Xanti Skavinski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xanti Skavinski (ca. 1925)

Alexander Skavinsiki, i njohur si Xanti Skanvinski (25 mars 1904 - 11 shtator 1979) ishte një piktor zviceran, fotograf dhe projektuesi i teatrit. Një alumnus i Bauhaus, Sckavinski i përkiste rrethit rreth themeluesit të Bauhaus dhe arkitektit Walter Gropius .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skavinki lindi më 25 mars 1904 në Basel, fëmija i dytë i Benjamin Skavinski dhe Regina Bielawska, të dy prejardhje polake-hebraike. Skavinski ndoqi shkollën në Bazel nga viti 1910 deri më 1914, dhe pastaj në shkollën e mesme në Cyrih nga viti 1915 deri më 1921.[1] Ai mësoi në zyrën e arkitekturës Theodor Merill në Këln deri në vitin 1923. Pasi vizitoi Shkollën e Arteve të Aplikuara në Berlin për një kohë të shkurtër në vitin 1923, Skavinski u regjistrua në Bauhaus në Weimar në vitin 1924. Paul Klee, Wassily Kandinsky, Adolf Meyer dhe László Moholy-Nagy ishin mes mësuesve të tij.[1] Në departamentin e skenës të udhëhequr nga Oskar Schlemmer Schawinsky zhvilloi skitë dhe pantomime, dhe krijoi punën e tij të parë në skenë.[1]

Pas Bauhaus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me mbylljen e Weimar Bauhaus në 1925, Skavinski u zhvendos në Bauhaus Dessau, duke u fokusuar në fotografinë eksperimentale. Në Bauhaus ai luajti saksofon në grupin e studentëve.[1] Nga 1926 deri në 1927 ai krijoi skenë në Zwickau dhe mësoi si asistent i Schlemmer në dizajnin e skenës në Bauhaus. Skavinski gjithashtu filloi të kushtojë veten në pikturë. [2] Në vitin 1927 ai ekspozoi në Gjermani, Theaterausstellung në Magdeburg .

Skavinski ishte mik i ngushtë me Herbert Bayer dhe Marcel Breuer dhe ishte kumbari i Julia Bayer, vajza e Herbert dhe Irene Bayer, e lindur në 1929.

Në vitin 1929 Skavinski shkoi në Magdeburg, i angazhuar nga Johannes Göderitz për të kryesuar departamentin grafik të autoritetit të ndërtimit komunal. Gjatë kësaj kohe ai u bë redaktor i gazetës së teatrit Das Stichwort . Për shkak të armiqësisë politike dhe antisemitike, Skavinksi u largua nga Magdeburg në fund të vitit 1931 dhe u zhvendos në Berlin si një artist i pavarur. Me ngritjen e Hitlerit dhe partisë naziste, Skavinski emigroi në Itali, ku rifilloi pikturën në Rapallo . Duke punuar në Olivetti ai ka projektuar një makinë të re gjysmë-profesionale, Olivetti Studio 42. Skavinski u konsultua edhe për arkitektët Fingini & Pollini për projektin, të cili në atë kohë krijuan selinë e re për Olivetti.

Lëvizja drejtë SHBA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skanvinski u ftua në Black Mountain College në SHBA në 1936 nga Josef Albers dhe Muzeu i Artit Modern në Nju Jork shfaqën punën e tij. Skanvinski projektoi pavijonin e Karolinës së Veriut në Panairin Botëror të Nju Jorkut në 1939 dhe, me Breuer dhe Gropius, pavijonin e Pensilvanisë. Në vitin 1941 ai u transferua në Nju Jork, duke dhënë mësim në Kolegjin e Qytetit të Nju Jorkut nga viti 1943 deri më 1946 dhe në Universitetin e Nju Jorkut nga viti 1950 deri më 1954.

Që nga viti 1961, Skanvinski udhëtoi për periudha të gjata në Evropë, duke ndërtuar një shtëpi të dytë në Oggebbio në liqenin Maggiore dhe gjithashtu duke ekspozuar në Gjermani. Në vitin 1971, Muzeu i Artit Modern paraqiti një film për Skanvinskin dhe punën e tij në Nju Jork. Në vitin 1981, Hans Heinz Holz botoi një monografi. [2]

Në 1936, Skanvinski u martua me Irene von Debschitz (1903-1990), e bija e Wanda von Debschitz-Kunowski dhe biri i tyre Ben u lind në 1939. Në vitin 1963 ai u martua me Gisela Hatzky, dhe djali i tyre Daniel u lind në 1973.

Skanvinski vdiq më 11 shtator 1979 në Locarno të Zvicrës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Xanti Schawinsky (1986). Xanti Schawinsky: Malerei, Bühne, Grafikdesign, Fotografie (në gjermanisht). Berlin: Bauhaus-Archiv. fq. 9–28. ISBN 3875841719. OCLC 15315357. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "auto" defined multiple times with different content
  2. ^ a b Bauhaus und Bauhäusler : Erinnerungen und Bekenntnisse (në gjermanisht) (bot. Erw. Neuausg). Köln: DuMont. 1985. fq. 213. ISBN 3770116739. OCLC 14815762. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "auto1" defined multiple times with different content