Wikipedia diskutim:Livadhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Livadhi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


DITA NDERKOMBETRE E NENES[përpunoni burim]

Në shumicën e vendeve Dita e Nënës festohet të dielën e dytë të majit, mes tyre SHBA, Kanada, shumica e vendeve evropiane, Australia, Zelanda e Re, India, Kina, Japonia, Filipinet dhe Afrika e Jugut. Një përjashtim i dukshëm për këtë rregull janë Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda, të cilat festojnë Ditën e Nënës në të katërtin e katërt. Shumica e vendeve arabe festojnë Ditën e Nënës më 21 mars (ekuinoksin e pranverës). Shumica e vendeve të Evropës Lindore festojnë Ditën e Nënës më 8 mars. Për një pasqyrë të plotë të datave të Ditës së Nënës në mbarë botën shih Ditën e Nënës në Wikipedia.

Në shumicën e vendeve, Dita e Nënës është një respekt i kohëve të fundit që rrjedh nga pushimet siç ka evoluar në Amerikë. Kur u adoptua nga vende dhe kultura të tjera, iu dha kuptime të ndryshme, të lidhura me ngjarje të ndryshme (fetare, historike ose legjendare), dhe u festuan në një datë ose në datat e ndryshme.

Disa vende tashmë kishin festime ekzistuese për nder të amësisë, dhe festimet e tyre kanë miratuar disa karakteristika të jashtme nga festat e SHBA, si duke u dhënë karafila dhe dhurata të tjera nënës tënde.

Shkalla e festimeve ndryshon shumë. Në disa vende, është potencialisht fyese ndaj nënës së dikujt që të mos shënojë Ditën e Nënës. Në të tjerat, është një festival i vogël i njohur kryesisht nga emigrantët, ose e mbuluar nga mediat si një shije e kulturës së huaj (krahasoni festimet e Diwali në Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara).