Xhamia e Madhe e Bursës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Madhe në Bursa, Turqi

Xhamia e Madhe e Bursës (Turqisht: Bursa Ulu Camii) është xhami në Bursa e cila u ndërtua mes vitit 1396 dhe 1399 me urdhër të Bajaziti i I. Ky xhami është xhamia më e madhe në Bursa. Xhamia ka 20 kube dhe 2 minare.