? Eshte lehte te thuhet por te punohet konkretisht eshte dicka krejt tjeter. Puntori 5 Shtator 2008 13:21 (CEST)
Por është lehtë nëse "fillestari" siç e quani ju di të shkruajë në gjuhën shqipe! Sa e kam vërejtur unë, problemi zakonisht nuk po gjindet te struktuara e artikullit, por te shkrimi katastrofal i autorit. Për këtë nuk i ka fajet askush përpos vetë autorit. Ne nuk jemi duke folur për këtë problem. --Λeternus 5 Shtator 2008 13:31 (CEST)
Ne fjalism per ndihme praktike dhe je teori, 1% e edituesve shkojn tek NDIHMA, ata nuk kan mesuar ne shtepi e po te mesojn ketu, edituesit veprojne automatikisht. Shembull une asnjehere nuk kam perdorur ndihmen, por duke edituar kam mesuar kete pak qe di. Puntori 5 Shtator 2008 13:19 (CEST)
Vetëm shikoje artikullin Ishujt Marshall, çfarë përmbajtje enciklopedike ka, pastaj, nk më kujtohet ndonjëherë që dikush ka mbushur ndonjë titull në këso artikujsh, dhe përveç kësaj, asnjë wiki tjetër nuk e praktikon këtë --Cradel 5 Shtator 2008 14:28 (CEST)
Nuk jam i kenaqur me artikullin Ishujt Marshall, por prap mendoj se nuk duhet grisur sepse ka sado pak informata dhe gabim e ke kur thua se struktura te tilla nuk jan mbushur nga editues. Strukturat jan ndihmese e neqofte se gjat editimit ndryshohen ajo eshte e pranueshme.
Nëse 1% e edituesve shkojnë te Wikipedia:Ndihmë, apo nëse ata nuk kanë mësuar në shtëpi, problemi është i tyre, jo i joni. --Λeternus 5 Shtator 2008 14:33 (CEST)
Komenti im i fundit
Kjo pune qe ju keni hapur askujt nuk i ndihmon. Ky hap sipas pervojes qe kam eshte nje hap egoist dhe i lindur nga vetebesimi, por duke lene anash te tjeret qe skan aspak njohuri ne informatik besa disa as ne enciklopedi, por e posedojne nje artikull ose pjese te tije qe vlene te editohe. Ju me kete veprim po ua ndaloni atyre ate.
Une e mora shembull artikullin Bashkimi Evropian, e nuk eshte i vetmi nga te cilet eshte larguar material me vlere kjo ndodh per shkak te vetbesimit dhe nencmimit te te tjereve. Kjo me ka ndodh dhe mua, i kam grisur edituesve artikujt te cilet ndoshta kan qene te shkurter ose te pa organizuar por kan patur informata te mjaftueshme sa per fillim te artikullit dhe kan patur informata te sakta, keto grisje i kam bere nga vete besimi se une e kam mire e tjetri keq.
Keto struktura meqe spo i llogarisni si artikuj, juve asnjerit nuk eshte duke ua zen rrugen e editimit ose shtimit te artikujve tjere ne wikipedia. Kjo me ben te mendoj se ju skeni tjeter pune ketu sepse kan mbaruar vetem te fshihet dicka qe tani eshte bere.
Une ketu kam aq pervoj dhe kam pasur aq debate sa kam arritur te kuptoj se ne duhet te veprojm mire duke analizuar mire gjerat edhe duke marr vendime qe ndonjehere sna pelqejne neve.
Kjo enciklopedi nuk eshte e permbyllur qe te thoni ju se keta sjan artikuj enciklopedik, kjo eshte akoma ne zhvillim dhe eshte normale qe te kete struktura, faqe ndihmese, projekte te perkoheshme etj., pra duhet te kemi kujdese se si veprojme.
Se fundi: Une ketu kam hasur ne editues te cilet me jan drejtuar shume here per ndihme rreth editimit te artikujve ose vendosjes se ndonje materiali dhe menyra me e lehte se si i kam orientuar dhe ata kan edituar qoft per kohe te shkurter ose per nje kohe me te gjate eshte se une u kam ofruar qe ata te postojne materialin perkates ne strukturen ekzistuese, ose u kam hapur nje "artikull" vetem me struktur pastaj ata e kan punuar.
Permbyllje: Mua sme takon asgje me shume te them sepse sq.wikipedia sa u ofron qasje ju aq edhe mue, por se me keso veprime te te ecurit prapa e jo para ju spo beni asgje, por vetem pune angari, po humbni kohe ne vend se te krijoni disa artikuj te rinje e tr plote. Personalisht kjo po me shqeteson sepse po i hapni disa diskutime per gjera qe u teken, po i votoni, po i mbyllni dhe po veproni, bile pa pritur nje kohe te caktuar, por duke respektuar vetem veten tuaj. Puntori 5 Shtator 2008 14:58 (CEST)
Shiko, unë të respektoj si përdorues dhe besoj te qëllimi yt i mirë. Por mendoj se ky respekt duhet të jetë reciprok. Unë nuk kam nevojë të ta them këtë, por po e bëj vetëm për shkak të respektit që e kam ndaj teje. Me dikë tjetër nuk besoj as që do ta humbja kohën.
Së pari, nuk është mirë të ikësh nga diskutimi i pa zgjidhur. Unë nuk jam duke të të sulmuar apo duke të detyruar që të largohesh. Po të kishte qenë kështu, atëherë ikja jote do të kishte kuptim. Mendoj se, edhe si burokrat që je këtu, duhet të qëndrosh deri në fund të diskutimeve.
Unë jam pro grisjes së artikujve pa informacione, që e kanë vetëm strukturën. Për këtë gjë është hapur ky diskutim. Diskutimi nuk është hapur për artikuj me informacion të varfër. Unë nuk i kam grisur artikujt që kanë pasur informacion konfuz apo të pa përpunuar, por iu kam shtuar stampën Stampa:Për përmirësim. Unë nuk jam duke i ndaluar askujt asgjë. Wikipedia ka rregulla. Artikujt vetëm me kornizë janë të papranueshëm. Është e ditur se mua këta artikuj nuk më pengojnë asgjë në editimin tim, mirëpo unë, apo ti, si administrues e kami për detyrë zbatimin e rregullave të Wikipedias. Është shumë e vërtetë se Wikipedia nuk është e përmbyllur, dhe është normale që ajo ka projekte të përkohshme, faqe ndihmëse, por nuk është e pranueshme të ketë artikuj pa asnjë informacion.
Ti e di se unë përpos detyrave të administratorit i kam edhe artikujt e mi. Dhe ndonjëherë kontriboj edhe në artikuj të tjerë. Pra, unë kam edhe punë të tjera këtu.
Mendoj se është mirë të presimin dhe t’i dëgjojmë edhe opinionet e të tjerëve. --Λeternus 5 Shtator 2008 15:45 (CEST)
Ashtu si te sekioni i mesiperm, eshte e kot qe te grisen, është humbje kohe, si për ne që më mbas na duhet ta strukturojmë si ata perdorues qe i duhet te krijoj nje artikull te ri. Zakonisht nje perdorues i ri inkurajohet kur shikon nje artikull rreth nje teme qe ai njeh, te shtoj informacione. Kjo nuk do te ndodhte po ai artikull nuk ekzistojne.
Tituj te gabuar per korigjim dhe zevendesim, faqe pa burim informacioni, faqe me difekt shkronjash, faqe pa struktureetj etj, te reja. Ky do te ishte rezultati i grisjeve te ketyre artikujve. Dhe gjith kjo pune, e bërë më para, do të duhesh ta bënim edhe një herë. Pra, siç tha dhe Puntori, do te benim mbrapa jo para. --  eagleal  6 Shtator 2008 15:26 (CEST)
Kjo eshte nje Enciklopedi kete e dim te gjith dhe nese dikujt apo nodkujt i duhet te dij diq. p.sh. per Historin apo Gjeografin e nje X,Y shteti ai do ta gjeje ate te zbrazet, kjo i bie si mashtrim i kerkuesve qe kan nevoj per nje gje qe ju duhet e ne realitet nuk gjejne asgje perveq nje artikulli apo titulli bosh. Nese kto nuk grisen une personalisht propozoj qe te pakten tash e tutje te mos hapen artikuj apo tituj bosh sepse kjo i bie sikur kur benim ne shkolla hartime apo ese dhe ndokush qe nuk bente asgje e shenonte vetem titullin dhe ne fund dihet se ç`far note merrte.--Niki007 8 Shtator 2008 16:03 (CEST)

Grisja e ketyre artikujve

Mendoj se duhet t'i identifikojme artikujt me nje stampe te posacme qe te mund te shihet se per cfar artikuj e kemi fjalen pastaj ne menyre selektive sipas votave dhe komenteve te vendosim cilet t'i grisim dhe cilet t'i plotesojme. Une do t'isha pajtuar disa te i grisim edhe perkunder asaj se po humbim kohe sepse me vone do te duhet t'i hapim po me te njejtin titull dhe permbajta qe eshte do te jet perseri vetem me e zgjeruar sec eshte tani. Edhe tani jemi duke humbur kohe, por sidoqofte. Puntori 11 Nëntor 2008 01:43 (CET)
Ky mendimi yt nuk funksionon, pershkak nuk kemi shume perdorues, mesatare jemi 3 deri 4 perdorues aktiv. Por me se pakti te shkruhet dicka, te shtetet sipsh. kontinenti, kryeqyteti e informacione te tjera relevante. Une nuk kesh tu votu, por ku i pash disa artikuj per shtete, me ndryshua mendimi. Mire nuk me vjen qe grisen, pasi qe synimi im eshte qe te kemi me shume e me shume artikuj, qe ka shkua stastika kete jave pak te mas nuk me pelqej, por edhe kualiteti eshte shume i rendesishem. --Proud To Be Albanian diskuto°) 11 Nëntor 2008 03:05 (CET)
Ta them te drejten kur behet fjale per grisje mua sme pengon se zvoglohet numri i artikujve, por ne kete rast me vie keq qe po grisen disa struktura qe tanime sadopak jane punuar. Pra sic kam cekuar me heret me leht eshte te plotesohen keto se sa te grisen e me vone prap te hapen. Shkaku i kesaj spo dua te grisen perndryshe sa i perket kualiteti do te kisha votuar me "2" here per grisje Puntori 11 Nëntor 2008 08:21 (CET)
Të krijohet një stampë si në vijim: "Ky artikull nuk ka asnjë informacion. Ndihmoni në përmirësimin e tij". --Λeternus 11 Nëntor 2008 18:03 (CET)

Artikujt e përdoruesit Deni22

Ky diskutim është mbyllur. --eagleal 11 Tetor 2009 20:23 (CEST)

Përdoruesi:Deni22 ka kohë që është duke krijuar artikuj fare të papërpunuar, dhe si duket të kopijuar prej fillimit deri në fund nga burime të tjera. Në fillim disa administratorë janë munduar që t'i rregullojnë këta artikuj, mirëpo kjo punë është bërë tepër e lodhshme. Asnjë Wikipedi tjetër nuk toleron këso lloji të artikujve. Administratorët ia kanë tërhequr vërejtjen disa herë këtij përdoruesi, mirëpo ai ka vazhduar me të veten. Mua më vjen një propozim i fundit në kokë. Në qoftë se Deni22 me të vërtetë dëshiron t'i shpëtojë artikujt e tij nga grisja, atëherë ai duhet që t'i rregullojë ata një nga një në bazë të rregullores së Wikipedias. Në qoftë se ai e pranon këtë kusht mirëpo nuk punon në këtë drejtim me pretekst se do ta bëjë më vonë, atëherë i caktohet afati i skadimit. --Λeternus 7 Tetor 2008 21:36 (CEST)

Besa jam keputur duke permiresuar, bile ne fund me ka kritikuar se po ja ndryshoj artikujt. Une do te filloj te ja grisi edhe te e informoj ne faqen e diskutimit per cdo arikull te grisur. Puntori 11 Tetor 2008 18:20 (CEST)

Grisja e artikujve paraqitur nga perdoruesi Λeternus

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte KUNDËR --Puntori 9 Nëntor 2008 15:19 (CET)
Aeternus ka vendosur stampen per grisje te nje ser artikuve, qe eshte nje numer i madh i tyre. Sipas tije ata jane te shkurter. Sidoqoft kjo eshte nje ceshtje serioze keshtu qe ne duhet te diskutojme mbi kete ceshtje dhe pataj pasi te kemi vendosur te veprojme. Puntori 20 Tetor 2008 02:58 (CEST)
Artikujt per te cilen behet fjale mund të gjënden këtu: [1] ata me fjalën [Sipër]. --  eagleal  23 Tetor 2008 02:04 (CEST)

Votoni

{{PËR}}, {{NEUTRAL}} ose {{KUNDËR}}. Votimi duhet zgjatur sepaku 10 dite.

KUNDËR - Apsolutisht KUNDER - Sido qe te jete, nje lloj diskutimi te ngjashem kemi patur me pare. Pra rreth grisjes se artikujve te shkurter apo te atyre vetem me struktura dhe atje kam shprehur shqetesimin tim dhe arsyet se perse nuk duhet grisur. Shkurt e shqip, ne ne vend se te punojm artikuj te rinje po merremi me artikuj te kaluar te cilet sepaku kan dicka. Puntori 20 Tetor 2008 02:58 (CEST)


KUNDËR - Apsolutisht KUNDER - Jamë dakort me ato që shkruan më lart Puntori. Pra jamë kundër grisjes së tyre. Xixa 20 Tetor 2008 11:31 (CEST)
KUNDËR .Planeti 20 Tetor 2008 11:50 (CEST)
KUNDËR Pse duhen me u grisur keto artikuj te shkurter??? --Lagoon 22 Tetor 2008 10:29 (CEST)
PËR - me shume NEUTRAL - Disa mendoj se duhen grisur, me te vertet jane shume te shkurter, por disa jo (si faqet per librat). Nje shembull sa per shaka mund te jete: Wikipedia është një website. (do te thosha qe kete e dinim te gjithe). Dhe duhet pranuar shumica e ketyre artikujve jane pa wiki-format, skane asnje wiki-link, dhe faqe qe i lidhin mbrapa (en: orphan), dhe do te mbeteshin te humbur ne kete wiki. --  eagleal  23 Tetor 2008 02:04 (CEST)
Une nuk "lavderohem" me keto artikuj te shkurter dhe ne thelb jam per grisje te tyre, por kur shikohet puna globalisht shohim se ketu dicka eshte punuar, eshte ngarkuar spede, eshte radhitur nje rresht i cili ka mundesi shume me leht te shtohet dhe plotesohet se sa te mos ekzistonte fare. Pra ne ne vend se te merremi me (1) kerkimin e ketyre artikujve, (2) futjen e stampes tek to dhe (3) grisjen e tyre do te mundenim shume me lehte te ju vendosnim lidhje te jashtme dhe te shtonim materialin mbi to.
Une me teper po habitem qe asnjehere nuk morem iniciativen qe ti "pastrojme" artikujt e shkurter, artikujt qe duhet permiresuar, artikujt qe u mungojne shkronjat ÇçËë, artikujt pa lidhje te jashtme etj etj, por ne me cdo kusht po mundohemi t'i "heqim qafe".
Pra per mua me me vlere eshte qe ne te organizohemi dhe te permiresojme se sa te nisim e te kerkojme e te grisim. Puntori 23 Tetor 2008 03:07 (CEST)
Une doja te vendosja voten Neutral, por per te dalluar me mire pozicionin tim vendosa Per. Nejse ky diskutimi kujton shume ate me larte per artikujt vetem me struktur, qe akoma seshte mbyllur. --  eagleal  24 Tetor 2008 22:09 (CEST)
ASNJANËS - Nuk insistoj që këta artikuj të grisen gjithsesi. Të shikojmë edhe mendimin e të tjerëve dhe të vendosim. --Λeternus 26 Tetor 2008 19:29 (CET)
KUNDËR Sepse me kollaj eshte te riperpunohen sesa ti grisim e pastaj ti editojm rishtazi (E kam fjalen per artikujt qe kan pak te dhena)--Niki007 31 Tetor 2008 00:21 (CET)

Grisja e disa artikujve

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte PËR -- Puntori 9 Nëntor 2008 15:23 (CET)

Kerkoj qe artikujt: Kafsha agresive, Kafsha e egër gjahu, Eutanazi, Kafsha e rrezikshme, Kafsha për eksperiment, Keqtrajtimi i kafshëve, Përkujdesja ndaj kafshëve, Rezervati i kafshëve, SHVUK, Tregu i kafshëve, Identifikimi i kafshës si dhe ndonje artikull tjeter i ngjashem TE GRISEN, pasiqe jane vetem nene te ligjit te Kosoves per perkujdesje ndaj kafsheve dhe nuk ka asgje me shume ne keto "artikuj". Puntori 26 Tetor 2008 17:18 (CET)

Voto

{{PËR}}, {{NEUTRAL}} ose {{KUNDËR}}

 • PËR - Puntori 26 Tetor 2008 17:18 (CET)
 • PËR --Λeternus 26 Tetor 2008 19:30 (CET)
 • PËR --Proud To Be Albanian diskuto°) 27 Tetor 2008 01:45 (CET)
 • PËR --Cradel 27 Tetor 2008 14:04 (CET)
 • PËR --  eagleal  27 Tetor 2008 19:00 (CET)
 • KUNDËR Jam kunder grisjes sepse me mir eshte te prmbledhen te gjitha ne nje faqe sesa te grisen, ne qoft se jan ligje te Kosoves po ua parmendoj se Kosova ka mbi 2 milon banor shqiptar edhe atyre ndoshta u intereson ndonjeher per keto gjera, nese vendosum ti shlym gjerat apo ligjet e Kosoves ateher po u dufka ta hapim Wikipedian Kosovare dhe ti ket artikujt e veqanet--Niki007 31 Tetor 2008 00:27 (CET)
Fillimisht edhe une mendova te permbledhen ne 1 artikull, por pastaj del se ky artikull eshte aq i gjate dhe eshte pjese e nje "libri" keshtu qe duhet futur tek wikilibri, pra ligjet e kan vendin tek wikilibri. Puntori 31 Tetor 2008 02:56 (CET)
Edhe per kunder mbylljes se votimit (dmth kalimit te nje kohe te votimit te hapur) eshte me rendesi qe te shprehesh mendimin dhe qendrimin se pse keto nene nuk duhet grisur (sa nuk jan grisur te gjithe nenet). Keto si nene nuk mund te qendrojne. Puntori 9 Nëntor 2008 23:28 (CET)
te barten ateher ne Wikilibri e mos te grisen--Niki007 10 Nëntor 2008 20:11 (CET)
Urdhero: Ligjet e Kosoves. Nuk te kisha sugjeru qe te fillosh ate pune sepse ka shum dhe nuk ka kuptim. Sidoqoft eshte e drejta e jote t'i punosh.
Grisja vazhdon. Puntori 10 Nëntor 2008 21:55 (CET)
Këta arikuj në vete kanë përkufizime vlerëshmëria e të cilave ndoshta nuk e zë gjithë hapësirën e kuptimit shkencorë por prapë se prapë janë përkufizime dhe nuk janë ligje shteti - siq janë kuptuar. Janë shprehje të përkufizuara e të përdorura nga një nivel i shoqërisë, të cilat shprehje duhet shpjeguar ndër nivelet tjera të shoqërisë - unë mendojë se një ndër qëllimet e enciklopedisë është shtjellimi/shpjegimi i shprehjeve të përdoruara ndër nivele të ndryshme të një shoqërie. Secili nga ne e din çka d.m.th përkufizim. Shpjegimet e përkufizimeve mund të mbushi faqe të tëra. Për mendimin tim këta artikuj duhet të merren si artikuj cung të projektit.

