Wikipedia:Stampat e datave/Maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Projekti i stampave të muajit Maj.

Locator European Union.svg
 • 1908 - Një grup atdhetarësh formuan në Elbasan shoqërinë "Afërdita", e cila krojoi edhe grupin e bandës së qytetit, ndërsa kish synim të ngrinte një palestër sportive, dhe të merrej me botimin e librave shkollorë.
 • 1928 - Gratë e Korçës organizuan grevën e bukës, që ishte një nga grevat e para të këtij lloji në Shqipëri.
Musa Gashi
Josip Broz Tito 1971.png
Naim frashëri
Gary Cooper
dr. Ali Sokoli
Candice Bergen
Sabri Hamiti
Everest kalapatthar crop.jpg
 • 1502- Christopher Columbus niset për udhëtim në det e katërt dhe e fundit e tij në West Indies.
 • 1910 - U shpall parku kombëtar Glacier në Alaskë, një prej thesareve më të çmuara të Shteteve të Bashkuara.
 • 1996- fatkeqësi në Mont Everest, tetë njerëz vdesin në malin Everest gjatë përpjekjeve pë tu takuar .
 • 1998- India kryen tri teste bërthamore nëntokësore në Pokhran , duke përfshirë një termobërthamor pajisje.
2008 Sichuan earthquake map no labels.svg
.
Gjergj Kastrioti.jpg
 • 1999- në fshatin Qyshk (2-3 km afër Pejës) u vranë e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjatë një sulmi të furishëm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.
 • 1448 - nisi në Sfetigrad njëra nga betejat më të gjata të luftëtarëve shqiptarë nën udhëheqjen e Skënderbeu kundër ushtrisë turke, e cila ka hyrë në histori si Beteja e Sfetigradit.
 • 1922 - lindi Franjo Tuđman, politikan kroat.
Mbretëresha Skoceze Mary


 • 1521 - Edward Stafford, Duka i 3të i Buckingham, ekzekutohet për tradhti.
 • 1590 - Anne of Denmark (foto) (shqip Anne nga Danimarka) kurorëzohet Mbretëreshë e Skocisë.
 • 1673 - Louis Joliet dhe Jacques Marquette fillojnë eksplorimin e Lumit Missisipi.
 • 1814 - Okupimi i Monakos ndryshohet nga FrancezAustriak.
 • 1994 - Ukshin Hoti dënohet me 5 vjet burg për arsyen se ishte pjesëmarrës i lëvizjes për Republikën e Kosovës.
Vasco de Gama
Charles Darwin
William Kidd
Ura e Brooklynit
 • 1621 - Unioni Protestant shpërbëhet foramlisht.
 • 1689 - Paralmenti Anglez miraton "Aktin e Tolerimit" me të cilin mbron Protestantët (Katolikët qëllimisht nuk përfshihen).
 • 1798 - Fillon Rebelimi Irlandez i vitit 1798 kunër sundimit Britanik, i udhëhequr nga "United Irishmen" (shqip Irlandezët e bashkuar).
 • 1832 - Mbretëria e Parë e Greqisë shpallet në Konferencën e ambasadorëve në Londër.
 • 1856 - John Brown dhe njerëzit e tij vrasin pesë përkrahës të skllavërisë në Pottawatomie Creek, Kansas.
 • 1883 - Ura e Brooklyn në New York hapet për trafik 24 orë, pasi 14 vjetëve punime.
Naim Frashëri
Flamuri Evropian
Petri i Madh i Rusisë
Golden Gate Bridge
Flamuri i Rhode Island
Flamuri i Shqipërisë
 • 1889 – Përmbytja e Johnstown: Mbi 2,200 njerëz vdesin pasi thyerja e digës, krijon mur me ujë mbi 18 metra mbi qytetin e Johnstownit.
 • 1911 – Nga Belfasti (Angli) nisi udhëtimin e parë e të fundit anija-legjendë, "Titanik", e cila u fundos pas përplasjes më nje shkëmb akulli gjigant gjatë këtij udhëtimi.
 • 1931 – Tërmeti 7.1 ballësh shkatërron Quettan, në Pakistan: 40,000 të vdekur.
 • 1973 – Senati amerikan voton për të ndërprerë fondet për bombardimin e caqeve tëKhmer Rouget brenda Kamboxhisë, duke përshpejtuar fundin e Luftës civile në Kamboxhi.
 • 1987 – Athena 98.4 FM, radio stacioni i parë privat, fillon punën e tij në Greqi.
 • 2010Izraeli sulmon anijet e ndihmave, mbi 10 të vdekur.