Xhakomo Leopardi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Konti Giacomo Leopardi (i pagëzuar Giacomo Taldegardo Francesco di Sales Saverio Pietro Leopardi; Recanati, 29 qershor 1798Napoli, 14 qershor 1837) ishte një poet, filozof, shkrimtar, filolog dhe gjuhëtar italian.

Mbahet si më i madhi poet i shekullit XIX në Itali dhe një figurat më të rëndësishme të letërsisë botërore, si dhe një nga kryesorët të romantizmit letrar; thellësia e përsiatjeve të tij përmbi ekzistencën dhe mbi gjendjen njerëzore - me frymëzim sensist dhe materialist – e bën të jetë edhe një filozof të njëfarë kallëpi[nevojitet citimi]. Cilësia e jashtëzakonshme lirike e poezisë së tij e ka bërë protagonist qendror në peizazhin letrar dhe kulturor në nivelin evropian dhe ndërkombëtar, me rrjedhoja që shkojnë përtej kohës së tij.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fëmijëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giacomo Leopardi lindi më 1798 në Recanati, në shtetin papal, sot në Provincën e Maçeratës, Marke, në njërën prej familjeve më të fisme të vendit, i parëlinduri ndër 10 fëmijë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Citati 2010, p. 3-18

Literaturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Citati, Pietro (2010). Leopardi (në italisht). Mondadori. fq. 436. ISBN 9788804603252.