Shembulli: Kafshë e egër gjahu nënkupton gjitarët e egër tokësor dhe shpezët e egra të dedikuara për gjah. është shumë më d.m.th se ky Romani "Çështje të marrëzisë" me Autor Ismail Kadare është rikthim në pikën fillestare, rikthim në pikën e nisjes së aventurës kadareane, rikthim në fëmijëri, mu aty ku ka nisur aventurën për gjetjen e një çelësi për shpjegimin e botës. Nga e para gjitha nivelet e shoqëris marin një informacion se çka i është lejuar/mundet të gjuaj kur del për gjahë tjetra çka presinë nga një roman. Në rastin e dytë vetëm lexuesit e rregullt i Kadaresë mund të kuptojnë se çka d.m.th ky artikull. (krahasimi u bë këu për këtu pa qëllim)--Hipi Zhdripi 11 Nëntor 2008 02:03 (CET)

Dan, me vie keq te te them, por keto edhe pse thua se jan perkufizime prap se prap jane nene te ligjit te kosoves. Une kam shqyrtuar shume nga keto nene dhe kam verejtur se vetem pak nga ato mund te merren si tituj, kurse ca nga ato mund te qendrojn te mos grisen (ato edhe i kam shikuar te mos grisen).
Artikullin qe more ti si shemull eshte kryekeput nen i ligjit te Kosoves. Ky artikull ka titullin gabim (si dhe shumica e artikuve), pastaj ka perkufizimin shume te cunguar, ligjor dhe jo pershkrues sic duhet definuar nje teme enciklopedike, pastaj eshte vetem nen dhe ska asgje te shpjeguar me shume dhe se fundi ka referencen qe tanime eshte ndryshuar. Thuajse te gjithe keto nene kane te njejtat te meta, bile disa edhe s'mund te qendrojne ne vehte, por duhet te jene pjese e nje artikulli tjeter. Shembull eshte neni qe ceki i cili duhet te jete pjese e artikullit "Gjuetia" sepse nuk ka informata te qendroje i pa varur tema eshte e tille qe eshte jo enciklopedike te zhvillohet ne vete.
Perfundimisht, une respektoj shume punen qe ke bere e bene dhe jam kunder grisjes se nje pune te bere, por keto artikuj per te cilet e kemi fjalen ne te shumten e rasteve nuk ka nevoj as te hapen si artikuj ne vete. Falmenderit per mirkuptim. Puntori 11 Nëntor 2008 08:34 (CET)
Per te pare listen e artikujve qe do te mbeten nga keto nene me qellim zgjerimi me vone shkoni KETU. Puntori 14 Nëntor 2008 01:02 (CET)

Listat e gjata

Ky diskutim është mbyllur. --eagleal 11 Tetor 2009 20:24 (CEST)

Si e keni verejte jam tu i shpernda listat e gjata, dhe mendova para se te shperndaj lista tjera ta diskutoi kete ne Kuvend. Amo jo cdo liste me shpernda, por ato qe kane me se pakti 50 emra ne liste. Cka po mendoni? --Proud To Be Albanian diskuto°) 11 Nëntor 2008 07:03 (CET)

Jam per shperndarjen e listave te cilat sepaku 80% e shkronjave kane permbajtje edhe ate te gjate (dmth kur mbledhen e bejne faqen rend te hapet dhe te gjate), perndryshe sja vlen. Puntori 11 Nëntor 2008 08:25 (CET)
Per ashtu me mire 70%, por nese cdo shkronj e ka vec nje emer, keshtu nuk nevojitet faqe n'veti, 70% sepse disa shkronja nuk kane as nje emer ne moment. --Proud To Be Albanian diskuto°) 11 Nëntor 2008 12:38 (CET)
80% ishte vetem nje shifer ilustrimi, mendoj se listat e gjata vetvetiu kuptohen.Puntori 11 Nëntor 2008 20:23 (CET)
Aha. D.m.th. nuk kini problem. Jo qe te grisen me vone si te wikipedia gjermane. --Proud To Be Albanian diskuto°) 11 Nëntor 2008 20:28 (CET)Betawiki update

 • Currently 74.60% of the MediaWiki messages and 8.62% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 11 Nëntor 2008 10:22 (CET)
 • Currently 74.12% of the MediaWiki messages and 8.37% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 15 Dhjetor 2008 12:38 (CET)
 • Currently 73.23% of the MediaWiki messages and 8.32% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at Betawiki. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 12 Janar 2009 21:51 (CET)

Përdoruesi:Aurora

Ky diskutim është mbyllur, rezultati ishte PËR --Λeternus 12 Dhjetor 2008 15:25 (CET)

Përdiruesi Aurora nga Malai Wikipedia (shih ketu Aurora@meta) tenton te unifikoje konton e tije neper wikipediat. ne wikipedia shqip nje perdorues eshte regjistruar me kete konto qe nga viti 2005 dhe nuk ka asnje editim nga ajo kohe. Pranoni qe ajo konto te griset dhe ti lirohet ketij perdoruesi?

Votoni

Votoni: {{PËR}}, {{NEUTRAL}} ose {{KUNDËR}}
 • PËR , vleresoj se perdoruesi i wikipedias shqip ka qen editues rasti keshtu qe kjo konto nuk mendoj se do te perdoret. Puntori 6 Dhjetor 2008 10:55 (CET)
 • PËR --  eagleal  6 Dhjetor 2008 12:36 (CET)
 • PËR Pasi qe kerkeset me hershme funksionuan dhe nuk patem probleme, jam dakord. --Proud To Be Albanian diskuto°) 6 Dhjetor 2008 16:19 (CET)
 • PËR - Por së pari të paralajmërohet përdoruesi në faqen e diskutimit. --Λeternus 6 Dhjetor 2008 17:06 (CET)
Y U bë: --  eagleal  11 Dhjetor 2008 23:43 (CET)

Diskutimi

Ne nje diskutim tjeter per keto kerkesa vendosem qe ti leme nje mesazhe ne faqen e diskutimit te accountit te interesuar (sq), dhe te pritet rreth 2 jave (15 dite). Une vendosa, te faqja ime e diskutimit, qe ti jap vetem 1 jave, meqense Aurora (sq) eshte regjistruar ne vitin 2005 dhe nuk ka bere asnje ndryshim. Sbesoj se ka nevoje per kete votim. --  eagleal  6 Dhjetor 2008 12:36 (CET)


Toni Milaqi

Hello, could please somebody get in contact with Sterkalth (it seems, he isn't active here anymore, but he has left an e-mail address) and ask him to provide source information or evidence for permission for the Toni Milaqi images he uploaded on Commons (see commons:Category:Toni Milaqi). One of his pictures was already deleted and the other will be too if we cannot provide information where these images are from/whether Milaqi has given consent to use them under a free licence. Thanks --Slomox 21 Dhjetor 2008 15:36 (CET)

Epiri

Vëllezër, artikulli për Epirin në anglisht është i MBUSHUR me trillime greke. Pse nuk mund ta ndryshojmë?

Shiko këtu, ndoshta do të të ndihmojë pak... --Λeternus 21 Dhjetor 2008 17:49 (CET)
Trillime? HA! Provoj ai ne anglisht wikipedia.--Xenovatis 29 Dhjetor 2008 18:09 (CET)

Artikulli "Liberalizimi i vizave"

Pas 3 grisjeve të mia të njëpasnjëshme, autori anonim i këtij artikulli këmbëngul se kjo çështje duhet ta ketë artikullin e vet. Historikun e grisjeve mund ta shihni këtu. I lus përdoruesit aktiv që të ndihmojnë në këtë çështje gjithmonë duke përdorur argumetet e Wikipedias. Diskutimet tashmë të bëra mund t'i gjeni në faqen time të diskutimit. --Λeternus 21 Dhjetor 2008 22:58 (CET)


Nuk po e marr vesht askush nuk po can koken per kete teme--Papa-Zhuli 23 Dhjetor 2008 19:23 (CET)

per te qene me i qarte per vetveten kalova ne per tre enciklopedite angl, gjerm ital

dhe gjeta titujt si me poshte Liberalisierung des Messwesens

Wirtschaftsliberalismus

Electricity liberalization

Drug liberalization

Liberalizzazione del mercato del gas

Keshtu qe mendoj se mund ti tolerojme shqipes te njizi nje artikull per liberalizmin e vizave,per aq kohe sa nuk kemi gfjetur nje titull tjeter apo nje pozicion tjeter. shto ketu qe ne faqen e meposhtme ka nje artikull te mire per kete gje. http://www.taz.de/1/debatte/kommentar/artikel/1/keine-reisen-nur-fuer-serben/


me titull:Die EU wiederholt alte Fehler auf dem Balkan und bevorzugt Serbien. Keine Reisen nur für Serben

KOMMENTAR VON ERICH RATHFELDER--Papa-Zhuli 28 Dhjetor 2008 16:00 (CET)

GEZUAR VITIN E RI

ENDE NUK ESHTE LIRUAR SKEDA PER TE PLACUAR TEMEN LIBERALIZIMI I VIZAVE. kJO FAQE ENDE MBAHET PENG VETEM NGA NJE INDIVID.

MENDOJ SE TE TJERET DUHET TE SHPREHEN QOFTE EDHE ME VOTIM PERSONALISHT E SHOH TE TEJAKLUAR CDO MEDYSHJE PER TA MBAJTUR MBYLLUR. --Papa-Zhuli 2 Janar 2009 19:25 (CET)

Artikullin Liberalizimi i vizave e lirova për redaktim. Në qoftë se pas krijimit artikulli prapë nuk i plotëson kriteret, ai do të griset përsëri. P.s.: Papa-Zhuli, të lutem mos e përdor CAPS LOCK gjithmonë në diskutimet e tua. --Λeternus 3 Janar 2009 16:27 (CET)

Teme tjeter- propozim

Po sikur ti vendosim wikipedias shqip nje target qe te kapim shifren mbi 25 mije qe te dalim ne listen e e gjuheve anash tek kollona. Mendoni Bosnjishtja ka dale kurse ne shqiptaret me pese shtete dhe kushedi se sa emigrante ne diaspore mezor kapim disa shifra--Papa-Zhuli 23 Dhjetor 2008 19:29 (CET)

Mirë do të ishte por është punë që nuk bëhet, sepse djalëria që është duke qarkulluar këtu po donë kualitet e, kualitetin e do secili nga ne por shtrohet pyetja sa kushton. Nejse. Punë të marë.--Hipi Zhdripi 24 Dhjetor 2008 00:59 (CET)


Mendoj se behet ne se nxjerrim nje artikull ne fillim, tek ata me te shikuarit me nje shembull didaktik dhe ndofta ne foeme pyetjesh

ta quanim ndertimi formal i nje zeri

psh cfare eshte ?

dy rreshta me poshte historiku

kendveshtrimi i sotshem

lidhje faqesh ne internet

dhe literatura (bej lidhjete nyjeve) dhe ne se nuk i plotes on te gjitah keto kritere do te duhet ti veme lajmin plotesoi per 5 dite


Ose kam nje propozim te shkruajme nje artikull ne nje gazete shqiptare

por per kete gje mendoje do te duhej nje ne Kosova nje ne Maqedoni e nje nje ne Shqiperi

ke gazete do te rekomandonit dhe cile mendoni se do te ishte me e hapur te benete mier dhe shpejt dicka te ketille.--Papa-Zhuli 24 Dhjetor 2008 12:22 (CET)

dhe cfare problematike, nyje problemesh do te duhej te trajtonim

pos ikur ta shpallim kete vit vit te wikipedias shqiptare.

mendoj se ne se do te kishim vetem nga gjithe institucionet shqipatere ne dy shtetet do te kishim menje here nje ngritje sasiore te menjehershme--Papa-Zhuli 24 Dhjetor 2008 13:08 (CET)

...dhe do të krijohej kaosi më i madh që ka njohur ndonjëherë Wikipedia shqip. --Λeternus 25 Dhjetor 2008 13:52 (CET)


SERISHT PER TE NJEJTEN IDE 365 DITE KA VITI PER 6 DERI NE 8 ZERA POR PO TE DONI EDHE 10 ZERA TE RINJ NE DITE NE SHKOJME TEK 3500ZERA SHTESE. MIRE DERI KETU POR EDHE TE TJERET ECIN

PRA MUND TE SHTOHET NUMRI PER TE DALE NE LISTE TE PARE. KESHTU QE KA MUNDESI EDHE NE FUND TE 2009 SHQIPJA TE MUND TE MOS DALE NE LISTEN E SHIKUESHME.

KJO ESHTE ME PASOJE PER KULTUREN SHQIPTARE. ATE HERE CFARE PROPOZONI --213.207.40.62 27 Dhjetor 2008 17:01 (CET)

ndihme

ip 84.20.72.67 po ben kerdine por nuk di si ta bllokoj poprish faqe pa fund--Papa-Zhuli 23 Dhjetor 2008 22:34 (CET)

Faleminderit, perdoruesi u bllokua. --  eagleal  24 Dhjetor 2008 14:37 (CET)

Konferenca Kosova Software Freedom

Ju njoftoj per iniciativen per te organizuar Konferencen e pare Kosovare per Softuer te Hapur. Shpresoj qe ndonjeri prej administratoreve ketu mund te marr pjese edhe me ndonje prezentim aty.

kosovasoftwarefreedom.org

Këln e jo Këlln

Zhvendosur tek artikulli përkatës Diskutim:Këln#Këln e jo Këlln--Hipi Zhdripi 29 Dhjetor 2008 19:08 (CET)

Wikipedia Gegë

ndoshta duhet të bëjmë një "reklamë" për Wikipedinë gegë në faqen kryesore që të informojmë të interesuarit të kontribojnë, çfarë mendoni ? --Cradel 15 Janar 2009 23:06 (CET)

Ndoshta do te ishte me mire te perdorje MediaWiki:Sitenotice per mesazhin. --  eagleal  21 Janar 2009 11:58 (CET)
Ke të drejtë, por kjo duhet të qëndrojë pak më gjatë dhe të shërbejë edhe si lidhje mes dy Wikipediave --Cradel 21 Janar 2009 13:33 (CET)
Mendoni se duhet te merret iniciative dhe te punohet ne kete pjese te wikipedias kur po shihen punet si i kemi tek kjo qe jemi? Puntori 21 Janar 2009 13:29 (CET)
Nuk është e detyrueshme, krejt sipas dëshirës --Cradel 21 Janar 2009 13:33 (CET)

Nuk e di se sa i sherbejme ceshtjes kombetare ne se do te kemi nje shperqendrim te enegrgjive kur nuk kemi arritur 25 mije fjale.--Papa-Zhuli 23 Janar 2009 14:04 (CET)

Qëllimi i Wikipedisë nuk është t'i shërbejë çështjes kombëtare por të krijojë një enciklopedi të lirë për të gjithë --Cradel 27 Janar 2009 20:31 (CET)

Sa pashë tani ketë formulimin jo ne shërbim te çështjes kombëtare.Atëherë del vetiu një pyetje kush fitoka kur nuk fitokan shqiptarët???? dhe mendimi më tej pse mos të shkruajmë ne ndonjë gjuhë tjetër.--Papa-Zhuli 29 Janar 2009 23:34 (CET)

Nuk di ne duhej ta postoja ketu kete mendim apo ate ku diskutojme per koferencen e 71 85 per gjuhen e njesur shqipe megjithate eshte nje artikull i mire.

dhe autori ka emer te mire edhe ne rrethet perendimore per gjuhesine http://www.shqiperia.com/faqjapare/gjuhashqipedinamika.php ne se keni kohe hidhini nje sy tung--Papa-Zhuli 28 Janar 2009 22:11 (CET)

Nuk e di nëse ke dërgjuar ndonjëherë për "Paanshmërinë", kjo është baza mbi të cilën është krijuar Wikipedia --Cradel 30 Janar 2009 12:49 (CET)

Përmirësimi i Stampës Gjuhë Programimi

Të nderuar administratorë, ju lus që të gjeni kohë dhe t'i përmirësoni vargjet "Influencuar prej" dhe "Influencuar nga" në Stampën Gjuhë Programimi. Arsyet janë këto:

 1. Në gjuhën Shqipe ekziston fjala "ndikuar" që me aq sa kam njohuri ka po të njëjtën domethënie sikur ajo e gjuhës Angleze "influenced"
 2. Nuk jam i vetëdijshëm që "prej" dhe "nga" kanë domethënie të ndryshme. Pra, "Influencuar prej" dhe "Influencuar nga" kanë të njëjtën domethënie.

Duke i marrë parasysh këto dy arsye, ju lutëm ndryshoni:

 • Influencuar prejNdikuar nga
 • Influencuar ngaNdikoi në

Ju faleminderit --gdoko 17 Janar 2009 10:21 (CET)

U bë. --Λeternus 17 Janar 2009 13:48 (CET)

Të nderuar administratorë, a është e mundshme të krijoni kategorinë Softuer:Logo e cila do të përmbajë logo të:

 1. Softuerëve aplikativ (Adobe Photoshop, ACDsee Photo Manager, etj.)
 2. Gjuhëve programuese (Java, Python, etj.)
 3. Sistemeve operative (Fedora, Kubuntu etj.)

