William McDougall (psikolog)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
William McDougall
William McDougall
U lind në22 qershor 1871
Vdiq28 nëntor 1938
KombësiaBritanikë
Karriera shkencore
FushatPsikologji
Këshilltarët e doktoraturësW. H. R. Rivers
InfluencesJean-Baptiste Lamarck, Karl Gustav Jung
InfluencedThorstein Veblen,[1] Konrad Lorenz, Cyril Burt

William McDougall ( /məkˈdɡəl/; 22 qershor 1871 – 28 nëntor 1938) ishte psikolog i cili pjesën e parë të karrierës e kaloi në Mbretërinë e Bashkuar dhe pjesën e fundit e kaloi në Shtetet e Bahkuara. Ai shkroi një numër të teksteve me ndikim të madh dhe ishte veçanërisht i rëndësishëm në zhvillimin e teorisë së instinktit dhe të psikologjisë sociale në botën anglishtfolëse. Ai ishte kundërshtar i biheviorizmit dhe qëndron disi jashtë rrjedhës së zhvillimit të mendimit psikologjik anglo-amerikan në gjysmën e parë të shekullit të 20-të; por puna e tij ishte shumë e njohur dhe e respektuar në mesin e laikëve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McDougall u arsimua në Kolegjin Owens, Manchester dhe Kolegjin e Shën Gjonit, Kembrixh. Ai gjithashtu studioi mjekësi dhe fiziologji në Londër dhe Göttingen. Pas mësimit në Universitetin e Kolegjit të Londrës dhe Oksfordit, ai u rekrutua për të zënë udhëheqësin William James të psikologjisë në Universitetin e Harvardit në vitin 1920, ku shërbeu si profesor i psikologjisë nga viti 1920 deri më 1927. Më pas u zhvendos në Universitetin Duke, ku themeloi Laboratori Parapsikologjike nën JB Rhein, dhe ku ai qëndroi deri në vdekjen e tij. Ai ishte anëtar i Shoqërisë Mbretërore. Midis studentëve të tij ishin Cyril Burt, May Smith, William Brown dhe John Flügel.[2]

McDougall u martua në moshën 29 vjeçare ("kundër parimeve të mia të vlerësuara", ai raporton në esenë e tij autobiografike "sepse mendoja se një njeri, biznesi i zgjedhur i së cilës ishte të zhvillonte në maksimum fuqitë e tij intelektuale, nuk duhet të martohej para dyzet, nëse në të gjitha"). Ai kishte pesë fëmijë.

Libri i McDougall The Group Mind mori "komente shumë armiqësore" nga psikologët, por shiti mirë për publikun. Shtypi amerikan ishte kritik ndaj McDougall, pasi leksionet e tij mbi eugjeninë kombëtare u panë një racizëm.[3]

Hulumtimi psikik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

McDougall ishte një avokat i fortë i metodës shkencore dhe profesionalizimit akademik në kërkimet psikike. Ai ishte i dobishëm në krijimin e parapsikologjisë si një disiplinë universitare në SHBA në fillim të viteve 1930.[4] Në vitin 1920, McDougall shërbeu si president i Shoqatës për Hulumtime Psikike, dhe në vitin pasardhës të homologut të tij amerikan, Shoqata Amerikane për Hulumtime Psikike.[5]

McDougall ishte anëtar i komitetit Scientific American që hetoi mesazhin Mina Crandon.[3] Ai mori pjesë në seanca me median dhe ishte skeptik rreth "dorës së tij ekoplastike". Ai dyshonte se ajo ishte pjesë e një kafshe, manipuluar artificialisht që t'i ngjante një dore. Dyshimi i McDougall u konfirmua nga ekspertë të pavarur të cilët kishin shqyrtuar fotografitë e dorës.[3]

McDougall ishte kritik ndaj spiritualizmit, ai besonte se disa nga ithtarët e tij si Arthur Conan Doyle keqkuptuan kërkimin psikik dhe "përkushtoheshin ndaj propagandës".[3] Në vitin 1926, McDougall përfundoi: "Kam marrë pjesë në një numër të konsiderueshëm hetimesh të fenomeneve supernormale, por deri më tani nuk kam arritur të gjej prova bindëse, por kam gjetur mjaft prova për mashtrim".[6]

Megjithatë, McDougall vazhdoi të inkurajonte hulumtime shkencore mbi fenomenet psikike dhe në vitin 1937 ishte një bashkëdrejtues themelues (me Joseph Banks Rhine) të Revistës së Rishikuar të Parapsikologjike, e cila vazhdon të publikohet.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga William McDougall:

 • Physiological Psychology (1905)
 • An Introduction to Social Psychology. Methuen & Co, p. x, 355 (London 1908). A botimi i dytë u shfaq më 1909. (ky libër u ribotua shumë herë)
 • Body and Mind: A History and a Defense of Animism (1913)
 • The Group Mind: A Sketch of the Principles of Collective Psychology with Some Attempt to Apply Them to the Interpretation of National Life and Character (1920, reprinted 1973)
 • Is America Safe for Democracy? Six Lectures Given at the Lowell Institute of Boston, Under the Title Anthropology and History, or the Influence of Constitution on the Destinies of Nations (1921)
 • Outline of Psychology (1923)
 • An Outline of Abnormal Psychology (1926)
 • Character and the Conduct of Life (1927)
 • Modern Materialism and Emergent Evolution (1929)
 • Energies of Men (1932)
 • The Riddle of Life (1938)

Nga Margaret Boden:

 • Purposive Explanation in Psychology (1972)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hodgson, Geoffrey M. 1998. "On the Evolution of Thorstein Veblen's Evolutionary Economics." Cambridge Journal of Economics. 22(4):415–431.
 2. ^ Wooldridge, Adrian (2006). Measuring the Mind: Education and Psychology in England C.1860-c.1990. Cambridge University Press. fq. 57–58. ISBN 9780521026185. Marrë më 15 mars 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d Berger, Arthur S. (1988). Portrait of William McDougall. In Lives and Letters in American Parapsychology: A Biographical History, 1850–1987. McFarland. pp. 118–124. ISBN 0-89950-345-4
 4. ^ Asprem, E. (2010), "A Nice Arrangement of Heterodoxies: William McDougall and the Professionalization of Psychical Research", Journal of the History of the Behavioral Sciences, 46 (2):123–143.
 5. ^ Krantz, D L; Hall, R; Allen, D (1969), "William McDougall and the problem of purpose.", Journal of the History of the Behavioral Sciences (publikuar janar 1969), vëll. 5 no. 1, fq. 25–38, doi:10.1002/1520-6696(196901)5:1<25::AID-JHBS2300050104>3.0.CO;2-S, PMID 11610086 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Valentine, Elizabeth R. (2011). Spooks and Spoofs: Relations Between Psychical Research and Academic Psychology in Britain in the Inter-War Period. History of the Human Sciences 25: 67–90.