Jump to content

William Wallace

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sir William Wallence ( 1270 - 1305 ) ishte një kalorës dhe luftëtar skocez po ashtu edhe Udheqës i Ushtrisë së Skocisë. Shumë shkrimtarë e pershkruajnë atë si "Mrojtesi i Skocisë". Ai udhëhoqi forcat skoceze për tu pamvarësuar nga Anglia, i cili mori pjësë në shumë betja kundër mbretit të Anglisë Eduardit I.

Për Willam Wallence sipas biografëve të BBC thuhet se ka lindur në vitin 1270 dhe qyteti ku lindi, Renfrewshire një qytet në Skocinë qendërore. Babai i tij ishte Alan Wallace i njohur si (Molholmi), ai u rrit dhe falë aftesive të mira ai udhëhoqi ushtrinë Skoceze drejt disa betjave, disa prej betjave ishini me sukses ndërsa Betja e Falkrikut ishte fitorja me e lavdishme. Mbretëria e Anglisë në krye me Eduardin I e kushtëzoi Willamin duke i thënë: Nëse nuk dorzohet do ti vrisin të dashurit e tij. Kështu që Willam u dorzua dhe më 23 gusht të viti 1305 u egzekuta në sheshin Shemfild të Londërs.

Sir Willam Wallace Heroi i Skocisë

Femirija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Betejat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arrestimi dhe dinimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Egzekutimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullarizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreferencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]