Ju faleminderit! --gdoko 18 Janar 2009 10:21 (CET)

Y U bë: U krijua kategoria Category:Software:Logo, nuk e di neqofte se do ishte me mire kategoria Programe kompjuterike. --  eagleal  18 Janar 2009 12:25 (CET)
Harrova te thosha qe nuk ka nevoj te pyetësh për keto gjera. Per te krijuar kategorin vete te Category:Emriikategorise dhe vihet kategoria qe e permbane. Ne kete raste: "Category:Software:Logo", permbahet nga Category:Programe kompjuterike dhe Category:Logo. Te fala. --  eagleal  18 Janar 2009 12:28 (CET)

Artikuj të dyfishtë mbi gjuhën programuese C

Desha vetëm t'ju tërheq vëmendjen që artikujt C (gjuhë programimi) dhe Gjuha programuese C mbulojnë po të njëjtën temë. Besoj që duhet të bëhet bashkimi dhe grisja adekuate.--gdoko 20 Janar 2009 15:00 (CET)

Nuk ka nevojë grisje, thjesht bashkoji artikujt në titullin që mendon se është më i përshtatshëm dhe titujt e tjerë do të lidhen aty me "redirect" --Cradel 20 Janar 2009 20:02 (CET)
U rregullua. --Λeternus 20 Janar 2009 20:08 (CET)

Propozim

Propozoj që fjala ,,përdorues,, të zëvendësohet me njërën nga fjalët ,,kontribues,, ,,redaktues,, apo bashkëpuntor. Arsyet pse i kam dhënë në faqen e diskutimit.--Armend 20 Janar 2009 21:23 (CET)

Nese permes shkrimit te komandes mund te ridrejtohet, pra fjala "Perdorues" te mund te funksionoj dhe te ridrejtohet tek fjala e re atehere edhe une mendoj qe duhet nderruar ky term, perndryshe jo sepse thjesht vetem me nderrim shkakton hapjen e shume lidhjeve te thyera.
Une do propozoja te zevendesohet me "Edituesi" . Puntori 20 Janar 2009 23:29 (CET)
Pajtihem me termin "Edituesi" , po me duket me i resektueshem.Planeti 21 Janar 2009 08:17 (CET)

"Editues" nuk është fjalë shqipe, "editor" nga anglishtja përkthehet "redaktues" ose "redaktor" --Cradel 21 Janar 2009 13:31 (CET)

Me te drejt e ki. Puntori 21 Janar 2009 13:52 (CET)
Edhe pse fillimisht edhe mua fjala "Përdoruesi" më është dukur pakëz e pavend, prapë se prapë insistoj që të mbetet kështu sepse në fund të fundit, edhe fjala "User" në Wikipedian amerikane e ka po të njëjtin kuptim. --Λeternus 21 Janar 2009 17:19 (CET)
Në fakt. Këtu po humbet arsyeja fillestare e zgjedhjes së fjalës User. Edhe pse jemi redaktues, bashkëpunëtor, dhe kontribues në Wikipedia, prapë jemi Përdorues të Wikipedisë. Domethënë që ne përdorim (edhe përmirësojmë) Wikipedinë, si një software apo strument. Për ndryshimin e këtyre fjalëve do ndryshyar edhe infrasktruktura e Wikipedisë: me profile të kontribuesve, apo tjera. --  eagleal  23 Janar 2009 18:01 (CET)


Unë (Andi Ballshi) mendoj se fjala "Përdorues" aspak nuk i pershtatet këtu, per kete shih Fjalorin e shqipes së sotme. Ma merr mendja se fjala qe, me se miri i pershtatet është fjala "Shfrytëzues-i", por mund të perdoret edhe fjala "anëtar-i", madje edhe "bashkëpunëtor-i".

Stampat e matematikës

Ekzistojnë 2 stampa me emër shumë të ngjajshëm për matematikë, Stampa:Matematikë dhe Stampa:Matematika. Ndoshta emri i Stampa:Matematika duhet të ndryshohet në Stampa:Fushat kryesore të matematikës apo diçka ngjajshëm. --Λeternus 20 Janar 2009 21:33 (CET)

Sapo e vërejta se këto dy stampa duhet të bashkohen në një stampë të vetme. --Λeternus 20 Janar 2009 21:47 (CET)
Po, duhet bashkuar ne nje. Une mendoj se stampa nuk duhet te jete shume e zgjeruar, pra kjo "Stampa:Matematika" me mire eshte te qendroje sepse zen me pak vend. Puntori 20 Janar 2009 22:23 (CET)

Diskutim pë përmirsim

Duke parë fjalorthin me disa nga fjalët më të përdorëshme, mu desh njëfarë kohe e konsiderushme për ta rindërtuar.

Arësyeja është se këto fjalë sot përdoren kudo dhe kërkohet shqipërimi funksional i tyre. Sipas vendit që zënë këto fjalë na duhet të shikojmë si e kryejnë funksionin që kanë. Natyrisht që mund të bëhen edhe ndryshime, por gjithmonë duke e verifikuar. Fjalët që fillojnë me anglisht, duhet të ndërrohen patjetër. Përkthimet që kanë nga dy ose më shumë mundësi duhet të verifikohen sipas vendit të përdorimit.

Fjalorthi
Fjalori teknik i Wikipedias Shqiptare
  * administruesi - administrator or sysop
  * aktivizo/çaktivizo - enable/disable
  * patch - shtojcë
  * burimi - source
  * logout - dil/çkycu
  * diskutim - talk
  * dritare - window
  * site - pjacollë
  * figurë përmbledhëse - thumbnail
  * fjalëkalim - password
  * float - shpalosje
  * update - përtërij
  * gabim - error
  * grris - delete - fshij
  * harroje - cancel - anullo
  * login - hyr
  * jepni - upload - ngarko
  * keni hyrë brënda - logged in - kycur
  * këshillë - tip
  * kopje - copy
   cache - fshehur
  * kryeradhë - justify
  * cut off - ndërprit
  * WARNING - paralajmërim
  * kuti - box
  * hoverbox - kuti transferuese
  * kërkim - search
  * copy and paste - kopjo dhe përcille
  * kuti treguese - infobox
  * link - hallkë
  * fixed - fiksuar
  * liro - unprotect
   mbro - protect
  * lista mbikqyrëse - watchlist
  * llogari - account
  * mbishkrim - heading - tituj
  * mbroje/mbrojtje - protect
  * download - shkarko
  * interface - ndërhyrje
  * modified - modifiko
  * ndërmjetse - proxy
  * nofka - nickname
  * pamje - skin
  * query - plotësues
  * redirected - ridrejto
  * përdoruesi - user
  * përmbledhje - summary
  * match - ngjashëm
  * output - nxirr
  * edit - redakto
  * undelete - tolero
  * rikthe - restore
  * rregjister - database or log
  * seksion - section
  * skadenca - expiry
  * file - dijeni
   skedar/kartotek - store
   skedë/kartelë - tab
  * template - panel
  * shfletues - browser
  * see also - shiko gjithashtu
  * go - shko
  * shënim - note
  * shërbyesi - server
  * shfajësimet - disclaimers
  * shtrirje - range
  * tabela e përmbajtjeve (TEP) - table of contents (TOC)
  * të gdhëndura - hardcoded
  * dosje - folder
   drejtues - directory
  * feed - furrniturë
  * yçkla - bugs
  * zbatues - executable
  * developer - përmirsues


Nëse mendon se disa nuk janë si duhet, krijoje një listë ku tregohet si janë tani dhe si duhet të jenë, pastaj mund të propozosh votim --Cradel 23 Janar 2009 13:48 (CET)

Spo krijoj list por Developer eshte Zhvillues, dhe nuk jam dakord (edhe pse nuk kam gjetur ne perkthim me te mire) me fjalet feed, hardcoded, template, undelete, match (?gjëj), query (?pyetje - teknikisht), interface, link (lidhje), paste, cache, site. --  eagleal  23 Janar 2009 14:21 (CET)
Pajtohem, si dhe përkthimet për "thumbnail" dhe "hoverbox" nuk po më duken shumë praktike --Cradel 23 Janar 2009 14:31 (CET)
Thumbnail me praktike eshte te perkthehet si "parapamje". Puntori 23 Janar 2009 16:05 (CET)


Pasha e bej

a duhet te perdorim ne emra titujt pasha e bej shembull Vrionet mbas 1912 kur dihet se jane tituj te dhene nga perandoria osmane.

dhe anuk do te ishte me mire qe titujt sic procedohet edhe ne sisiteme te tjera te shihen thjesht si tituj. Tung--Sankt Georg 27 Janar 2009 08:34 (CET)

Në lidhje me artikujt biografikë

Momentalisht artikujt për persona ndërkombëtarë po emërohen sipas emrit orighinal, propozoj që të emërohen ashtu siç shqiptohen në shqip dhe versioni origjinal të jetë në kllapa, p.sh. "Xhon Smith (origjinal/anglisht(gjermanisht, turqisht....) : John Smith)..."
Kjo po praktikohet tek shumë Wikipedi në gjuhë të tjera, po e hapi votimin por diskutimi kuptohet që mund të vazhdojë --Cradel 27 Janar 2009 12:53 (CET)

Votimi

 • PËR - Cradel
 • KUNDËR - Fuqishëm KUNDËR. Secili nga ne do ta kishte një verzion se si shqiptohet një emër i huaj në shqip dhe do të krijoheshin luftëra të pafund. Shqipëria i shqipton fjalët e huaja ndryshe, Kosova ndryshe. Në fund të fundit, nuk është detyra jonë t'i emërojmë emrat e përveçshëm sipas dëshirës sonë. Ne mund ta shënojmë në kllapa (jo obligative) emrin si shqiptohet në shqip, mirëpo vetëm kaq. --Λeternus 27 Janar 2009 14:52 (CET)
 • ASNJANËS - Kisha dashur te pajtohem me ty Cradel, por nuk eshte e mundur. Shembull i paster eshte Schumacher, qe origjinal shqiptohet Mihail Shumaher, kurse tek ne shpesh shqiptohet Majkell Shumaher. Ky eshte nje nder shembujt e shumte qe nuk lejon nje kthim te tille. Por ajo qe po na mungon neve eshte se ne artikuj duhet qe pas emrit origjinal te vendoset menjehere shqiptimi ne shqip dmth te tregohet se si shqiptohet. Si dhe duhet qe shqiptimet ne shqip t'i ridrejtojme tek emri origjinal e qe ne te shumten e rasteve nuk e kemi ber kete. Puntori 27 Janar 2009 15:25 (CET)
Ky problem mund të zgjidhet duke përdorur shqiptimin origjinal, p.sh. Michael në gjermanisht shqiptohet Mihail, dhe meqë personi në fjalë është gjerman përdoret Mihail në vend të Majkëll, dhe pak rëndësi ka nëse disa e shqiptojnë ndryshe sepse, në fun të fundit, çdo fjalë ka së paku dy versione, dhe në rastet kur shqiptimi origjinal nuk është i qartë (nëse ka) përdoret origjinali
Shpresoj ta rimendoni votën sepse ky nuk është një problem i madh --Cradel 27 Janar 2009 19:59 (CET)
Pa tallje dhe vetem mendime tonat, une propozoj qe per kete ceshtje te konsultohen gjuhetare dhe te mos marrim asnje vendim. Keshtu qe ne fund te mos kemi problem nga vendimet tona te marra pa patur njohuri profesionale ne kete drejtim. Puntori 27 Janar 2009 23:02 (CET)
 • KUNDËR --Proud To Be Albanian diskuto°) 28 Janar 2009 00:51 (CET)
 • KUNDËR - Ky diskutim eshte bere edhe vitin qe kaloj, per emrat e organizatave dhe te shteteve (shmb. Microsoft).(shiko ark8, ark9). Perveç ksaj, pse te mos dokumentohet direkt me emrin perkates dhe origjinal, dhe me perkthimin/shqiptimin mbrapa ? --  eagleal  29 Janar 2009 02:41 (CET)
 • PËR Gjuha jonë sa e mirë! Sa e ëmblë, sa e gjerë! Sa e lehtë, sa e lirë! Sa e bukur, sa e vlerë!--Niki007 2 Shkurt 2009 22:49 (CET)
 • PËR - Tufche 3 Shkurt 2009 12:29
 • KUNDËR - Fuqishëm KUNDËR.--Pershtatja e emrave eshte purizem nacionalist i shek. XIX qe vazhdojne ta bejne vetem fqinjet tane veriore. Mund t'i pershtasim emrat vetem prej atyre gjuheve qe nuk perdorin alfabetin latin dhe emra qe kane histori ne gjuhen shqipe, si psh. Shekspiri.--Getoar TX 12 Korrik 2009 01:38 (CEST)

Komente

Kjo eshte nje ceshtje shume e nderlikuar. aq me teper qe ne disa raste mund te hasim edhe dy shqiptime. Nje qe ka zene vend ne zonat e shqipatreve ne ish Sllaverine e jugut dhe nje ne Shqiperi.

Por situata ligjshmerisht eshte qe ne 1972 eshte rene dakort per menyren e te shkruarit sic thuhet ne shqipe perjashto rastet e Shakespeare dhe Goethe. Kjo gje eshte fiksuar me kongresin e drejtshkrimit, edhe per ketej edhe per andej kufirit.

Me vone ka nje konference qe donte te levizte dicka nga vendi por ende ka mbetur ne kete pike. me lini te pyes disa koka gjuhetaresh ketej se si do te duhet ta zgjidhim kete problem.--Papa-Zhuli 27 Janar 2009 19:25 (CET)

Ketu ke te drejte. Kete nese e ben ke arritur zgjedhjen legjitime. Puntori 27 Janar 2009 23:06 (CET)
Q`far dakordi u be ne 1972 90% Toskerishtja vetem 10% Gegerishtja. Ajo nuk ishte dakord por dhun sepse ju rrinte "ORRLI" mbi koke...--Niki007 28 Janar 2009 00:24 (CET)
Brenda 37 viteve tepër gjëra kanë ndryshuar. Dhe po ndryshojnë për çdo ditë. As masmediat më nuk iu referohen kongreseve të tilla të stërvjetruara... Dhe nuk kanë faj. Sepse një gjë e tillë nuk është e mundur. Rregullat gjuhësore duhet të përmirësohen sistematikisht. Gjuhëtarët nuk po bëjnë asgjë lidhur me këtë, e po presin nga të tjerët që t'ju përmbahen rregullave të shkruara para 37 viteve. A nuk është kjo absurde? --Λeternus 28 Janar 2009 16:24 (CET)

Eshte gjynah te mendosh se sa shkurt i bie me sopate ceshtjes se gjuhes. Gjuha nuk leviz me mijeravjecare. Dhe ata qe u mblodhen ne ato konferenca ishin me shume se cjemi ne te gjithe ketu.Per me teper kishin konsultuar dhe literature para se te vendosnin apo mendon si disa studente qe e quajne veten gazetare pa mbaruar ende nje universitet. te pakten une e di per cfare flas. Po pate nevoje te reshtoj te gjithe tezat gjuhesore dhe aresyet perse ata vendosen ashtu. Ben mire te mos nxitohesh --213.207.40.70 28 Janar 2009 17:25 (CET)

Ti bën mirë së pari të regjistrohesh para se të flasësh. --Λeternus 28 Janar 2009 17:49 (CET)

Nuk ka nevojë për këtë votim për deri sa ky projekt të jetë në gjuhen shqipe. Gjuha shqipe është gjuhë zyrtare në Shqipëri dhe Kosovë. Gjuha e shkruar në tekstet mësimore të këtyre dy vendeve është gjuhë e këtij projekti. Përdoruesve që nuk janë të informuar ju kisha lutur që shikojnë rregullat e shruara të projektit.--Hipi Zhdripi 28 Janar 2009 20:41 (CET)

Upss!!! Aty shkruan shumë mirë edhe kjo: Kush ka nevojë për gjuhë tjera mund të shikoj projektet tjera të të njëjtit fondacion. Wikipedia ka në shumë gjuhë. Po që nuk gjeni gjuhen e juaj, krijojeni një të re. --Hipi Zhdripi 28 Janar 2009 20:44 (CET)

Ligjet e Kosovës dhe të Shqipërisë nuk kanë të bëjnë fare me Wikipedian, pasi që ajo vepron nën ligjet e Floridës, SHBA. Edhe gjuhëtarët tonë janë të mirëseardhur në këtë votim, por së pari ju kisha preferuar të regjistrohen. --Λeternus 28 Janar 2009 20:51 (CET)
OK pastaj, me nje ose dy fjale (te '72) me perktheni konceptin dhe fjalen Web 2.0 dhe Dotcom Bubble. Zgjidhja? Me asnje fjale te asaj kohe nuk do mund ta benit. --  eagleal  29 Janar 2009 02:47 (CET)
Po e them kështu pasi që kështu kupton. Ky është projekt në gjuhën shqipe dhe kush ka nevojë për projekte në gjuhë individuale të përafërta me shqipen apo eksperimente le të hapë projekt tjetër ose po ja qesim emrin amerikano-shqipe. Kur ja kemi nisë me punu këtu, për tipa që kanë qefë me kërcy nëpër dasma të huja kemi vendosë që as amerikano-shqip, as arabo-shqip, as sllavo-shqip por shqip si shqip në tokën ku sundon shqipja.--Hipi Zhdripi 29 Janar 2009 22:17 (CET)
Jam i sigurtë se asnjëri nga ne këtu nuk është kundër gjuhës shqipe. Edhe jam i vetëdijshëm për energjinë e shpenzuar të secilit këtu për ta zgjidhur këtë problem. Unë personalisht jam rreptësisht kundër përdorimit të fjalëve të huaja kur ato ekzistojnë në shqip. Po çka kur ato nuk ekzistojnë? T'i krijojmë ne vet? Kemi të drejtë ta bëjmë këtë? Mirëpo pasi që kjo temë është hapur për titujt e artikujve biografikë, d.m.th. për emrat e përveçshëm, atëherë të ndalemi këtu. Unë e kuptoj se është vështirë të lexohet një artikull shqip kur ai përmban në vete emra që nuk mund të shqiptohen si duhet në gjuhën shqipe. Prandaj e propozoj një ide të re lidhur me këtë çështje:
 • Titujt e artikujve të mbeten në formën origjinale;
 • Brenda në artikuj, emrat të shkruhen si shqiptohen, mirëpo baza e llinkut të mbetet origjinali. P.sh. [[Barack Obama|Barak Obama]] është presidenti i Shteteve të Bashkuara, pra, artikulli bëhet i lehtë për tu lexuar si dhe emrat origjinal nuk e humbin formën.
Kështu nuk do të kemi më as probleme teknike e as probleme të leximit. Nëse nuk jam treguar i qartë ju lutem ndihuni të lirë të më pyesni përsëri. --Λeternus 30 Janar 2009 01:15 (CET)

Unë nuk e kuptoj pse mendoni se do të krijohen probleme për shkak të shqiptimeve të ndryshme. Meqë është wiki shqip, emrat lexohen në shqip, a është problem shumë i madh që njëjtë të shkruhen, njëjtë të lexohen ? P.sh. Artikulli Winston Churchill, mund të emërohet "Uinston Çurçilli", apo "Uinston Çërçilli" apo "Uinston Çurçili" "Vinston Çurçilli" etj.etj., por në shqip nuk i emrojmë bash njejtë si shqiptohen por me pak nryshime, p.sh "Uinston Çerçili", krejt shqiptimet tjera lidhen me redirect dhe nuk ka asnjë problem, për disa emra e di që nuk mund të jesh i sigurtë si shqiptohen por ato mund të mbeten origjinal --Cradel 30 Janar 2009 12:44 (CET)

