Wilhelm von Humboldt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wilhelm von Humboldt

Wilhelm von Humboldt (Friedrich Wilhelm Christian Karl Ferdinand von Humboldt, 22 qershor 1767 – 8 prill 1835) ishte një filozof, gjuhëtar, funksionar dhe diplomat i shquar prusian (gjerman) si dhe themelues i Universitetit Humboldt të Berlinit, i cili u emërua sipas tij në vitin 1949 (dhe gjithashtu sipas vëllait të tij të vogël, Aleksander von Humboldt).[1] [2][3][4]

Ai përmendet veçanërisht si një gjuhëtar që ka dhënë kontribut të rëndësishëm në fushat e tilla si filozofia e gjuhës, etnolinguistikë dhe teorinë e praktikën arsimore. Në veçanti, ai njihet gjerësisht si arkitekt i idealit arsimor Humboldtian, i cili është aplikuar fillimish në Prusi si një model për sistemin e tij të arsimit dhe përfundimisht në vende të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Japonia.

Vëllai i tij më i vogël, Alexander von Humboldt, ishte i njohur si një gjeograf, natyralist dhe eksplorues i shquar.[5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Humboldt". Random House Webster's Unabridged Dictionary.
  2. ^ "Wilhelm - Französisch-Übersetzung - Langenscheidt Deutsch-Französisch Wörterbuch". Langenscheidt. Marrë më 20 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Duden | von | Rechtschreibung, Bedeutung, Definition, Synonyme, Herkunft". Duden. Marrë më 20 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Wells, John C. (2008), Longman Pronunciation Dictionary (bot. 3rd), Longman, ISBN 9781405881180 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Hermann Klencke, Gustav Schlesier, Lives of the brothers Humboldt, Alexander and William New York, 1853:13.