Wikipedia:Stampat e datave/Dhjetor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Projekti i stampave të muajit Dhjetor.

Anije transportuese e kompanisë Exxon në shkretëtirë.
"La Guardia" në Aeroport Nju Jork
Londra në smog.
Misteri i Trekëndëshit të Bermudës.
Vanguard rocket eksplodon në lansim.
Fotografia Merkeri i Kaltër e realizuar nga ekipi i programit Apollo 17.
 • 1941 - LDB: Kanada i shpall luftë Finlandës, Hungarisë, Rumanisë dhe Japonisë.
 • 1972 - Apollo 17, misioni i fundit Apollo për në Hënë, u lëshua. Ekipi bëri foton e njohur si "Mermeri i Kaltër" pasi që u larguan nga Toka. (figura)
 • 1993 - Udhëtari Colin Ferguson vrau 6 njerëz dhe lëndoi 19 tjerë në LIRR në Nassau County, New York.
 • 2005 - Rigoberto Alpizar, udhëtar në American Airlines Flight 924 i cili pretendonte gjola se ka bombë u vra nga air marshallët në Miami International Airport.
Biblioteca Ambrosiana
 • 1609 - Biblioteca Ambrosiana hapë dhomën e dytë të leximit.
 • 1659 - Qyteti meksikan Ciudad Juárez u themelua nga Fray García de San Francisco.
 • 1869 - Timothy Eaton themeloi kompaninë T. Eaton Co. Limited në Toronto, Kanada.
 • 1886 - U themelua Federata Amerikane e Punëtorëve në Columbus, Ohio.
 • 1987 - Frank Vitkovic vret 8 njerëz në zyrat e Postës Australiane në Melbourne, Australi dhe më pas bën vetvrasje.
 • 2005 - Kapet nga policia spanjolle Ante Gotovina, gjeneral kroat i kërkuar për krime lufte, në Playa de las Américas, Tenerife, Spanjë.
Newcastle United F.C. kunder ekipit "Woolwich" në vitin 1906.
Aeroplani hapsinorë "X-20 Dyna-Soar"
Shenja dalluese e ekipit futbollistik Arsenal F.C..
Lincoln, Nebraska, ShBA.
Kofi Annan, Sekretari Gjeneral i Kombeve të Bashkuara, 1997-2007
 • 1937 - Japonia imperialiste fillon masakrat në Nanjing, Kinë me pushtimin e qytetit.
 • 1941 - LDB: Hungaria dhe Rumania i shpallën luftë ShBA-ve.
 • 1943 - LDB: 710 Bombardues të ShBAve 8th Air Force sulmuan qytetin Kiel, Gjermani.
 • 1951 - Margaret Thatcher (Roberts) u martua me Denis Thatcher në City Methodist në London.
 • 1996 - Kofi Annan u zgjodh Sekretari Gjeneral i Kombeve të Bashkuara. (Në figurë)
 • 2004 - Ish diktatori kilean, gjenerali Augusto Pinochet u vendos në burg shtëpiak i akuzuar për 9 kidnapime dhe zhdukje.
Riadi, kryeqyteti i Arabisë Saudite.
 • 1995 - Udhëheqësit e ish-Jugosllavisë nënshkruajnë në Paris traktatin e Paqes mbi Bosnjën. Në këtë mënyrë iu dha fund konfliktit më të rëndë në Evropë qysh nga mbarimi i Luftës së Dytë Botërore dhe iu hap rrugë mijëra trupave të NATO-s për të lëvizur drejt këtij vendi të caktuar.
 • 1996 - Afro 150 studentë nga Novi Sadi (në veri të Serbisë) arritën në Beograd, pas një marshimi 80 km të gjatë, në mbështetje të qindra-mijëra opozitarëve, të cilët kanë manifestuar çdo ditë në rrugët e kryeqytetit.
 • 1998 - Një filipinas, i dënuar për vrasjen e një çifti amerikan gjatë një grabitje në Arabinë Saudite, u ekzekutua në Riad. Ekzekutimi e çon në 27 numrin e personave të ekzekutuar gjatë këtij viti në Arabinë Saudite. (Në figurë)
Shën Lefteri në një manuskript të shekullit XI


Festivali "Oktoberfest" në Mynih, Bavaria, Gjermani.
Iapetus shikuar nga Cassini.
Animacion gjeometrik, dëshmues i vërtetësisë së Teoremës së Pitagorës.
Porta e Brandenburgut
Mabjtësi i aeroplanëve Franklin (CV-13) i sulmuar gjatë LDB.
Xhejms Kuk


Charles Babbage
 • 1968 - Në kuvendin federativ të RSFJ u aprovuan amandametet në kushtetutë, me të cilën zgjerohet autonomia dhe ato fitojnë statusin e ngjashëm me atë të republikave. Krahinat fituan kushtetutën krahinore . Krahina e Kosovës dhe Metohisë e merr emrin Kosovë.
 • 1791 - Lindi Charles Babbage, matematicient , shpikës dhe ekonomist anglez
 • 1891 - Lindi Henry Miller, letrar amerikan
 • 1893 - Lindi Mao Zedong, politikan dhe kryetar kinez
 • 1955 - Lindi Zlatko Lagumxhija, politikan i Bosnnjes dhe Hercegovinës
 • 1956 - Lindi Noel Malcolm, shkrimtar, historian, poliglot dhe gazetar britanik


200px-World Bank Logo.svg.png
President Woodrow Wilson portrait December 2 1912.jpg
Andrew johnson2.jpg


Kanali i Panams, viti 1915