Problemi me titujt e shqiptuar eshte qe nuk ka nje forme te sakte dhe zyrtare ne gjuhen shqipe, per çdo emer/titull. Domethene, (shembull) une qe shkruaj nje artikull per "Winston Churchill", me vjen per ta perkthyer/shqiptuar shqip "Uinston Çërçil", nje perdorues tjeter "Uinston Çërçili", etj. Pra problemi eshte jo kongruenca dhe mungesa e standardizimit midis kultures se ndryshme, dhe dialektet se ndryshme te gjuhes shqipe. E gjithe kjo do te sillte vetem rremuje.
Prandaj vendosen titullat origjinal (pasi ne - gjuha shqipe - perdorim alfabetin latin te zgjeruar), dhe vihen shqiptimet si Redirect. Sa per ta sqaruar nje vendosje e tille (te perdoren shqiptimet si titull) do te prekte me vone edhe titujt e artikujve te llojit tjeter (gjeneral, organizata, grupe, etj). --  eagleal  31 Janar 2009 06:03 (CET)
Harrova: Dan: Mireqe ketu pranohen ekskluzivisht fjale dhe emra shqip, me perkthe shembullin larte (4par me larte)! Ose çfare bene artikulli George W. Bush, ose Barack Obama, ose Wikipedia, ose Software (Program Kompjuterik, Program, Kompjuteri), ...? Sa per ta kuptuar: te gjithe ne e dime se çfare eshte Google; fjalori i Oxford-it, pas perdorimit te shumte ne te shkruar dhe te folur te fjales "google <fjala>", per te nenkuptuar "kerko me google fjalen <fjala>", vendosi të fus fjalën "google" edhe si folje. Te gjithe, siç thote edhe Puntori, jemi patriot ketu, derisa po ndihmojme. Por kjo nuk do te thote te kerkojme te rishpikim rroten. Futja e fjaleve te reja ne nje gjuhe, eshte e pashmangshme. --  eagleal  31 Janar 2009 06:14 (CET)

Sa për patriot, kjo nuk ka lidhje me këtë aspak. Është në pytje drejtshkrimi. Mendimi im është që As një gjuhë nuk mund të shkruaj saktësisht atë që flasin njerzit. Tani disa gjuhë nuk janë fonetike apo si them unë janë gjuhë të vdekura sa i përket shkrimit të emrave të personave, disa janë të gjalla. E vërtet që shikuar nga aspekti teknik na bie më lehtë shkrimi i emrave origjinal por shikuar nga aspekti i leximit është shumë më vështirë të lexohen. Sepse lexuesi duhet të mësojë qindra gjuhë. Nëse je në botën e jashtme e dinë për çka e kam fjalën, JU LUTEM SI SHQIPTOHET EMRI JUAJ. D.m.th nuk është e domosdoshme që secili emër i shqiptuar të jetë i standartizuar. Standartizimi vije nga shkolla jo nga Wikipedia e cila është duke i irituar nxënsit e gjuhes shqipe. Ju lutem veproni si po veprojnë faqet zyrtare shqiptare të cilat janë në dijeni të zhvillimeve në gjuhen shqipe. Shkrimi i emrit origjial në gjuhen shqipe nuk është i domosdoshëm (mund të shkruhet në kllapa si informat për lexuesit që janë të interesuar të lexojnë në literaturat e huaja) ndërsa shqiptimi po. Sa për standartizim, mos u bëni merak sepse nuk është punë e Wikipedias. Puna e Wikipedias është krijimi i ldhjes së gjuhës shqipe në rrjeten e botërore të gjuhëve. Këtë mundësi teknike e ka Wikipedia nëpërmjet ridrejtimeve zgjidhen gjitha problemet, as një informat nuk humb.--Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 06:54 (CET)

Upss!!! Latin e pa latin. Vetë CH në anglisht, në gjermanisht etj. munet me u theksu në qindra mënyra. Ata vetë që e kanë gjuhë amnore nuk i theksojnë emrat si duhet e po qitni kaje për shqiptimet tona. A e ki Maja me e apo ypsion apo ms e ki me jod.--Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 06:59 (CET)

Ne shkolla tani mesohet fjala START (jo sepse standart apo e zyrtarizuar), per te thene NIS, pas perdorimit te shumte te mediave. Mesuesit jane bere gjinje me "pertac", dhe niveli i arsimit dhe kualitetit te tij eshte ulur.
Fillimi i artikulli George W. Bush, me redirect nga Xhorxh Dabëlju Bush, Xhorxh W. Bush:
George W. Bush (shiptohet. Xhorxh Dabëlju Bush) ishte prezident i amerikës.
Sipas teje sa kerkesa do beheshin per Xhorxh Dabëlju Bush, Xhorxh W. Bush, dhe sa per George W. Bush.
Eshte normale qe emri i vertete do te ishte me i akredituari/kerkuari.
Nje perdorues vete ne artikullin ne anglisht <en.wikipedia.org/wiki/George W. Bush>, dhe pret qe te gjej ne gjuhen shqipe artikullin me te njejtin emer. Kjo eshte fakt. Do te kemi me shume futje nga wikit ne gjuhe tjeter se drejtperdrjejte ne sqwiki.
Sa here me ka ndodhur mua te kerkoj nje artikull ne sqwiki per minuta e minuta (e mbaja mend qe e kisha lexuar), po nuk po e gjeja se nuk ishte ne fjalen origjinale.
Mos prit qe ne Wikipedi te kete nje nivel te larte kualiteti gramatikore, sepse shumica e perdoruesve jane shume te rinj, dhe nuk e kan per profesion shkrimin. --  eagleal  31 Janar 2009 14:44 (CET)

O qështjet janë duke u përsëritur. Po si vepron me emrat kinez, sllav e arabë ashtu vepron edhe në shembullin e lartëpërmendur. Edhe nëse disa gjuhë përdorin alfabete latine prapë se prap për gjuhen shqipe ato nuk kanë kuptim sepse në ato gjuhë shkronjat theksohen ndryshe e kanë juptime tjera. Ajo çka po kërkon ti është diskriminim pa kuptim dhe jo drejtshkrim. Ti po donë me i dhonë përparsi disa gjuhëve brenda gjuhës shqipe për të cilat ti ke simpati. Në fund të fund ashtu po e kuptoj, sepse gjitha arsyet tjera që i paraqite nuk qëndrojnë. --Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 19:35 (CET)

Upss!!! Çdo shkrim orgjinal që nuk futet në thonjëza (apo shenja tjera treguese) nga gjuhët tjera në gjuhen shqipe është GABIM - "ERROR"--Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 19:41 (CET)

Në lidhje me postimin e komenteve në Kuvend

Propozoj që tani e tutje të lejohen vetëm përdoruesit e regjistruar (që kanë hapur një llogari) të komentojnë në Kuvend. Të tjerët duhet së pari të regjistrohen e pastaj të propozojnë ideja etj. Kështu më së shumti i shmangemi edhe postimeve tashmë të zakonshme të cilat grisen menjëherë për shkak se nuk kanë të bëjnë asgjë me Wikipedian. Përndryshe në Kuvendin e Wikipedias amerikane (Village pump) vetëm administratorët e kanë lejen e redaktimit. --Λeternus 27 Janar 2009 18:07 (CET)

Votimi

 • PËR --Λeternus 27 Janar 2009 18:07 (CET)
 • KUNDËR - Fuqishëm KUNDËR. se ne ate menyre do ti hiqnim karakterin demokratik kesaj enciklopedie.--Papa-Zhuli 27 Janar 2009 19:19 (CET)
 • KUNDËR - puna është se tek faqja e pyetjeve thotë se pyetjet duhet të shtrohen këtu, përveç kësaj, pasi të regjistrohesh duhet të kesh së paku 10 redaktime dhe një javë i regjistruar për t'i redaktuar faqet "gjysëm të mbrojtura", imagjino të presësh një javë për të bërë një pyetje të thjeshtë --Cradel 27 Janar 2009 20:06 (CET)
 • KUNDËR , kuvendi eshte arena ku flasin te gjithe. Nuk do te ishte keq qe te hapej nje projekt tjeter ku do te veheshin ceshjtejt per votim. Atje do te mund te bllokoheshin perdoruesit e pa regjistruar. Puntori 27 Janar 2009 23:05 (CET)
 • PËR Pasi që është Kuvend duhet me ditë cila fjalë prej cilit vend po vjenë. Sa i përket komenteve të votimeve. Përndryshe Kuvendi mund të vizitohet kur i ka dyert e hapura dhe të lihen porosi.--Hipi Zhdripi 28 Janar 2009 21:08 (CET)
 • PËR Pajtohem edhe une pasi qe shpesh here po bejne pyetje lidhur me gjana qe nuk kane te bejne fare me Wikipedia:Kuvendi-ne (ku mund te gjindet tema e filan diplome, cfar duhet te bej ne shtatezenin ne muajin e 7 etj etj.)--Niki007 28 Janar 2009 22:56 (CET)
 • KUNDËR - Pasi qe ne te gjitha faqet ndihmese dhe pergjigjese eshte lidhur ketu vendi i diskutimeve. Perdoruesit joaktive nuk do te dinin ndryshe ku te pyesnin. Edhe pse vetem nje perdorues i regjistruar do bente nje pyetje te pershtatshme, te pakten ne shumicen e rasteve. --  eagleal  29 Janar 2009 02:36 (CET)
Sa për stampën nuk mendoj se ka problem pasi që ajo mund të ndryshohet. --Λeternus 30 Janar 2009 00:54 (CET)
 • PËR -Tufche 3 Shkurt 2009 12:42 (CET)
 • * PËR --Lagoon 21 Tetor 2009 08:31 (CEST)

Komente

Pse ekziston Wikipedia:Pyetje e Përgjigje? Për pyetje e përgjigje. Kjo faqe fillimisht është krijuar si një FAQ mirëpo deri më tani e ka vetëm 1 pyetje e 2 përgjigje. Unë propozoj që mu kjo faqe të përdoret për pyetje dhe përgjigjje dhe Kuvendi të mbetet për vendime dhe votime. Në fund të fundit kjo është detyra e kuvendit. Të marrë vendime nëpërmes votave. Dhe në kuvend nuk merr pjesë çdokush. Mirëpo ne, si vend edhe më demokratik, do t'iu lejojmë të gjithë përdoruesve të regjistruar të votojnë dhe ta shprehin mendimin e tyre. Në qoftë se dikush dësiron të jetë pjesëmarrës në marrjen e vendimeve (jo të shtrojë pyetje) atëherë ai duhet që së paku të presë 10 ditë. Si mendoni? --Λeternus 28 Janar 2009 16:39 (CET)

A është kjo Wikipedia në gjuhën Shqipe??

Të nderuar, me që jam një kontribuues i ri në këtë Wikipedia, desha të dijë se a është kjo Wikipedia Shqipe, nënkuptuar që artikujt duhet të jenë tërësisht në gjuhë Shqipe? Ose rregullat lejojnë që të kemi një përzierje të gjuhëve të ndryshme, pra, artikull që ka një seksion në gjuhë Angleze, një në gjuhë Gjermane, e një në gjuhë Shqipe? Më ra në sy artikulli Shërbimi sekret grek i cili paraqet shembull konkret. Nuk kam asgjë kundër asnjërit prej kontribuuesve e as ndonjë gjë kundër këtij artikulli, mirëpo besoj që nëse lejohet një përzierje e tillë, ku seksione të plota të artikujve (nuk e kam fjalën për citate) janë në gjuhë të huaj, atëherë ndoshta është më mirë ta thërrasim këtë Wikipedia me emrin Wikipedia Multilinguale?? Po nëse gabohem, ju lutem më drejtoni. Ju faleminderit!! --gdoko 28 Janar 2009 08:51 (CET)

Pershendetje,
Po kjo eshte wikipedia ne gjuhen shqipe.
Nese sheh ndonje artikull te tille qe sepaku nje rresht ka ne gjuhe te huaj dhe mendon se duhet permiresuar dhe ti nuk e ben per momentin ose nuk e ke idene si te e permiresosh atehere vendose stampen {{gjuha shqipe}}.
Ketu ka administrues por disa jane te rregullt e disa nuk jane, dmth jane pasiv dhe per kete nuk ka kontrollim te mjaftueshem. Nderhyrja qe keni par ju ka ndodhur brenda ketyre oreve (12 oreve te fundit).
Nuk di tjeter cte them, kjo eshte e te gjitheve dhe e askujt, keshtu qe sa kam te drejte te flas aq edhe kam te drejte te shuaj.
Pershendetje. Puntori 28 Janar 2009 09:22 (CET)


Pikerisht se eshte wikipedia ne shqip perdoreni ne interes te shqiptareve dhe mos u beni me katolike se papa. Nje komb eshet i kulturura kur i sherben interesave te veta. Nuk dua te vazhdoj me tej se shkon gjuha ku dhemb dhembi.

MENDOJ SE NK DUHET TA SHOHIM VETEN SI CENSORE POR SI KONTRIBUESIT ME AKTIVE.!!!!!! CDO REFLEKTIM SERIOZ NE KETE PIKE KONTRIBON ME TEPER SE 100 VETE QE BEJNE DEMOSTRATE.--Sankt Georg 28 Janar 2009 11:42 (CET)

I nderuari Puntori, duke e marrë parasysh natyrën vullnetare të punës në Wikipedia, desha t'ju faleminderohem si shfrytëzues për punën që jeni duke e bë ju si dhe administruesit tjerë. Sa i përket artikullit Shërbimi sekret grek, unë fillimisht e ndryshova atë vetëm për të parë që u kthye në gjendje paraprake nga një shfrytëzues tjetër. Unë shumë kam dëshirë që të jetë prezent seksioni Skandal i pergjimeve telefonike ne vitet 2004-2005, mirëpo ky seksion duhet të jetë në gjuhë Shqipe, se po desha unë (ose shfrytëzuesit tjerë) të lexojmë artikuj në gjuhë Italiane, atëherë do shkonim tek Wikipedia Italiane. Besoj që njëra nga mënyrat për shprehjen e patriotizmit është duke krijuar një enciklopedi të hapur, kualitative, dhe falas për të gjithë Shqiptarët (nuk besoj që ky qëllim do arrihet duke lejuar dukuri sikur ato në artikullin e lartpërmendur). Ju faleminderit përsëri, dhe besoj që do t'mundem t'ju ndihmoj në përparimin e Wikipedia Shqipe :) --gdoko 28 Janar 2009 14:17 (CET)

Une asesi nuk redaktoj ketu per te ber diktatur, ose nuk sillem si i till. Po te ishte ashtu do te kalonte pak kohe dhe shoqeria qe ketu vepron nje koh e kalon do me ignoronte dhe do me largonte nga besimi qe me dhan. Une nuk jam kunder askujt vec se ajo pjes e artikullit shume here u postua ketu gje qe nuk eshte mire. Une jam i hapur per bashkepunim. Puntori 28 Janar 2009 14:27 (CET)
As demokracia nuk toleron çdogjë. Përkundrazi ajo përmban shumë ligje strikte pothuajse për çdo gjë, dhe çdo dhunim i këtyre ligjeve pasohet me dënim. Çdo vend demokratik i fuqishëm i ka edhe ligjet e fuqishme (i mbron shumë ashpër ato). Vetëm kështu ai vend ka sukses. Ditëve në vijim do të hapim tema këtu në kuvend dhe do të marrim vendime të rëndësishme dhe jo-toleruese mbi çështjet që po shtrembërohen më sδ shpeshti. --Λeternus 28 Janar 2009 16:45 (CET)

Diktaturat nuk lindin se ju tek nje dikatatori por se u ngushtua shume distanca midis mendimeve dhe veprimeve te ndrushme aq sa nje dite nuk iu beri pershtypje qe kishin kaluar nga demokracia ne dikatature.

Ketu kemi te bejme me te drejten e lire te fjales mendimit dhe ne vendin ku jetoj une kjo eshte e sanksionuar me kushtetute. Keshtu qe cdo mjet per mua eshte demokratik. per aq sa nuk marr lirine e te tjereve. Sidomos liria e te shprehurit.--213.207.40.70 28 Janar 2009 17:29 (CET)

Të lutem mos bëj komente në mënyrë anonime. Nuk mund ta vazhdoj bisedën nga frika se jam duke e ushqyer ndonjë troll. --Λeternus 28 Janar 2009 17:42 (CET)

KEMI SHOKE NE MES TONE SHUME ARMIQ E TRADHETORE POR MOS QOFTE E THENE KURRE S NUK KANE GJE NE DORE

cdoni me ne na pergjojn ju i mbani ison.

SE ZOTI VET E THA ME GOJE SE SHQIPERIA DO TE RROJE--Papa-Zhuli 28 Janar 2009 18:06 (CET)

Na përgjojnë e çka tani? Por të lutem mos fluturo nga tema. I tërë problemi ishte rreth përmbajtjes së papranueshme në artikullin Shërbimi sekret grek, për shkak se një pjesë e mirë e teksit ishte në gjuhën italiane. Shkruaj sa të duash rreth këtij shërbimi, vetëm e përmirëson Wikipedian, ASKUSH NUK ËSHTË DUKE TA NDALUAR TË DREJTËN E SHPREHJES (ky stil i shkrimit të pëlqen ty ;)), nuk ke nevojë as të bëhesh paranoik, por të lutem, shkruaj në shqip, sepse përndryshe nuk të kuptojmë. --Λeternus 28 Janar 2009 18:14 (CET)


shif ne kurriz te faqes sime ku ndodhet diskutimi--Papa-Zhuli 28 Janar 2009 18:18 (CET)

Nga pervoja qe kam ketu. Keto diskutime mbarojne me perleshje dhe ne fund me bllokime, bile e mbaj mend nje here ne historine tone wikipediane qe jane hequr edhe te drejta administrimi per "fluturime" me bresh dhe per percarje duke pretenduar se disa jemi me te mire e disa jo. Ne jemi miq dhe le te mbesim te tille sepse asnjeri nga ne nuk eshte me patriot se tjetri e saj me zemer mire e as me zemerkeq. Shendet Puntori 29 Janar 2009 00:56 (CET)
Edhe pse lexova smora vesh pse eshte kaq problem i madh. Pjesa ne gjuhe te huaj hiqet ose perkthehet (me referencat dhe formatimin e duhur), kur artikulli eshte i gjithe ne gjuhe te huaj faqja shenohet per grisje ({{Grise|joshqip}}).
Si thote dhe Puntori, keta tip diskutime nuk sjellin veçse rezultate negative.
Dhe Papa-Zhuli, te lutem kur mban nje diskutim me nje perdorues tjeter apo me shume, jii me i qarte ne fjale. Siç po mbrohet ketu, kjo eshte Wikipedia ne gjuhen Shqipe. --  eagleal  29 Janar 2009 14:15 (CET)


Për një demokratizim të wikipedias ne shqip

Po fryjnë disa erëra konservatorizmi dhe shtrëngimi.

Gjithmone e më shpesh po has, o majtas o djathtas, mos e bëj kështu e mos e bej ashtu, kur më e kendëshmja është se në wikipediat në gjuhë të tjera ka një tolerancë më të madhe.

