Xhamia e Sinan Pashës në Damask

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia Sinan Pasha

Xhamia e Sinan Pashës (Turqisht: Sinan Paşa Camii) ose Xhamia e Sinanijes është një monument i trashëgimisë kulturore në Damask, Siri. Kjo xhami është ndërtua në shekullin e 16-të nga kryeveziri shqiptar Koxha Sinan Pashës dhe ndodhet në rrugen Sinanija.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]