Xhamia Blu (Mezar-i Sherif)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia Blu (Mazar-i Sherif)
Emri amëtar (مسجد کبود (مزار شریف)
LlojiArkitekturë Islame
VendndodhjaMazar-i Sherif, Afganistan
Ndërtuar1481
Stili arkitekturorIslame

Xhamia Blu është një xhami në qendër të Mazar-i-Sherif, Afganistan .

Sultan Ahmed Sanxhar i dinastisë Selxhuke ndërtoi tempullin e parë të njohur në këtë vend. Ajo u shkatërrua ose u fsheh brenda argjinaturës tokësore gjatë pushtimit të Xhingiz Hanit në rreth 1220. Në shekullin e 15-të, sulltani Husein Mirza Bajkarah ndërtoi Xhaminë e tanishme Blu. Emri i qytetit vjen nga ky monument fetar i rëndësishëm, Mazar-i Sherif apo Varri i Nderuar, Varri i Sherif)

Një plan lokal i lokacionit të bërë në vitet 1910 tregon se më parë kishte një zonë të vogël me mure në xhami, e cila u rrafshua për të krijuar parqe më vonë, edhe pse portalet në këtë zonë ende mbeten si porta për shenjtërinë. [1]

Varreve të dimensioneve të ndryshme u shtuan për një numër udhëheqësish politikë dhe fetarë afganë gjatë viteve, gjë që ka çuar në zhvillimin e dimensioneve të tanishme të parregullta. Këtu përfshihen varri katror i Amir Dost Muhammed, Uazir Akbar Han dhe një strukturë e ngjashme për Amir Sher Aliun dhe familjen e tij. [1]

Sipas një legjende lokale këtu është varrosur Aliu i cili thuhet se u soll këtu nga një deve e bardhë për të ruajtur eshtrat e tij nga përdhosja nga armiqtë e tij. Shumica e muslimanëve megjithëse konsiderojnë se Aliu është varrosur në xhaminë Imam Ali, NexhefIrak .

Përndryshe, personazhet e varrosura në tempull mund të kenë predikuar Islamin. Identifikimi i tempullit me Aliun ka gjasa të jetë një mit për të siguruar që varri mbrohet dhe nderohet nga bashkësia islame.[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Mazar-e Sharif, Afghanistan" (në anglisht). ArchNet. Marrë më 5 maj 2014.
  2. ^ Glassé, C. (2003). The New Encyclopedia of Islam (në anglisht).