Dhe më e bukura për te njëjtët artikuj.--Papa-Zhuli 29 Janar 2009 20:29 (CET)

Ty është mirë duke të ecur puna. Ne po të orientojmë me të butë dhe në qetësi edhe përkundër përpilimit të artikujve të shkurtë (me nja 2-3 rreshta) edhe përkundër futjes së pjesëve duke mos iu përmbajtur rregullave gjuhësore etj etj.
Këtu nuk është forum diskutimi, por enciklopedi që synon arritjen e shkallës së perfeksionimit në informim. Këtu mund të kopjohen artikuj nga e majta (në faqe tjera) dhe me "paste" të hidhen kah e djathta (këtu).
Këtu ka rregulla të cilat fillimisht duhet t'i lexosh pastaj të ndihmosh. Nëse rregullat s'të pëlqejnë atëherë propozo ndërrimin e tyre përndryshe nuk mund të shkosh kryeneç sepse do të reagojnë të tjerët të cilët nuk duan shumë "chat" por vetëm editim të qetë. Puntori 29 Janar 2009 23:19 (CET)

E shoh që e ke marrë shumë personale. Mendoj se edhe une apo edhe ndokush që mund te hyjë ne këtë sekondë ka të drejten të shprehe hapur mendimin e tij. Prandaj është një enciklopedi e hapur.

Kurse sa per demkoratizimin e wikipedias shqip e hodha si ide për reflektim. Ndaj mendoj se është herët të kthehet në debat.--Papa-Zhuli 29 Janar 2009 23:27 (CET)

Sic po e shoh i ke merak ngacmimet ndaj te tjereve. Nuk eshte mire te ngacmosh te tjeret ketu sepse sic ceka me siper nuk eshte forum. (komenti im fundit mbi kete teme) Puntori 29 Janar 2009 23:35 (CET)

Wikipedia nuk është demokraci, këtu nuk ekziston liria e shprehjes, mund të postosh vetëm FAKTE --Cradel 30 Janar 2009 12:59 (CET)


Edhe monedha ka dy ane e jo me nje fakt qe para 5 juristave ka 6 faqe. Mendoj se ky problem po hapet serisht nen nje logo tjeter shiko Armend,ndaj edhe une nuk po shkoj me tej ketu por po e harxhoj kohen per te plotesuar ndonje artikull.--Sankt Georg 8 Shkurt 2009 10:54 (CET)

Përdorimi i fjalëve

Përdorimi i fjalëve të huaja në gjuhen shqipe quhet barbarizëm. Barbarizmat janë të lejuara në çdo gjuhë përderisa për to nuk gjenden fjalë sinonime (përkatëse) brenda gjuhës së caktuar. Përpos barbarizmave gjatë shkrimeve paraqitet nevoja e shkrimit të termeve teknike profesionale. Këto terme zakonisht brenda artikullit shjegohen shkurt dhe mund të përdoren gjithnjë si barbarizma brenda artikullit.

Për këtë arsye titullimi i artikujve me barbarizma përderisa ekziston fjala sinonime apo ndonjë shqiptim nga redaktorët në këtë projekt nuk është i lejuar. Edhe nëse shqiptimet e bëra nga redaktorët janë lagë botëkuptimeve të njohësve të gjuhës shqipe, ky nuk është problem sepse lexuesi në pjesen e më poshtme të artikullit merr shpjegimet konkrete. D.m.th në Wikipedia redaktorët kanë mundësinë që të bëjnë shqiptimin e fjalë apo edhe pagëzimin e dukurive të cila nuk kanë hyrë apo ende nuk janë të popullarizuara në masa që flasin gjuhën shqipe. Këto shqiptime nuk d.m.th se vlejnë si të standartizuara por janë propozim për dukurin apo fjalën e shqiptuar. Zakonisht në praktik me kalimin e kohës doion njëri nga shqiptimet dhe futet në gjuhën e standartizuar shqipe. Çka do me thanë redaktorët le të krijojnë sa të munden apo si ka thonë Konica shkuni shkruni sa të muni, ende nuk ka ardhë dita e seleksionimit të shqiptimeve.

Propozimet për marrjen kllot të barbarizmave e fjalve të ngjajshme (e sidomos të shkruara origjinal) e bllokojnë krijimtarin e redaktorëve dhe kontributin e tyre në pasurimin e vokablit të gjuhës në Wikipedia. Standartizimi i gjuhës nuk d.m.th mbytja e fjalorëve popullorë por përkundrazi fjalori popullorë është burim i gjuhës standarte. I mjeri ajë që mendon që me standartizim duhet me harru fjalorin familjarë. E i lumi ai që i zotëron të dyjat.--Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 07:22 (CET)

Upss!!! Me ndihmen teknike të ridrejtimeve dhe të lidhjeve me gjuhët tjera që ka Wikipedia, o kjo o asnjë projekt në internet nuk e ka mundësin që të i shmanget futjes së fjalëve të huaja. Zaten ky ka qenë edhe shkaku që kamë punuar këtu, lidhja me gjuhët tjera duke e kultivuar gjuhen e këtij projekti brenda botkuptimeve të shqip folësve në terioret shqiptare. Është e kuptueshme që gjuha mund të mësohet nga librat por kjo nuk do me thënë se mund të zotërohet dhe praktikohet e plotë pa qenë në vendin e ngjarjes. Edhe një i mërguar kur të kthehet në vendlindje duhet të bëjë korigjime e sedel mo ai i huaj që e ka mësuar nga libri. Kjo vlenë për ata që etojë në Gjermani e thonë Unë po e përkthej shqip, po shqip nuk po ka kuptim - nuk ka kuptim sepse botëkuptimi yt ka ndryshuar zemër.--Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 07:39 (CET)

Albanologëve e qytetarëve të Republikës së Shqipërisë duhet të ju thuhet që edhe fjalët që dalin nga goja ime, nga goja e llapjanit e gollakjanit e tjetrit e tjetrit e që ti nuk ke pasur rastë të i dëgjoshë janë fjalë shqipe. Dhe ju lutem ngriheni prapanicës (apo bothën - si thotë llapjani) dhe zgjero botëkuptimet për gjuhen shqipe se nuk dalin vetëm nga goja jote fjalë shqipe. Lexo libra të kosovarëve, ka kaluar koha kur për çdo zhvillim në gjuhë shqipe e keni pasur aminin nga Kosova. Shkrimet e djemëve kosovarë në internet nuk janë kërkes për kthime pas por për zhvillime përpara për zgjerimin e botëkuptimeve, se bota e gjuhës është e madhe dhe secila fjalë e popullit shqiptar ka vend aty, por problemi është komoditeti apo ngulfatja në fjalorë të mangët.--Hipi Zhdripi 31 Janar 2009 07:54 (CET)

Vrazhdësia

Përdorimi i shpeshtë i shenjave alarmuese si neutralitet, grise, mangësi citatesh është bërë garë ndërmjet administratorëve. Ju lutem mos harroni se ju keni përvojë por jeni duke i trembur kalimtarët dhe përdoruesit e rinjë. Jeni ka ja zatetni rrugën vetit.--Hipi Zhdripi 6 Shkurt 2009 17:51 (CET)

Eshte mire kjo qe behet me shenjat e udhezimit (stampat e perkujtimit). Kjo i bie sikur te themi "ej shum shpesh jan vendu kto shenjat e komunikacionit. Pra do te pakohen shenjat kur ti zevendesojme me video kamera :D.
Pra, le ti permiresojme dhe shenjat hiqen :D. Puntori 6 Shkurt 2009 19:05 (CET)

Shenjat e komunikacionit janë mirë kur ka rrugë, po ama në oaza të saharës me qitë shkenja të komunikacionit vetëm shka e dëmtojnë ambientin. Tjetra është që shenjat janë duke u vendosur mënyrë garuese dhe të vrazhdë. Ato shenja së pari nuk qartësojnë asgjë për përmisuesit që jeni duke i pritur, sepse nuk ka shpjegime se si ata të veprojnë. Kështu që kalimtarëve dhe përdorusve të rinjë jeni duke ju lënë përshtypje se jemi shoqëri e mbyllur. Kjo nuk është në frymën Wikipedia. Vendosja e shenjave (edhe të komunikacionit) bëhet aty ku ka nevojë (p.sh. ky artikull :Beyoncé Knowles që i ngjanë ku me ditë çkahu por jo një artikulli} dhe vlejnë për ngasë të makinave që kanë dhënë provimin se i njohin ato. Ndërsa ju jeni duke ju ofruar shenja kalimtarëve të cilët nuk e dinë dhe nuk kanë ku të mësojnë rregullat e deshfrimit të tyre pasi që ato gjenden diku në kokat e juaja por jo të shkruara e të përkufizuara.

Jam duke reaguar pas shembullit (që nuk është i vetmi) të Përdoruesi:Labi i Maleve i cili është duke qrkulluar në projekt pa ditur asgjë se çka d.m.th ato shenja.

Nxitja për përmirsim është gjë e mirë dhe e shenjtë por shtyrja (këtu u bo shtypja) mund shkakton rrëzimin. --Hipi Zhdripi 6 Shkurt 2009 19:32 (CET)

Une me fjalet me siper asesi nuk e pata mendimin se une i dua ato shenja, por patjeter se pajtohem se duhet te vendosen qe edhe neve te na perkujtojne se duhet te marrim kohe te i permiresojme e jo vetem tu kalojme siper, tu veme shenjen dhe te ikim.
Me vie keq se ndonjehere po e zhvilloj mendimin duke e par situaten e pergjitheshme, por une personalisht kaq mund te bej. As edhe artikujt qe i kam ne qejf spo mund te i realizoj nga angazhimi i permiresimit sadopak te artikujve tjere.
Ne nese behemi vetem 1 muaj me te perpikt dhe u kalojm seriozisht mbi artikujve me shenja, te garantoj se pas nje muaji nuk do te ket me artikull te vjete me shenje. 7 persona aktiv nese rregullojne minimum nga 5 artikuj ne dite atehere ne fund te muajit i bie mbi 1000 artikuj te rregulluar. Kurse une jam i sigurt se mund te bejm edhe nga 10 artikuj sepse disa nuk jane aq te gjate dhe nuk u nevojitet shume pune. Puntori 6 Shkurt 2009 21:28 (CET)

Këtu do të shpreh disa vërejtje dhe sugjerime për përdoruesit dhe për administruesit. Shoh se numri i artikujve të ri në wik. shqip po rritet shumë ngadalë sidomos ditëve të fundit po shoh disa artikuj shumë të dobët të cilët përmbajnë të dhëna personale disa të tjerë të dhëna të paverifikueshme, disa të tjerë janë tallje dhe përmbajnë zhgarravina të cilat prdoruesit i grisin me të drejtë. Pastaj më shqetëson një fakt tjetër ku janë Wikipedianët nga Shqipëria shoh se shumë pak po kontribuojnë. Ne krenohemi se jemi 7 milionë por sipas asaj sa kemi artikuj në wikipedia kjo nuk shihet. Deri para pak kohe ne ishim para maqedonasve që janë vetëm 1 milion por tani edhe ata na kaluan. Unë mendoj se faqja kryesore duhet të freskohet dhe jo të jetë statike SKËNDERBEU DHE vAÇE ZELA ATY JANË të përhershëm aty duhet të jetë tema artikul i zgjedhur. Rregullat e përdorimit duhet të jenë të shkruara me një faqe përcjellëse dhe jo në faqen e parë.--Armend 6 Shkurt 2009 20:57 (CET)

Armend,
me te drejt e ke, por une me mir them te ecim ngadal me keto forca qe kemi e te permiresojme ate qe kemi se sa te ngutemi ne numer e pastaj te "hame" kritikat si buken se kinse vetem po tentojme te bejme kuantitet.
Jam plotesisht me ty kur flitet per angazhimin ne wikipedia. Thjesht nuk ka te angazhuar. Dan, K0sova, Bet0 (ai u terhoq) e disa te tjere te perkoheshem, pastaj me vone Aeternus, Eagleal, Planeti, kemi bere ate qe po te shihje tash wikipedian do te ishte sikur ne kohen kur une u kyca ne fillim te vitit 2006, kur nuk kishte as struktura, as stampa te mjaftueshme dhe kishte vetem 7000 artikuj.
Kjo qe po shoh keto vite (tash edhe pak 3 vite te plota di ti bej) ne te cilat kam patur angazhim te plot thuajse te perditshem intenziv (pervec pushimeve vjetore :D) me len pershtypjen se ne nuk jemi popull human, kot se proklamohemi si te tille. Na dhimbset edhe diturine te e shperndajme. Me vie keq te shprehem keshtu, por here pas here edhe po ndjehem keshtu. Puntori 6 Shkurt 2009 21:37 (CET)

Armend ku e ka mirë e ka mirë, krejt kjo punë u bo prej më së shumti 5-6 vetëve. 2-3 nga mërgimtar nga Kosova, 1-2 nga Shqipëria dhe si duket një nga Maqedonia. Tung--Hipi Zhdripi 7 Shkurt 2009 00:16 (CET)

Nuk osht keq JO. Projektet në gjuhët tjera kanë ndihma shtetrore. Na s'po ankohemi si akademikat e Kosov's, shteti s'po jep pare. Na, popullit i kena lyp vetem njohurit nga profesionet e tyre. asgjë më shumë. --Hipi Zhdripi 7 Shkurt 2009 00:23 (CET)

Shkrimet Barbare

Shkrimet e anëtarëve që nuk dinë të komunikojnë në gjuhen shqipe nuk e kanë vendin në Kuvendin që mbahet në gjuhen shqipe. Ndodhë që dikush nuk e ka kuptuar fjalën KUVEND. KUVEND nuk do të thotë VETËSHËRBIM, ku secili mund të paraqes produktet e tij. Secili barbar duhet të kuptoj që në Kuvendet shqiptare anëtarët e kuvendit përshëndeten në gjuhen shqipe. Secili mik i yni e dinë këtë punë por ja që ka edhe barbar në projektin e fondacionit wikipedia. Atyre askush nuk ju ka japë fjalën në kuvend. Për ta është Wikipedia:Ambasadat. Ata që dojnë të ju ndihmojnë bararëve, le të marrin tekstet e tyre dhe të i përkthejnë në gjuhen shqipe.--Hipi Zhdripi 11 Shkurt 2009 22:48 (CET)

Boll perdore fjalen Barbar. Ne te mbrojm por deri ne nje far pike.
Sa per ambasaden, pse fshive diskutimin, pa e transferuar me para. Ky qe po flitet ketu eshte problem serioz. Po diskutohet dhe ne meta. Po na ben me fame te keqe ne kete menyr.
Derisa te krijohet nje infrastrukture e posaçme per diskutimet ne gjuhe te huaja, ato do te vazhdohen ketu. Kur te jete krijuar infrastruktura (dhe te jete e QARTE), atehere do zhvendosen atje ku u takon, me referencat e duhura ne kuvend. --  eagleal  14 Shkurt 2009 07:19 (CET)
Harrova! Sa per ta kujtuar, ky eshte nje sub-projekt, dhe si subprojekt eshte i nenshtruar politikes kryesore te projektit kryesore! --  eagleal  14 Shkurt 2009 07:24 (CET)

Chapter Kosova, Chapter Albania

Të dashtun wikipedian,

Në entuziazëm të konferencës për software të lirë dhe të hapun http://groups.google.com/group/free-software-conference/ lindi edhe idea m'e kriju kaptinë në wikimedia.

Po ma merr mendja që ju si wikipedianë të moçëm e keni diskutu mes vete këtë opcion, dhe i dini ma mirë ku kishin me qenë pengesat dhe çka i duhet komunitetit për me nisë nji organizatë të tillë.

Sidoqoftë hapi i parë asht mbledhja e nji grupi iniciator me kontribues.

miqësisht, Bresta

Nëse ka mundësi me ma shpjegu edhe një herë, se nuk jam i sigurtë që po kuptoj për çfarë kaptine e keni fjalën, Wikipedia është një enciklopedi e lirë, nëse po mendoni të krijoni një grup që zgjeron informacionin rreth "free software" (apo çfarëdo), mund të bëhet, por ne nuk mund të mbajmë (host) souftuerë flas, nëse e kishit fjalën për këtë --Cradel 12 Shkurt 2009 14:15 (CET)

Ideja eshte te krijohen kapituj shteterore ne Kosove dhe Shqiperi te Wikimedia-s te cilet do te ndihmonin ne zhvillimit e te gjitha projekteve te Wikimedia-s nder shqiptare. Po mendojme qe diku nga shtatori ta bejme aplikimin formal per Kosove dhe po punojme qe te mos kete problem nga aspekti politike sa i perket kesaj. Sigurishte, na duhet edhe perkrahja juaj si administratore ne Wikipedia edhe pse formalisht kjo nuk kerkohet. Ju lus qe te beheni pjese e grupit tone dhe te dukeni ne chat ne #sfk09 ku mund te diskutojme me shtruar. Faleminderit, Arianiti

shih këtu për Wikimedia Chapters

Bresta

Unë konkurova për prezantimin e Wikipedias në këtë konferencë. --Λeternus 10 Korrik 2009 15:31 (CEST)

Copyright issues

sorry for the English, but this is a cross-wiki issue

As discussed earlier today with User:Puntori on his talk page (User talk:Puntori#Stampa:Sqwikipedia, there is a copyright and licensing problem with a number of images tagged with Stampa:Sqwikipedia. Apparently, from what I gather from Puntori's response, there was a belief that these images – most of them historical photographs – are somehow legally free to use, but people weren't quite certain about their exact status, so they have been "investigating" the issue and placed the tag as a warning for other projects not to copy them in the meantime. If it was just that, I can sort of understand it, but still I'm not really convinced:

 1. These uploads are old. The template was created almost a year ago, and many of the images itself are even older. I see no evidence that anything about these images is being actively discussed. How long do your investigations take? You can't keep them hosted here for that long if you don't know their status. Either they are free for everyone or they aren't. If you don't know what their status is, the solution is not to keep them around under such a dodgy makeshift declaration, but to delete them and re-upload them once you have their status clarified.
 2. The images are a very mixed set. Not all of them are historical photographs. Some are modern maps or computer screenshots. The maps are hardly old enough to be public domain, and it is obvious you can't keep them under the foundation rules if you're not totally certain they are free, because there's no way you could justify them under "fair use" (they are easily replaceable).
 3. None of the images have the bare information about their sources included. You need to at least document where you took them from, before you start thinking about their legal status.
 4. I notice there also seems to be an awful lot of very sloppy usage of images in other categories. Most images lack sources and plausible copyright information. Also, many non-free images are being used without regard to the Foundation licensing policy, which demands that such use can only be made under very narrowly defined exceptional circumstances.

