Xhamia në Bohoniki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia e Tatarëve në Bohoniki

Xhamia në Bohoniki (Polonisht: Meczet w Bohonikach) është xhami e ndërtuar prej druri ndodhet në fshatin BohonikiPoloni.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia u ndërtua në dikur në shekullin nëntëmbëdhjetë dhe të njëzetë, më së shumti në vitin 1873. Xhamia u ndërtua pasi zjarri dogji një xhami e kolonëve të Tatarëve në vendndodhjen e saj, e cila ndodhej pranë një varreze historike në lindje të fshatit, që ekziston që nga rreth shekullit të tetëmbëdhjetë ose nga shekulli i shtatëmbëdhjetë.[2]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, xhamia u shkatërrua nga Wehrmacht, e cila e shndërroi ndërtesën në një spital fushor. Pas vitit 1945, xhamia kishte pësuar renovime të vogla. Kishte plane për zgjerimin e xhamisë, por konservatori nuk i lejoi këto plane të paraqiten.

Në vitin 2003, kulmi i xhamisë u rinovua; çati prej llamarine u zëvendësua me zall. Në vitin 2005, xhamia kishte pësuar një rinovim të madh.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Main Page". Bohoniki. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 11 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Antoniak, Grzegorz Rąkowski ; [il. Krystyna (2005). Polska egzotyczna : [przewodnik] (bot. Wyd. 3 aktual.). Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz". ISBN 8389188376. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gembicki, [tekst Roman (2006). Podlaski szlak tatarski : Bohoniki. Bohoniki: Muzułmańska Gmina Wyznaniowa. ISBN 8392266528. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)