Xhamia e Madhe në Sian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Madhe në Sian

Xhamia e Madhe në Sian (Kinezisht: 西安大清真寺; Xīān Dà Qīngzhēns) ndodhet afër kullës Drum. Xhamia ka 12,000 metra katrorë. Xhamia është më e vjetra dhe një nga xhamitë i cili është rinovuar shumë herë, është themeluar në vitin 742[1] gjatë dinastisë së Tangut.[2] Ndryshe nga xhamitë tjera në Lindjen e Mesme dhe vendet arabe, kjo xhami është ndërtuar në stilin kinezë. Xhamia e Madhe ndahet në katër oborre, 250 metra e lartë dhe 47 metra me një plan urbanistik të mirë-rregulluar. Kjo xhami mban 1,000 njerëz dhe falet pesë herë namaz për çdo ditë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Britannica Educational Publishing (2010). The Geography of China: Sacred and Historic Places (në anglisht). Britannica Educational Publishing. fq. 181–182. ISBN 978-1-61530-182-9.
  2. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 14 shtator 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)