I would urge this project to step up their efforts to conform with wikimedia standards a lot. There's an awful lot of problems to be solved here. Future Perfect at Sunrise 10 Shkurt 2009 17:15 (CET)

Please let folk at meta know if there is anything we can do to help. Perhaps just changing the template to point out that these images are known to not be licensed correctly and that's why they shouldn't be copied over just yet might be an approach? See also this discussion on meta: m:Wikimedia_Forum#Copyright_policy_on_Albanian_Wikipedia Don't take it the wrong way, people want to help. Thanks! Lar 10 Shkurt 2009 17:41 (CET)
Minor clarification to Fut.Perf. point 1 above, if you delete images of unknown status you will not have to reupload them - they could simply be restored when/if the status becomes clear. Regards, Finnrind 10 Shkurt 2009 19:42 (CET)

Licensimi

Ju lutem ndihmoni qe te perpilojme ose te pershtasim (nese ekziston) nje license te caktuar ne perputhshmeri me ligjin e Shqiperise per te drejtat e aturit:
PËR TË DREJTËN E AUTORIT
Në mbështetje të nenit 16 të ligjit nr.7491, datë 29.04.1991 “Për dispozitat kryesore kushtetuese“, me propozim të Këshillit të Ministrave
KUVENDI POPULLOR I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË
Neni 19
Kohëzgjatja e mbrojtjes së veprave kolektive, fotografike dhe audiovizuale
Të drejtat morale dhe ekonomike të një vepre kolektive fotografike e audiovizuale ruhen 50 vjet që nga data kur kjo vepër i është dhënën në mënyrë të ligjshme publikut ose në rast të kundërt, për 50 vjet që nga data e prodhimit të veprës, pra 50 vjet pas krijimit të saj. Puntori 14 Shkurt 2009 12:40 (CET)

Komente, sugjerime, shembuj stampa licensimi

Thanks for finding this. You could say something like this in the template:

This work is in the public domain according to the copyright laws of Albania and of the USA, because it was published or created in Albania before 1 January 1946. (Albania has a copyright term of 50 years after creation and publication of a work, and according to US law, foreign publications are in the public domain if their copyright had expired in their home country by 1 January 1996.)

Or, in another template:

This work is in the public domain according to the laws of the USA, because it was created/published before 1923.

I think either of these templates would work well for a good number of your historical photographs. Future Perfect at Sunrise 14 Shkurt 2009 12:59 (CET)

Ja nje shembull te nje stampe mbi te drejtat:
Copyrighted
Kjo skedë sipas ligjit të Shqipërisë për mbrojtjen e të drejtave të autorit është liruar nga mbrojtja e të drejtave mbi skedën sepse skeda është më e vjetër se 50 vite. Skeda lejohet për përdorim të ndershëm në të gjitha projektet e Fondacionit MediaWiki.
(PËR TË DREJTËN E AUTORIT; Në mbështetje të nenit 16 të ligjit nr.7491, datë 29.04.1991 “Për dispozitat kryesore kushtetuese“, me propozim të Këshillit të Ministrave; KUVENDI POPULLOR I REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË; Neni 19; Kohëzgjatja e mbrojtjes së veprave kolektive, fotografike dhe audiovizuale; Të drejtat morale dhe ekonomike të një vepre kolektive fotografike e audiovizuale ruhen 50 vjet që nga data kur kjo vepër i është dhënën në mënyrë të ligjshme publikut ose në rast të kundërt, për 50 vjet që nga data e prodhimit të veprës, pra 50 vjet pas krijimit të saj.)
Puntori 14 Shkurt 2009 13:52 (CET)
Looks good. I think to be on the safe side you could add: "It is also in the public domain in the USA, unless it was published after 1946 and its copyright was registered in the US at the time of its publication and later renewed."
That's because for Wikipedia purposes what counts is US law, not Albanian law. But the special condition of the "unless..." clause will probably be so rare it hardly makes a difference in practice. It is extremely unlikely that products of communist Albania would have been registered with all copyright procedures in the US during the 1950s. US rules are notoriously confusing, but you can find a summary of the relevant rules here. Future Perfect at Sunrise 14 Shkurt 2009 14:34 (CET)
Ndoshta duhet te krijojme nje kategori te thjeshte per te gjetur per stampat e liçensave. (categorization of the templates/ license tags). --  eagleal  14 Shkurt 2009 15:32 (CET)

Ka nje te till: . Puntori 14 Shkurt 2009 21:53 (CET)

O bother. Somebody on meta just pointed out that we've all been misreading the law. The actual law (in the version from 1995) states that copyrights are protected for 70 years after the death of the author [2]. Like in most other European countries. Sorry, but your {{Sq 50}} doesn't work. :-( Fut.Perf. 15 Shkurt 2009 14:32 (CET)

Ku eshte Webpage?

Dua te kuptoj tani, ku eshte artikulli qe pershkron nje Web page. Mos është gjë Amëza informatike? Kjo nuk po shpjegon atë, ose nuk po e shpjegon mirë. Fleta e rrjetit këtu duhet të gjendet, por nuk po e gjëj. Faqja e internetit ? --  eagleal  14 Shkurt 2009 21:15 (CET)

Si duket gjendet me kete titull: Fleta informatike. Meqe don te e rregullosh kete artikull atehere shih cka ka tek Kategoria:Internet dhe faqet qe nuk perkojne grisi, zhvendosi dhe rregulloj nese ki koh. Puntori 14 Shkurt 2009 21:51 (CET)
OK. Flm. --  eagleal  14 Shkurt 2009 21:55 (CET)

Jo nuk është fletë internet as faqe e internetit (por në praktik mund të jetë e ndërtuar vetem nga një fletë apo faqe interneti). Amzëza i ka faqet e regjistruara (të lidhura për të). Sipas artikullit amza i bije të jetë niveli i parë i adresës së http/niveli i parë/niveli i dytë/. Si do që jetë amëza nuk është e përkufizuar. Me fjalë të tjera i shkon përshtati shprehjes Home page.--Hipi Zhdripi 14 Shkurt 2009 21:56 (CET)

E çka është kjo : Vëndi i rrjetës ? --Cradel 14 Shkurt 2009 22:15 (CET)
Nuk e di. Por jam i sigurt që hapësira është më e përshtatshme. Si do që të jetë ju veproni, rrjedhave të një gjuhës kurrë nu i dihet. Unë kështu e ashtu, pakë a shumë jamë tërhequr nga këtu. Unë jamë duke u muduar të krijojë ura në mes shtresave të shoqërisë, nuk e kamë ndërmend të ju angllatisi atyre shpjegime shkencore.--Hipi Zhdripi 14 Shkurt 2009 22:34 (CET)
Vendi i rrjetes (ose me mire Hapësira e rrjetës) eshte website, i cili eshte nje koleksion faqesh. Mua me duhej faqe e rrjetit/fleta e rrjetit. --  eagleal  14 Shkurt 2009 22:37 (CET)

Për t'u kuptur ndërmjet veti më mirë, do të ishte e udhës që shprehje që mendojmë se janë me vend të i fusim në projektin fjalori. Siq thashë udhës së gjuhës nuk i dihet. Bisedat që i zhvillojmë për një shprehje këtu, më duken të kota. --Hipi Zhdripi 14 Shkurt 2009 22:41 (CET)

Unë ju përcjelli në b:Interneti allashqiptarçe (aq sa mundem)--Hipi Zhdripi 14 Shkurt 2009 22:44 (CET)

Nuk po ka asnjë wiki-lidhje mes Webpage dhe Website, dikush duhet ta përmirësoj gjendjen në lëmin e informatikës se unë po mirrem me tjera gjëra momentalisht--Cradel 14 Shkurt 2009 22:48 (CET)
E po tashti une nuk e di, kush. Veç e di që për momentin unë nuk kam kohë dhe nuk gjendem në botën e informatikës.--Hipi Zhdripi 15 Shkurt 2009 02:39 (CET)

The LocalisationUpdate extension has gone live

The LocalisationUpdate extension is now enabled for all Wikimedia projects. From now on new localisations that become available in SVN will become available to your project within 24 hours. Your localisations get into SVN from translatewiki.net typically within a day and at worst in two days. This is a huge improvement from the old practice where the localisations became available with new software. This could take weeks, even months.

The localisations done by our community at translatewiki.net are committed to SVN typically every day. When the system messages in English are the same as the local messages, they will now be inserted in a file and are available for use in all our projects in a timely manner

What this means for you

Local messages have an impact on the performance of our system. It is best when messages are as much as possible part of the system messages. In order to remove unnecessary duplication, all the messages that have a local localisation and are exactly the same as the system message will be removed. What we ask you to do is to compare and proof read the messages in translatewiki.net and the local messages. You can then either remove local messages when the translatewiki.net message is to be preferred or, you can update the message at translatewiki.net.

Messages that are specific to your project will have to stay as they are. You do want to check if the format and the variables of the message are still the same.

Why localise at translatewiki.net

When you localise at translatewiki.net, your messages will be used in all Wikimedia projects and eventually in all MediaWiki based projects. This is how we provide the standard support for your language. When messages change, at translatewiki.net you will be prompted to revisit your translations. Localising is more efficient because we have innovated the process to make you more efficient; there is text explaining about messages and we have applied AJAX technology to reduce the number of clicks you have to make.

Translatewiki.net update

 • Currently 75.49% of the MediaWiki messages and 4.80% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 30 Shtator 2009 20:26 (CEST)
 • Currently 75.08% of the MediaWiki messages and 4.58% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 1 Nëntor 2009 16:57 (CET)
 • Currently 74.86% of the MediaWiki messages and 4.84% of the messages of the extensions used by the Wikimedia Foundation projects have been localised. Please help us help your language by localising and proof reading at translatewiki.net. This is the recent localisation activity for your language. Thanks, GerardM 14 Dhjetor 2009 14:14 (CET)

How can we improve the usability for your language

We expect that with the implementation of LocalisationUpdate the usability of MediaWiki for your language will improve. We are now ready to look at other aspects of usability for your language as well. There are two questions we would like you to answer: Are there issues with the new functionality of the Usability Initiative Does MediaWiki support your language properly

The best way to answer the first question is to visit the translatewiki.net. Change the language to your language, select the “vector” skin and add the advanced tool bar in in the preferences and check out the new functionality. And make some changes in your user page. When there is a need to improve on the localisation, please make the necessary changess . It should update your localisation straight away. We would like you to report each issue individually at http://meta.wikimedia.org/wiki/Usability_issues.

When there are problems with the support of MediaWiki for your language, we really want to know about this. It is best to report each issue separately. In this way there will be no large mass of issues to resolve but we can address each issue on its own. Consider issues with the display of characters, the presentation of your script, the position of the side bar, the combination of text with other languages, scripts. It is best to try this in an environment like the prototype wiki as it provides you with a clean, basic and up to date environment. The prototype wiki is available for five languages but you can select any of them, change the preferences to your language and test out MediaWiki for your language.

We would like you to report each issue individually at http://meta.wikimedia.org/wiki/Language_issues. The issues you raise will all be assessed. It is important to keep each issue separate, because this will make it easier to understand the issues and find solutions.

PS This text has been approved by Naoko, Brion and Siebrand. Thanks, GerardM 30 Shtator 2009 20:26 (CEST)

Në google ...

Kur kërkohet fjala gjeografia,gati që dominon një artikull i përhapur Gjeografia e femres. A dinë najkush qysh me ja thy komen?--Hipi Zhdripi 16 Shkurt 2009 01:20 (CET)

Nuk pata te njejtin problem. Mos e ke llafin per website jashte wikimedia-s ? --  eagleal  16 Shkurt 2009 01:26 (CET)

Po de. Po nejse. Mos dinë naj burim të termeve të biologjisë së përgjithëshme në internet. Po më duhet për b:Botajon ose naj vanë ku qarkullojin shumë katunar klasik.--Hipi Zhdripi 16 Shkurt 2009 04:06 (CET)

Si te shkarkojme foto ne nje artikull

A mund te me shpjegoni si mund te shkarkojme foto ne artikujt qe shkruajme?Dhe si mund ti perfshijme artikujt qe shkruajme ne kategorine perkatese? – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Baba Bled (diskutimiredaktime) 16 Shkurt 2009 21:00 (CET).

Shihe tek faqja jote e diskutimit e ke nje nyje: "Si te redaktohet nje faqe" dhe aty i gjen udhezimet si te ngarkosh foto ne artikull. Puntori 18 Shkurt 2009 04:48 (CET)
Domethënë shiko: Wikipedia:Si redaktohet një faqe. --Eagleal 18 Shkurt 2009 06:21 (CET)

Ndryshime rrenjesore ne Wikipedia

Mendoj se duhet te rikontrollohen te gjithe artikujt.Arsyeja e eshte e qarte.Po shikoja tek artikujt e rinj dhe pashe qe nuk kishte ndonje me vlere.Per shembull:Transporti ne Marok.Ishte nje artikull me vetem 2 rreshta.Ose disa qe nuk kane asgje pervec titullit.Une kam shkruajtur disa artikuj:Shqiperia 1912-1939,Qarku,Dominimi i Botes,Raul,Komuna Kalis dhe me vjen keq qe Wikipedia po shperdorohet nga njerez te papergjegjshem te cilet shkruajne vetem titullin dhe asgje tjeter.Prandaj mendoj se nese duam nje Wikipedia cilesore duhet te eleminojme keto lloj artikujsh pa asnje informacion.Qellimi i Wikipedia shqip eshte te arrije 100.000 artikuj por edhe te jete cilesore dhe e perdorshme per te gjithe te interesuarit.

Ky diskutim është filluar dhe vazdohet te Wikipedia diskutim:Kuvendi#Ndryshime_rrenjesore_ne_Wikipedia ([3]). --  eagleal  16 Shkurt 2009 21:30 (CET)

portalet

nese duam te krijojme nje portal ne cilen faqe duhet ta krijojme ate?a u lejohet te gjitheve kjo gje? Baba Bled

Portelet krijohen në këtë amzë dhe regjistrohen në këtë hapësirë http://sq.wikipedia.org/wiki/Portal:EMRI. Pasi që të jetë krijuar, emri i tyre futet në listën Portal:Portal për të tjerër.

Upss!! Po më duket se ke përvojë me gjuhët programuese, por prap do të ishte mirë të Argëtohesh para se të krijosh portale.--Hipi Zhdripi 18 Shkurt 2009 20:42 (CET)

Dora jeme boni një gabim, po Portelet vetem se për GATE ky është TOP - përkthim.

7 Mars - tungjatjeta

si mund ta baj nje perkujtim per daten e neserme permes internetit a egzistin kjo mundesi?


Largimi nga Wikipedia

Pershendetje miq te nderuar,
me keqardhje dua qe publikisht te ju lajmeroj per largimin tim nga redaktimi aktiv ne wikipedia. Me 7 mars do te jene redaktimet e mia te fundit ne forme te korigjimit dhe administrimit aktiv te artikujve te redaktuar nga te tjeret.
Ne te ardhmen do te jem me i paket ne projekt, nuk do te kontrolloj me artikujt nga faqja e redaktimeve te fundit. Aktiviteti im si administrues mund te jet vetem ne raste te rastesishme, por jo sic ishte sistematik gjer me tani.
Ndodh qe te redaktoj (dhe kete e kam plan te e vazhdoj) artikuj qe nga fillimi (pra e kam fjalen per artikuj te gjate dhe efektiv) dhe te perfundoj artikujt qe kam filluar e per te cilet kam struktura te i zhvilloj.
Nese vendosni per rregulla te reja ne wikipedia do te isha mirenjohes nese me njoftoni permes e-mailit.
Nese vendosni qe te nderroni rregullat e ndryshimit te privilegjeve edhe per kete do te isha mirnjohes te me njoftonit.
Une nuk po kerkoj te me hiqet privilegji qe kam duke menduar se ndoshta mund te ndodh kthimi im aktiv perseri, por nese ju kerkoni qe te me hiqet atehere une nuk do te kundershtoj.
Kerkoj ndjese nese ju kam shqetesuar dhe zhgenjyer ndonjehere.
Cdo te mire. Puntori 2 Mars 2009 21:05 (CET)

Përshëndetjet e mia të sinqerta. Pasi veq ke vendos per nji vprim te tille ateher skem qka te bisedojmë. Te faleminderoj per ndihmen qe make ofru deri me tani. Shprsoj se prapse prap do te mund tete kontaktojme dhe te na ndihmesh kureshte nevoja. te deshiroj sukse te reja ne punë. Planeti 3 Mars 2009 11:23 (CET)

Puntori, me vjen keq qe po largohesh per faktin se ke qene gjithmone aktive edhe ke bere shume pune ketu. Te lumte per punen qe ke bere ketu. Deshiroj, gjithashtu te te falenderoj per perkrahjen qe ma dhe tek WikiFjalori ku prej aty me mesove edhe redaktimin. Shpresoj te kesh fat e suksese ne jete. :-) --Zeke 3 Mars 2009 11:39 (CET)
Faleminderit. Mua me pelqen projekti keshtu qe nuk do te ckycem teresisht. Te gjithe qe duan ose kan nevoje, mund te me kontaktojne permes postes elektronike. Puntori 3 Mars 2009 13:54 (CET)
Tung-tung--Hipi Zhdripi 4 Mars 2009 00:08 (CET)
Iku një nga shtyllat që mbajnë në këmbë Wikipedinë në Shqip. Të fala dhe Sukses Puntor. --  eagleal  4 Mars 2009 12:28 (CET)

vikipedia shqip

Unë mendoj se vikipedia shqip është në gjendje për të ardhur keq. Sot disa herë e shtypa në butonin ,,Artikulli i rastit,, dhe u befasova prej 10 artikujve vetëm njëri kishte diçka enciklopedike të gjithë tjerët artikuj të lënë të parregulluar të papërfunduar jorelevant shum të shkurtër etj. Për fat të keq si e shoh ritmin e atyre që gjoja shkruajnë diçka insistojnë për vetreklamim për tallje dhe shkruajnë artikull koti me plot gojën sillen si vandalë dhe barbarëë. Nuk e di ku anë gjith ata rinistë shqiptarë ata doktora dhe magjistra të rinj që kohën e fundit janë shumuar aq shumë më duket se i ka zënë gjumi apo ndoshta edhe nuk dinë. Numri mbi 20000 artikuj mendoj se nuk është i vërtetë nëse hiqen artikujt e pavlerë zor se mbesi 2000 artikuj në vikipedia shqip.--Armend 3 Mars 2009 21:11 (CET)

Po.Edhe unë jam i këtij mendimi dhe mendoj se duhet të bëjmë diçka .--Tufche 4 Mars 2009 00:17 (CET)

Ne në Kosovë këtyre punëve u themi, vendos e mëshoj sakicë! Edhe ju përderisa jeni ketu vendosni, bëni një plan edhe mëshoni sakicë kësaj pune. Më e keqja është se po humbim edhe redaktues të zellshëm e kjo nuk është shenjë e mirë. Me dëshirën më të madhe do të jepja kontributin tim edhe ketu po nuk mundem më shumë sesa atë që për momentin po bëjë tek WikiFjalori. Suksese në strukturimin e mirëfilltë. Edhe nje porosi, punoni (aq sa keni mundësi), por mos qortoni askënd. --Zeke 4 Mars 2009 08:21 (CET)
Zeke ka te drejte. Problemi eshte se ne wiki, ne kemi shume shume pak perdores me njohuri te thellta (si edhe teknike), ndersa faqet per te rregulluar dhe vandalizmet jane shume. Ajo qe mund te behet eshte thjesht te permiresojme artikujt, si pershmb. te vendosim stampat perkatese per pastrim ([4]). --  eagleal  4 Mars 2009 12:32 (CET)
Harrova: dhe disa te tjere mund te kalojne te kategorite dhe te fillojne ti rregullojnë. --Eagleal (Talk) 4 Mars 2009 12:34 (CET)

