Xhamia e Teqesë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xhamia e Teqes)
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Teqesë
Gjirokastër - Teqe Mosque.JPG
Vendndodhja Gjirokastër, Gjirokastër, Shqipëri
Organi drejtues DRKK Gjirokastër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886 10.06.1973
Nr. i referencës GJ157

Xhamia e Teqesë është një xhamiaTeqe, dhe një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Gjirokastrës, në qarkun e Gjirokastrës, Shqipëri [1]. Kjo xhami historike është ndertuar në vitin 1773 nga Ahmet Çelebiu. Ka pasur një mbishkrim, në të cilin thuhej se ajo është ndërtuar në vitin 1145 (1732/1733 E.S.). Kjo xhami duhet të jetë ajo që është përshkruar nga Evlija Çelebiu, si Xhamia e Teqesë. Nga banorët e zonës ajo njihej edhe si Xhamia e Meshit. Mori statusin monument kulture në vitin 1973. Ajo ishte ende në këmbë në vitin 1967, por duhet të jetë shkatërruar pak kohë më pas. Ky monument është i miratuar me numër "1886 10.06.1973".

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I GJIROKASTRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 11 tetor 2016.