Vinterturi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vintertur
gjer: Winterthur
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
100.000 (2008) banorë
1412.38 banorë/km²
Sipërfaqja 67.93 km²
Administrata
Shteti Zvicër
Qarku Kanton Zürich
Adresa e kuvendit Stadtverwaltung Winterthur

Postfach 8402 Winterthur

Kodi postal 8400-8411
Prefiksi telefonik 052
Faqe zyrtare stadt.winterthur.ch
Politika
Kryetar Ernst Wohlwend
Partia udhëheqëse SPS

Vintertur, (gjer: Winterthur) është qytet në Zvicër, bën pjesë në kanonin e Cyrihut.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

qyteti i struges

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Arsimi dhe kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Sporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Ngjarjet[redakto | redakto tekstin burimor]

Transporti[redakto | redakto tekstin burimor]

Turizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Winterthur