Prej 20 000 vetëm 2 000??? Sipas mendjes tate, do të ishte mirë të na përkufizosh çka është artikull encilopedik. Ndoshta mund ta plotësojm edhe ty dëshirën. Unë i kamë pranë një vargë të enciklopedisë prej 26 librash, dhe një përmbledhje freskuese të tyre, më beso se aty askund nuk kamë gjetur të dhëna shkencore por të dhëna të thjeshta si p.sh.:>> Afra, martir (i djegur) rreth 304, nën Deokletianin, në Augsburg; Shenjtor (Dita: 7.8) <<fund. Tani unë nuk e di çka është artikull enciklopedik. Por e di që enciklopedit ma të njohura Evropiane po e përdorin si artikull enciklopedik. Me fjalë tjera, disa të dhëna për ngritjen e nivelit të komunikimit ndërmjet njerzëve. Si po ju kuptoj juve, ju e kini fjalen për artikuj mësimor të llojit si të teksteve mësimore. Atëher keni të drejt këtu nuk janë as 2000 artikuj të till, dhe ajo është shumë keq sepse ato nuk e kanë vendin në Enciklopedi. --Hipi Zhdripi 4 Mars 2009 21:24 (CET)

Shkaku kryesor që jam tërhequr nga punimi këtu ka qenë edhe ky. Shumica e nofkave këtu fjalët, termet shkencore, profesionale po mundohen të i shpjegojnë me fjalë e terme shkencore. Atëherë nuk e di këtu a po mundohemi të i ofrojë njeriut të zakonëshem diçka apo një studenti. Si po ju kuptojë qëllimin e juaj, ne duhet të i ofrojmë njeriut të zakonëshem terme shkencore të shpjeguara me terme shkencore. Kam thanë njëher edhe prap po e përsërisë, hyrja nëpër artikuj duhet të jetë sa më e thjeshtë, pa terme që nuk janë të përhapura në shoqëri. Ndoshta ata që ja kanë marr doren e dinë qysh shkon puna, por në teren konë e kom vetë, vetem prej fletës së parë që e kena ju dham kryt. Për ta është bombardim i trunit.--Hipi Zhdripi 4 Mars 2009 21:38 (CET)

Më vjen mirë që vërejtja ime ngjalli këtë diskutim por prapseprapë unë mendoj se inkuadrimi i personave të kualifikuar është shumë i pakët ashtuqë kontributet të jenë më të vlefshme. Nuk duhet ne vikipedinë ta plotësojmë me artikuj për telenovelat latinoamerikane apo me biografi të personave me të dhëna të paverifikueshme. Kuptohet se edhe kjo është një punë e mirë por prapseprapë nuk është me rëndësi të madhe. Mua më shqetëson fakti që një popull prej 7 milionë banorësh nuk mund të shkruaj aq artikuj sa një popull prej ta zëmë 1 apo dy milionësh. Pra mungesa e entuziazmit sepse ndoshta dikush këtë e quan punë koti sepse nuk pagohet. Unë nuk i kritikova ata që shkruajnë këtu ata unë përkundrazi i përgëzoj dhe duhet të vazhdojnë. Unë e kam fjalën për ata që nuk shkruajnë.--Armend 4 Mars 2009 22:59 (CET)

Unë po e kuptoj që ty po të vjenë mirë, po mua aspak nuk po më vjenë mirë. Kur ti banë katër vjetë pune vullnetare pa kurr një interes personal do të më kuptosh mua se si po e ndiej veten tani. Projekti ka qenë pa rrugë dalje, tashti i ka me mijëra rrugdalje. Tung dhe për ty dhe të tjerët do të ishte mirë t ndjekni atë thanjen që tha Zeke punoni (aq sa keni mundësi), por mos qortoni askënd e ue po ja shtojë shprazuni në fletat e juaja të diskutimeve.--Hipi Zhdripi 4 Mars 2009 23:31 (CET)

Upss!!! Nuk është edhe që nuk e përcjellin punën e redaktorëve, por secili nga ne kur të bëhet i sinqer, e njehë metalitetin e mendje mëdhenjëve, e parazitave, etj. Tani në duar të secilit është të financojë në zgjerimin e lamisë së vetë apo të jetë parazit. Unë për vete time këtu e kam nisë punën pa interes personal.--Hipi Zhdripi 4 Mars 2009 23:37 (CET)

Shikoni ju lutem, vetëm shikoni, p.sh kategorinë Fizika, hahaha. Në boten shqiptare të iternetit deri më tani nuk ka pas diçka të tillë. Shkollë e vërtet.--Hipi Zhdripi 5 Mars 2009 01:20 (CET)

Pershendetje te gjitheve, po e them shkurt e shqip qe nese nuk merret ndonje hap per te rekrutuar njerez te rinj per te bere pune vullnetare ketu nuk eshte puna hiq mire. Mire e the Eagleal qe jemi pak, por edhe jemi pike e pese neper bote. Disa ne diaspor, disa ne Maqedoni, ca ne Kosove. Ndoshta po te ishim me afer kishim mund me ba ndonje plan per me ba ndonje mbledhje ndonjehere apo me i ftu njerezit per me u'a perezentu Wikipedian direkt e ndoshta ish rrit interesimi i njerezve. E di qe mundesh me gjete neper faqe te ndryshme por njerezit mendojne qe ka shume pune me mesu teknikat e perdorimit edhe nuk kyqen. Per ate mendova se ndoshta po t'kishim kohe me ju fol njerezve drejtperdrejt do te kishim pas sukses.
Kurse ne anen tjeter, idea e Armendit eshte shume e mire, por ku ti gjejme ata njerez? Te rinjet tane luajn counterstrike neper kompujuter edhe flasin me mesengjer gjithe diten. Une personalisht jam sjell verdall forumeve palidhje derisa e kam gjetur wikipedian. Tjetri problem eshte se ne shqiptaret nuk kemi ende kulture te punes vullnetare (te pakten keshtu mendoj une), s’ka pare, s’ka pune! Keshtu na kane mesuar! Ja nje shembull nga pervoja personale. Mua me pelqen numizmatika edhe kur i them dikujt une mbledh pare ata gjithmone me pyesin A KE ME FITU DIÇKA A? hehe!!!! Cka ti bejme kesaj pune!!!
A keni ndonje ide se cka duhet te bejme per te bere Wikipedian me atraktive per perdoruesit e rinj? --Zeke 5 Mars 2009 10:29 (CET)
Pershendetje te perzemerta te gjitheve. Un per veti nuk kam ndonji ide. Por i kisha lutete gjithe ata qe kan mundesi te kontribojne aq sa munden dhe sa dine dhe mos te hezitojne. Un kur kam hy per here te pare jam befasuar si eshte e mundur te ekzistoj diq e tille per ne shqiptaret. S'di qka te them por sinqerisht mendoj se duhet punur qe sa ma shum ta popullsrizojme kete projekt. Njerzit nuk e dine qka eshte. Planeti 5 Mars 2009 12:17 (CET)

Wikipedia rregullat

Wikipedia:Vini Re! ose le të rrespektohen ose po e lëmë këtë punë. Kjo vlenë sidomos për administratorët.--Hipi Zhdripi 6 Mars 2009 15:02 (CET)

Nëse un e bëra gabimin atëherë merrni masa dhe mos diskutoni kot së koti.U kuptuam .Nëse sipas rregullave ajo duhet të griset le të griset ok.Nuk dua më fjalë për Otava dhe Ottawa .--Tufche 6 Mars 2009 19:53 (CET)
Wow, cka jeni pa me hanë t'keqe!! Une mendoj se detyre e cdo administratori eshte ti ndihmoj edhe ti mbeshtes perdoruesit e rinj derisa ata te njihen mire me rregullat e Wikipedias. Çeshtja e emertimit te vendbanimeve ekzistojn moti kohe, keshtu qe ndoshta do te ishte e udhes qe perdoruesit e rinj te njoftohen se emertimi origjinal behet per shkak te krijimit te lidhjeve interwiki. --Zeke 7 Mars 2009 08:23 (CET)

Ashtu është, për këtë edhe vërejtja i drejtohet adminisruesit i cili është duke u argëtuar këtu duke i japë udhëzime nga koka e vetë.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2009 15:17 (CET)

Për mua e ke fjalën? A po m'akuzon se po boj çka po du, a? Mos po e bën ti këtë, krijon artikuj për çfarë të bjen në mend pa pasur asnjë burim se ajo është e vërtetë (hulumtim vetjak) dhe thua se askush ska të drejtë t'i vlerësojë artikujt e tu, pastaj më thu se sbon me modifiku faqen personale, pastaj iu drejtohesh përdoruesve që nuk dinë shqip si barbarë (njeri primitiv), etj etj. (është e kotë të provosh t'i numërosh të gjitha) dhe në fund më akuzon mua se po bëj çfarë po dua dhe po argëtohem këtu. Pak iracionale dhe tejet hipokritike, apo jo?--Cradel 7 Mars 2009 16:13 (CET)

Të lutem lexoj rregullat. Shiko udhëzimet që ke japur Përdoruesi diskutim:Cradel. Pastaj ... Ke të drejtë, por në fund të fundit shumë artikuj këtu nuk janë emëruar shqip, ... sipas logjikes tënde po rrjedhë këtu po paska shkarravina e kjo do me thonë me shkarravit edhe ma tepër. Të lutem rrespekto këto pak rregulla që i kena, kur të vendosen stampat, redaktori ka të drejtë të dijë pse. E jo siç ja ke bërë ashtu klot. Nuk ka nevojë për burime për gjëra që lexuesi është i njoftuar mësimet e shkollës fillore. Sipas kësaj logjike duhet edhe burim për atë që ekzistoj.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2009 16:43 (CET)

Do me thënë unë mund të shkruaj çfarë të dua përderisa nuk vjen dikush që di më mirë të thotë (na fqen e diskutimi), kjo nuk është e vërtetë, po të mos dija se nuk është kështu nuk do ta përdorja kurrë wikipedinë, prandaj burimet duhet të jenë për gjithçka (përveç fakteve të gjithdijshme: qielli është i kaltër, toka është e rrumbullakët etj.) por jo artikujt që po shkruan ti, sepse nuk do të kishte nevojë për një artikull toka me vetëm një rresht : Toka është e rrumbullaktë, ky artikull sdo të kishte nevojë për burime por do të grisej menjëherë, dhe sa për shkaravinat, unë bëra një gabim (të gjithë bëmë gabime) por e pranova atë kur dikush më përmirësoi, ajo që ke cituar është thjeshtë arsyeja e gabimit --Cradel 7 Mars 2009 16:58 (CET)

..po të mos dija se nuk është kështu nuk do ta përdorja kurrë wikipedinë... e ke ditë që emërtimi i titujve bëhet në gjuhen shqipe, jo që e ke keqpërdorë vet por i ke uhëzuar edhe të tjerët.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2009 17:04 (CET)

Çfarë i kam udhëzuar ore ? të mos përdorin wikipedinë ? në këtë citim unë thashë se po mos të dija se burimet nuk kërkohen për çdo informatë nuk do ta përdorja e jo p♪7r emërtimet anglisht --Cradel 7 Mars 2009 17:08 (CET)

Uleni menyren e te folurit. Diskutim i tille me kete tone do te sjelle veçse sulme personale. Korigjojini problemet pa sulem personal, sepse po kaloni ne forum. --  eagleal  7 Mars 2009 18:59 (CET)

Dhe mbani mend qe kjo eshte nje eciklopedi. Pranon si edhe teori te tjera por sidomos teori akademike.
Per çdo teori, dituri, apo informacion ku ndihet nevoja e citimit (kushdo qe ta ndjej) atehere duhet te referenciohet.
Sa per kujtim keni en:Wikipedia:Citing sources. --  eagleal  7 Mars 2009 19:08 (CET)
Dhe ne vend qe te merreni me keto diskutime qe nuk sjellin zgjidhje
permiresoni permbajtjet, ose pastroni vandalizmet. --  eagleal  7 Mars 2009 19:14 (CET)

=Burimi i të dhënave

Burimi i të dhënave vendoset tek pohimet e nxehta, për të cilat ka mendime të ndryshme apo për pohimet për dukuri të reja e për të cilat redaktori mështetet sipas logjikes shkencore në pohime të vjetra. Si do që të jetë paraqitja e burimit nuk është e domosdoshme përderisa nuk ka kundërshtime në fleten e diskutimit. Përndryshe lindin konflikte si ky. Redaktorët pa pasur njohuri vendosin këto stampa në Emër të Mëshirës së Zotit.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2009 16:50 (CET)

iu përgjigja edhe kësaj më sipër --Cradel 7 Mars 2009 17:00 (CET)
Besueshmëria në veprimet tuaja është luhatur dukshëm--Hipi Zhdripi 7 Mars 2009 17:05 (CET)
Ahahaha, nuk do e prisja këtë nga dikush që shkruan kësi lloj artikujsh --Cradel 7 Mars 2009 17:09 (CET)
Shikoni lart: [5]. --  eagleal  7 Mars 2009 19:11 (CET)

Faktet e gjithëdishme

Faktet e gjithëdishme nuk ekzistojnë. Sepse atë çka e dinë ti si i moshuar apo i ri, at nuk mund ta dijë një fëmijë. Si Faktet e gjithëdishme mund të merren pohimet që rrhjedhin nga tekstet mësimore deri në klasën e 8-9 dhe ato që i shohim e i ndëgjojmë në natyrën përreth nesh.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2009 17:12 (CET)

Po çthua ore? Se një fëmijë nuk e din se se qielli është i kaltër, shumë nga gjërat që mësojmë në shkollë nuk i mbajmë mend përjetë, p.sh. ti e ke harruar gramatikën kurse unë kiminë, pastaj, një fëmijë në kl. 7 (me suguri mosha më e vogël që përdor Wikipedinë) nuk mund ta dijë çfarë mësohet në kl. 8, 9..., meqë përmende se "faktet e gjithdijshme" që i di unë smund t'i dijë një fëmijë --Cradel 7 Mars 2009 17:23 (CET)

Me të vërtet isha marr edhe me gjatë, por po e zgjedhi rrugën ma të mirë e nuk po mundohem hiq. Tung.--Hipi Zhdripi 7 Mars 2009 17:50 (CET)

Ndihm materiale

Përkohësisht--Hipi Zhdripi 9 Mars 2009 01:21 (CET)

Tenderuar bashkatdhetar nuk di nese eshte vendi i duhur per te kerkuar ndihm ketu por e pash qe eshte nje lloj shoqata a sdi qka kerkjoj falje nese e prish imazhin e faqes...Zylfi kallaba nga fshati Rogane komuna e Kamenices ka djalin e semur nga epilepsia Luigji tashme eshte 11 vjeqar qe nga mosha 2 vjeqae vuan nga kjo semundje..Per shkak te kushteve te kqija familjare nuk ka pasur mundesi mjekimi as me barna diqka qe kan qen shum te domosdoshme ..kemi kerkuar ndim ne shum vende ne diaspor e me gjer por askush sna ka ofruar me shum se fjal ...dhe premtime ..disa as nuk me jan pergjigjur andaj dua te kerkoj ndim te shpetoni jeten e djalit ton kush sa ka mundesi sherimi i tij eshte i mundur vetem jasht kosoves .... nese ka te intresuar po e le emailin numrin e telefonit nese duhet edhe foto me te dhena

0037744-471-129 Emaili--anita_00_70@hotmail.com ju familderit nese keni arritur se paku ta lexoni

Faqet kthjelluese

Sa e di unë edhe në projetktet në gjuhët tjera, faqet kthjelluese nuk merren si artikuj DHE nëpër hapësirën e enciklopedis duhet të ketë vetëm artikuj enciklopedik ATËHERË pse nuk hapet hapësira për këtë faqe kthjelluese???

Është në pyetje propaganda apo diçka tjetër?

Kush e dinë le të shkruaj, kush nuk e dinë e që ka vend në fondacion le ta shtrojë këtë çështje. Me të vërtet është mirë që këto faqe të jenë në hapësirë të ndarë. Në faktë ato janë një lloj portali për shprehje.--Hipi Zhdripi 10 Mars 2009 02:37 (CET)

E ke gabim, edhe në prejektet tjera është njëjtë, shiko en:BitTorrent, en:Georgia etj.--Cradel 10 Mars 2009 13:46 (CET)

Kurgjo hiq nuk është ka thotë për këtë punë edhe aty është faqe kthjelluese.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 05:03 (CET)

Vërejtja e dytë

Ky diskutim është mbyllur. --eagleal 11 Tetor 2009 20:26 (CEST)


administratori Përdoruesi:Cradel nuk është duke rrespektuar punën si redaktor e lërë më si admnistrator.[6]. Rrekullat parimore të projektit në gjuhen shqipe nuk është duke i rrespektuar. Për këtë mendojë që privilegji i tij si administrator duhet të hiqet.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 05:02 (CET)

Të lutem nëse mund të më shpjegosh pse e ke larguar stampën TCP/IP nga artikujt përkatës duke vendosur këtë, gjithkush që e di së paku çfarë është interneti do ta kuptojë se kjo stampë duket sikur është krijuar nga dikush që ska lidhje me internetin (kështu po duket, nuk do të thotë se është kështu), dhe pastaj unë thjesh e kam zhvendosur artikullin "Protokolli i transferimit FTP" sepse FTP është akronim në anglisht por është fjalë ndërkombëtare dhe po shpjegohet majft qartë në artikull se është fjala për protokoll transferimi, pse nuk e emërtojmë arikullin "Gjermania" si "Shteti i Gjermanisë", kam përshtypjen se nuk po don me t'i prek artikujt qi i ki nisë, po duhesh me ditë se është enciklopedi e lirë, nuk po e prishi punën tënde, përkundrazi, po e përmirësoj
P.S. të jesh kundër përkthimit nga anglishtja është gjëja më e pakuptueshme që kam parë, nëse ke informata të reja shtoji lirisht por mos i pengo përkthimet, qëllimi i faqes është informacion në dispozicion për gjithkë --Cradel 19 Mars 2009 13:10 (CET)
Dan, ketu e ke gabim. Po perdor Vini Re si nje instrument kontrolli dhe mbrojtje per pikepamjen tende, dhe nuk po ruan WP:NPOV.
Te gjithe e dashurojme, e duam, gjuhen shqipe, por jo per kete duhet te behemi fanatik: po kerkojme ti rijapim nje emer nje shpikjeje qe e ka emrin.
FTP (File Transfer Protocol) eshte emri i sakte i protokollit. Po behemi si nacionalistet e atehere, qe i perkthenin emrat ne gjuhen e vete per te mare pak merita, si Francis Bacon, ne itali e kan perkthyer si Francesco Bacone.
Kjo eshte nje gje shume e keqe, sepse shumica e njerzve ndalohen ne impaktin e pare, dhe e memorizojne Bacone si te jete, ne kete raste, italian, nga mungesa e informimit me te sakte.
FTP perdoret ne te gjithe gjuhet e tjera (de, fr, it, etj). Ne qofte se quhet Protokolli i transferimit të Dosjeve, kerkohet shtetesia shqiptare e fjale, shpikjes.
shtese: Sa per... meqe po ngul kemb transferim nuk eshte shqip, eshte nje fjale e huaj e marre hua...
Kjo nuk vlen vetem per kete. E ke filluar shume here kete tip diskutimi, dhe pa rizultat, edhe para ardhjes time ne wiki.
Sa per kerkesen e heqjes se sysop, hap nje votim poshte po me para jep arsye të vlefshme. --  eagleal  19 Mars 2009 13:43 (CET)

Puna është fare thjesht. Vetë zhvendosja si e ka bërë tregonë se kush shka është ka bonë. Vini Re! është përmbledhje se si duhet të jetë. Jeta është e till që siq thoshte njëri gjithëçka në jetë është ekonomi, për hirë të kësaj d.m.th për hirë të asaj që shumë terme që janë në qarkullim tolerohen përderi sa nuk rritet numri i përdoruesve (puntorëve). Kjo nuk d.m.th tashti ai me shku e mi ndryshu artikujt kundër parimeve që rrjedhin nga Vini Re!. Për këtë s'ka nevojë me bisedu. Ai është duke vepruar ashtu.

