Xhamia e Mehmet Dukagjinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Mehmet Dukagjinit
Emri amëtar جامع العادلية
Al-Adiliyah mosque of old Aleppo.jpg
Pamje e Xhamisë
Lloji Arkitekturë Islame
Vendndodhja Halepi, Siria
Koordinatat 36°11′51″V 37°09′28″L / 36.197444°V 37.15775°L / 36.197444; 37.15775Koordinatat: 36°11′51″V 37°09′28″L / 36.197444°V 37.15775°L / 36.197444; 37.15775
Ndërtuar 1566
Arkitekti Mimar Sinani
Stili arkitekturor Osmane

Xhamia e Mehmed Pashë Dukagjinit (Turqisht: Dukaginoglu Mehmed Paşa Camii) ose Kompleksi Adlia ( Arabisht جامع العادلية‎, Turqisht: Adliye Camii ) është një monument i trashëgimisë kulturore qe ndodhet në Halep, Siri. Kjo xhami osmane ishtë ndërtua në shekullin e 16-të nga Mehmed Pashë Dukagjini, gubernatori osman të provincës Halep i cili ishte nga familja DukagjiniShqipëri. Është xhami me sherefeja me e bukur në minare.

Xhamia el-Adilije ose Xhamia Dukaginzâde Mehmed Pasha është një xhami kompleks në Halep, që ndodhet në jugperëndim të Kalasë, në "el-Xhallum" pjesë e qytetit të lashtë, pak metra larg nga xhamia El-Safahija . Xhamia është ndërtuar nga Dukakinzade Mehmed Pasha në vitin 1556. Dukakinzade ishte guvernatori i përgjithshëm osman i Halepit nga 1551 deri në 1553, kur u emërua si guvernator i përgjithshëm i Egjiptit. Ai vdiq në vitin 1557 dhe xhamia nuk u përfundua deri në vitin 1565-66 (H 973). [1] Konsiderohet të jetë një nga xhamitë më të vjetra të periudhës osmane në Halep pas Xhamisë së Hysrev Pashës .

Kompleksi është ndërtuar në hyrjen jugore të sukut të mbuluar (pazarit) të Halepit të vjetër.

Xhamia u bë e njohur si Adilija për shkak të pozicionit të saj pranë pallatit të guvernatorit, Dar el-Adl, i njohur edhe si Dar el-Saada. [1] [2]

Xhamia ka një sallë të madhe lutjesh të parapërgatitur nga një portik i dyfishtë. Mbi dritaret në anën veriore dhe në sallën e lutjes janë panele me ngjyra të ndezura. Këto ndoshta janë importuar nga Izniku i Turqisë. [3] [2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Carswell, John (2006) [1998]. Iznik Pottery. London: British Museum Press. ISBN 978-0-7141-2441-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) Carswell, John (2006) [1998]. Iznik Pottery. London: British Museum Press. ISBN 978-0-7141-2441-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) Carswell, John (2006) [1998]. Iznik Pottery. London: British Museum Press. ISBN 978-0-7141-2441-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)
  • Necipoğlu, Gülru (2005). The Age of Sinan: Architectural Culture in the Ottoman Empire. London: Reaktion Books. ISBN 978-1-86189-253-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) Necipoğlu, Gülru (2005). The Age of Sinan: Architectural Culture in the Ottoman Empire. London: Reaktion Books. ISBN 978-1-86189-253-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link) Necipoğlu, Gülru (2005). The Age of Sinan: Architectural Culture in the Ottoman Empire. London: Reaktion Books. ISBN 978-1-86189-253-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: është përdorur ref=harv (link)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Necipoğlu 2005, f. 475. Gabim me sfn - Shënjestrim i shumëfishtë (3×): CITEREFNecipoğlu2005 (Ndihmë!)
  2. ^ a b Carswell 2006, f. 113. Gabim me sfn - Shënjestrim i shumëfishtë (3×): CITEREFCarswell2006 (Ndihmë!)
  3. ^ Necipoğlu 2005, f. 477. Gabim me sfn - Shënjestrim i shumëfishtë (3×): CITEREFNecipoğlu2005 (Ndihmë!)