Sa i përket FTP, une para se me vendos ashtu, së paku 5 vjetë jamë marr me ato punë. E kamë përkthy SelfHTML dhe e kam studiu vetem më këtë qëllim. Ndoshta ke të drejtë për eksperta është drejtë File Transfer Protocol. Por kjo nuk është tekst mësimor për eksperta, është enciklopedi. Po edhe unë kam të drejtë të them se me paraqitje të tilla që sa vjetë është përhapë interneti nuk është arritur depërtimi i terminologjisë në popullsi. Populli po folë me sene, me atë senin qi bon kshtu e ashtu bre. Edhe kur po marrin me fol, çiftat e juj që kishe e dini anglishten i përqeshni.

Nga dal jam duke fitu përshtypjen se gjithë ata që nuk janë t'zot të bëjnë atje diçka po vijin e po shesin manë këtu. (Si këta që po kthehen në vendlindje e po ju shesin manë).

Nuk ka asnjë lidhje me nacionalizëm por me metoda ekonomike të reklamimit të mallit. Enciklopedia e Lirë në shqip të cilën çdo shqiptar e kupton, pa marr parasysh se ku jeton ai, në katun, në bjeshkë, në arabi, në amerikë, në honë ...

Edhe në fund lirisht mundem me ju thonë se në bazë të kontakteve që kamë me njerzë të thjeshë këtu ku jetoj,( së paku 100 vetë në ditë) ju me këto tentime jeni shumë gabim. Se edhe nëse e shkruajn gjuhët gjermane e italiane ashtu si po thotë ai, populli i tyne nuk i merr vesh hiq, po edhe ata që kanë shkru aty janë qisi qifta që kur të vijin prej amerikës ju shesin manë vendalindje.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 17:22 (CET)

Upss!! Ka me qidra skeçe që e dëshmojin këtë pjesën e fundit.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 17:45 (CET)

Lexo me zo të naltë në gjuhen shqipe p.sh. këtë fjalë "Hypertext Transfer Protocol" edhe kqyre shka po të del. Mësusja t'ka porosit njiqind herë mes lexo përmansh.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 17:50 (CET)Shtetësia e fjalës

Shka oshtë mër ky sanë tashti. Po çfarë shtetësie mër mrena një gjuhe. A mes ka bo vaki edhe shtetësi për fjeltë që janë shkru në Bibël e Kuran. A jon konë ata budall që i kanë bo përkthimet e tyne në gjuhë të popujve a?--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 18:09 (CET)

Mes lexoni boco shumë muhalife, se ju bojin si tyneher papa që ja ka bo vetem ai ka drejt mi bajtë teshat me ngjyrë të caktume (e kamë harru cila ngjyrë). Zhdrypni n'tokë.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 18:11 (CET)

Emrat e shqiptarve në gjuhtë e huaja

Nuk mund të flas për shqiptarët në ballkan ku dihet që me këtë kartë kanë luajtur nacionalistët e ballkanit, por edhe vetë shqiptarët i kanë fajet sepse shumica duke u bazu nga njourit amtare rreth tingëllimes së emrit kur paraqiten në botën e jashtme mundohen që ta mbajnë origjinalitetin e tingëllimës me kombinimin e shkrojnave nga gjuha përkatëse. Tashti une nuk e di kush është Francis Bacon por më ka ra rasti me lexu në libri për Xhon Belushin. Kur Xhoni e prezenton Xhemën para a ti të verbërit që kënon xhez (Litel Richard më doket), i cili nuk munet mi thon Xhem po thotë Xhim. E tashti, unë nuk e di si e ka në dokumenta po Xhim është emër artistik. Kuptohet që secili amerikan kur ta dëgjon Xh-ën ja fut J. Ju muni me thothë shka t'doni, unë nuk po thomë që e bojin me qëllim po natyra e gjuhës është e till. Për me ndalu këtë ndryshim duhet me reagu vetë personi. Është punë e vështirë, se ka të sjellësh ti merr ka 3-4 minuta deri sa t'ja angllatis njerzëve. Në fillim reagon dikur e hupë durimin. Njajtë duhet të jetë edhe me Francis Bacon mund të shihet si emër artistik, nuk do me thonë që italiat e kanë bo me qëllim (ndodhë po nuk ma merr mendja).--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 19:09 (CET)

Ups!! Edhe për Jeronim de Radën, Faik Konica thotë se është i shkrum gabimisht.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 19:13 (CET)

Komplekset e nacionalizmit

Mos keni kmplekse nacionalizmi kjo është gjuhë që ka rregullat e veta. Ato na jemi të vegjël me i ndërru, edhe nëse tentojmë kurgjo nuk arrijim vetëm shka i ngatrrojmë edhe më tepër. Si përshembell për dorimi i jo-së. Në gjuhen shqipe jo (nuk) përdoret jo-ja ashtu siq jeni duke e përdorë. I kam vërejtur disa përkthime kishe për standartizim evropian, po ajo është çmenduri se çfar përkthime janë duke ba. Gjuha shqipe ka disa fjalë mohuese që e saktësojnë apo e shprehin të kundërte. Parës më ra në sy JO KONTROLLIMI bile të ishte e kapur JOKONTROLLIMI e formon një fjalë të re. Kjo është mangësi e njohjes së gjuhës amtare saktësisht elasticitetit të fjalëve të saj dhe keq (mos) jopërdorimit (të) mirë.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 19:24 (CET)

Usurp account Jackie

I need to usurp inactive (above 1 year) account without edits for my SUL. Confirmation in the home wiki. --ru:Jackie, 77.73.50.210 24 Mars 2009 11:00 (CET)

Y On Hold: User Jackie (now Jackie2) was notified. Because of our policy you have to wait for about 2 weeks. --  eagleal  26 Mars 2009 16:35 (CET)
Y Done: You can now usurp the Jackie account. --  eagleal  2 Prill 2009 16:57 (CEST)

Free Software Kosova

Jane postu dy komente lidhur me Free Software Kosova ketu me heret edhe nuk eshte treguar interesim i madhe lidhur me kete edhe pse ka nje rendesi shume te madhe per Wikipedian ne gjuhen shqipe. Komentet ishin keto: http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kuvendi#Konferenca_Kosova_Software_Freedom dhe http://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kuvendi#Chapter_Kosova.2C_Chapter_Albania

Ne gusht te ketij viti do te mbahet konferenca e pare ne Kosove per free software edhe open source. Aty perfshihet edhe wikipedia edhe gjithcka qe ne bejme ketu. Vemendje e vecant po i kushtohet Wikifjalor-it. Do duhet te prezantohet aty.

Po e them hapur kemi nevoje per ndihmen tuaj. Pres mbeshtetjen tuaj e sidomon nga Dan edhe Cradel. Faleminderit, --Zeke 26 Mars 2009 10:11 (CET)

Uppssss!!! Harrova me permend se me duhet te kontaktoj me wikipedian nga Shqiperia, ju lutem lajmrohuni. Nese jo me kontaktoni ketu ne email tim ose tek Wikifjalori. Faleminderit, --Zeke 26 Mars 2009 10:22 (CET)

Në Prishtinë u mbajt edhe panairi i IT. Nuk ka pasë shumë të interesuar as aty. Po du me thanë se iniciativa është e qëlluar por në Kosovë (dhe mes shqiptarëve në përgjithësi) nuk ka shumë njerëz që interesohen për teknologjinë informative, apo informatikën. Edhe ata që interesohen nuk përzihen shumë në "ksi sene", zakonisht e hapin ndonjë dyqan, studio, apo diçka të tillë. Por sidoqoftë, shoqëria jonë po shkon në atë rrugë, shpjet vjen dita kur do të rritet interesimi. Po nejse. Unë nuk besoj që do të marr pjesë (ndoshta edhe po, s'i dihet) por do të provoj të ndihomj aq sa kam mundësi. Edhe webfaqja nuk mu duk shumë informative, provoni të bëni diçka për këtë. Por mos më keqkuptoni, më vjen mirë që gjëra të tilla po ndërmirren në Kosovë, seç ndjej një lloj krenarie. Përgëzimet e mia për iniciativën dhe suksese!
P.S. Ndoshta kishte qenë ide e mirë me e reklamu ma shumë, për këtë konferencë kam dëgjuar vetëm nga revista "PC World" dhe wikipedia (nuk ka shumë njerëz që do t'informoheshin kështu) --Cradel 26 Mars 2009 23:25 (CET)
O une nuk jom ka di për shka jeni ka folni. --Hipi Zhdripi 27 Mars 2009 01:51 (CET)

vO vO VO

PO TE DONI ME CONI NDONJE ARTIKULL RREKLAMUES TA BOTOJ ME NDONJE GAZETE TIRONE...

pOR MENDOJ SE ESHTE PUNE KOSTOJE PSE KETA TE ANES TIMENUK JANE DIERE ME SHUME , THUHET SE HOTELET I KENI TE SHTRENJAT NE PRISHTINE.


TJETER ME DUHEN NJA TRE ASGANE SA PER TE CELUR WIKITRAVEL NE SHQIP SA PER TA CELUR SE PATAJ MENDOJ SE ECEN VETE, pOR VETEM NUK BEJ DOT NUK KAM NJOHIRITE INFROMATIKE. mOS HARRONI SE TURIZMI ESHTE BURIM TE ARDHURASH EKONOMIKE PER POPULLSINE !!!!!--Flokarti 31 Mars 2009 09:13 (CEST) hEJ

Për mendjen time artikujt nuk kanë ndonjë efekt të madhë. Artikujt prekin vetëm një pjesë të shoqërisë dhe atë pjesen që nuk ka aftësi të kontribojë në gjitha anët. Artikuj i prekin anët pasive të shoqërisë, e ata vetëm ja nisin me kukat, jo kështu e jo ashtu. Por kjo nuk d.m.th që këto joja të mos jenë të mirëseardhura. Çka duhet këtu është, RINIA. Për me thirë rinin mundet me kontribu me të madhe Radio Energji në TV Top Chanel (më duket bonë zhurmë shumë) edhe Radio Marimanga (më duket në internet për pjesen veriore të Evropës - këta mujin me u angazhu. Në ata të jugut Evropës nuk munet njeri me llogarit.)--Hipi Zhdripi 8 Prill 2009 06:42 (CEST)
Ups! Po të angazhohet RINIA, shumë shpejtë t'i hapë dyert (teknike) për lloje tjera të ngjashme me Wikitravel. Vetë firmat e trojeve shqiptare kanë interes ma shumë se ti e une - po me një fjalë nuk e di shka jon ka presin. Japin pare për shërbime në internet pa kriju një hapësirë ku takohen shumica e konsumatorve dhe e shitësve. Wikipedia është një hapsirë që i plotëson kushtet e një tregu të tillë. Ndoshta ka hapësira të tilla në internet por ato deri më tashti nuk kanë qenë afatgjate ose kanë qenë lokale.--Hipi Zhdripi 8 Prill 2009 06:42 (CEST)
Llogaritem mbrenda për wikitravel edhe besoj se i gjej edhe disa të tjerë të zellshëm. Bresta

Diversion Kulturor

Kohet e fundit eshte futur me nofken Xarioti dikush qe popunon ne interes shoveneve greke shifni epiri i veriut. Mendoj se duhet te marrim nje veprik aktiv.--Sankt Georg 1 Prill 2009 13:54 (CEST)

Shtoj ne kete liste Alexikoua ky perdorues po shet vrasesit e shqiptareve per revolucionare--Papa-Zhuli 18 Prill 2009 01:14 (CEST)

Paraqitja e referimeve

Ej! Kush dinë me i kthye paraqitjen e referimeve në numra. Une kom harru. Kosova sys. ku je, lajmërohu. Ti e ke ndryshu mos e paqa gabim.--Hipi Zhdripi 8 Prill 2009 06:31 (CEST)

Prophets

Hi. I'm sorry, I don't write Albanian and if this should have been posted somewhere else, my apologies. I would like to draw your attention to the following problem. There is a user on sq:wiki, 83.109.47.24, who is of the opinion that some religious figures are exclusively islamic (see for instance here). He changed the articles about Noah and Salomon accordingly, he has created a stub about Musa and is now changing interwiki's in articles about Moisiu on other wiki projects into links to his stub about Musa - which is much less significant than the already existing article about Moisiu. I don't see why the information about Musa as an islamic figure (which he of course also is) couldn't be integrated in Moisiu. Would it be a good idea to make a redirect of Musa to Moisiu, just like has happened with his article Mbreti Davud? And might it also be a good idea to watch the contributions of this user for some time? Regards, Wutsje 1 Maj 2009 00:30 (CEST)


A mund ndonjëri ta shikojë artikullin spanioll, Ju lutem?

A mund ndonjë Shqiptar (ortodoks) që di spanjollisht ta shikojë artikullin spanjoll "Iglesia ortodoxa albanesa"? A është në rregull ashtu: "Fue víctima de duras persecuciones durante la época comunista, en parte por el ateísmo impuesto por el régimen, en parte porque el uso del griego en la liturgia era visto como una amenaza para la identidad étnica del país por los nacionalistas albaneses"?

Unë nuk e di, jam çek, por këtu nuk më pëlqen fjala nacionalistas.--Henriku 19 Qershor 2009 20:06 (CEST)


Kunder Menyres Arbitrare

Dikutimi vazhdon në Wikipedia:Ankesa ndaj administratorëve#Kunder Menyres Arbitrare--Kurreshtja 10 Korrik 2009 21:21 (CEST)

Posteri i Birra Korca.

Pershendetje. A mund te me thote njeri sepse Posteri i Birres Korca i cili eshte ne faqen shqip eshte tag-ur per delete ne versionin anglisht te kesaj faqeje. Mund te beje njeri lidhjen ndermjet ketyre dy posterave? Ju faleminderit


WIKIVERSITY- NDIHME

Mbasi e pashë disa herë vura re që mungonte komplet. A ka njeri që mund ta vendosi --Papa-Zhuli 15 Gusht 2009 14:20 (CEST)=

Wikimini

Kamë parë enciklopedi për fëmijë në gjuhën franceza që quhet Wikimini, po në gjuhën shqipe a ndodhet ndonjë e tillë ? Apo duhet hapur një të quajtur Wikivogël ? Ju faleminderit


Mire do te ishte, nise se te vijne te tjeret nga pas--Sankt Georg 31 Gusht 2009 10:00 (CEST)

Small request

Hello! I am a Polish wikipedian and I would like to ask you for writing a new article about former Polish President who won the Nobel Peace Prize in 1983 – Lech Wałęsa. I have looked for his article in your Wikipedia but without success. Polish Wikipedians will be grateful for your help. Thank you so much in advance! PS article in English you can find here. Best wishes from Poland, Patrol110 21 Shtator 2009 22:13 (CEST)

Ç'mendim keni për artikullin tim "Kurorëzimi"deri tani?

Jepni një vlerësim për këtë artikull!

Të lutem kategorizoje --Cradel 2 Tetor 2009 23:48 (CEST)

E kategorizova.

Teatri

Ku muna mi gjetë një fotografi me simbolin e teatrit (dy maskat). E lypa o në shumë projekte, teatri është paraqitur përmanshë (pateatru), ma interesant ndërtesa se sa simboli i teatrit. Nuk jom ka di a pe shkrujin aty për arqtetur a për teater? I gjeta disa por nuk janë të qysh duhet. Teatri i Tetoves në amzën e vetë e kish po në FLASH.--Kurreshtja 3 Tetor 2009 23:41 (CEST)

[7] --Λeternus 4 Tetor 2009 00:54 (CEST)

E komë pa këta, nuk e di pse po nuk po më doket qashtu qysh po menoj, nuk e thirrë "memorien". Maskat duhet mi pasë edhe kontrastet edhe hijet si qitu : [8]--Kurreshtja 4 Tetor 2009 01:07 (CEST)

Strategy Volunteers Still Needed

Please forgive the posting in English. Would someone please translate?

Hi all,
Although we will soon remove the centralnotice that is up, the Wikimedia Strategic Planning project is still looking for volunteers to serve as subject area advisors or to sit on task forces that will study particular topics and make recommend short- and long-term strategies for the Wikimedia projects and Foundation, and the wiki movement.

To apply to serve on a task force or be an advisor in a specific area, visit http://volunteer.wikimedia.org.

The Wikimedia Strategic Planning project is a year-long collaborative process being hosted at http://strategy.wikimedia.org. Your input is welcome there, and will drive the process. When the task forces begin to meet, they will do their work transparently and on that wiki, and anyone may join fully in their work. We hope to include as many community members as possible in the process.

Any questions can be addressed to me either on on the strategy wiki or by email to philippe at wikimedia.org.

I hope you'll consider joining us!

Philippe 4 Tetor 2009 05:08 (CEST)

Keqperdorimi i Redirect

Eshte mire te perdoren redirekt si Muzikës dhe Muzikën (-> Muzika)? Dua te them qe derisa vihen ne trajten e shquar dhe sherbejne per tituj te huaj, pao typo te hershme nuk ka problem, por ne kete menyre me duket keqperdorim. --  eagleal  11 Tetor 2009 20:13 (CEST)

Etiketa diktuese

Çka është kjo etiket diktuese. Paraqitet gjithnjë pasi që të kemë redaktuar diçka dhe dua të kryej ndryshimet. Unë edhe kështu kampë probleme për të përdorur tastaturën edhe etiketa është me fjalë që fare nuk i kuptojë, më shanë apo më lavdëron këtu si duket askuj kjo nuk i interesonë. --Kaqipërdhiçka 6 Nëntor 2009 11:37 (CET)