Jump to content

Xhandan Erçetin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Candan Erçetin (2012)

Candan Erçetin (['dʒandan 'ertʃetin], * 10. shkurt 1961[1]Kırklareli) është një këngetare turke e popmuzikës.

Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Candan Erçetin u rrit në vendlinjen e saj ne Kırklareli si femije emigrantesh shqiptar nga Shkupi dhe Prishtina, në Kırklareli ndoqi shkollën fillore. Më pas ndoqi gjinazin Galatasaray dhe që nga 1979 Konveravtorin Shtetëror në Stamboll (İstanbul Belediye Konservatuarı). Mbas konservatorit filloi te studionte arkeologjie klasike ne Universitetin e Stambollit .

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si anetare e Musikgruppe Klips ve Onlar repräsentierte Erçetin perfaqesoi se bashku me kompozimin e Melih Kibar Halley Turqinë në Eurovision Song Contest 1986.

Në vitin 1991 ajo permbylli një formim per kengetare (Opera Klasike) ne shkollen muzikore İstanbul Municipal .

Ne vitet 90 ka qene moderatore per disa emsisonie televizive. Ne qershor te 1995 ajo beri publik albumin e saj te pare solo Hazırım . Albumi bashkonte elemente nga rajoni i saj i lindjes Osthrakien me elemente nga pjesa shqiptare e vendlindjes se prinderve te saj Maqedoni. Edhe ne pjesen tjeter te albumeve shfaqen qarte konturet shqiptare dhe trakase.

Suksesin e saj më te madh, këngëtarja e arriti me albumin Elbette te vitit 2000. Me 1.050.000 njësi të shitura, ai ishte albumi më i shitur i vitit në Turqi.[2]

Në Gjermani ajo doli per here te parë në 1998 në Bremen dhe në 1999 në Frankfurt am Main. Ne 2005 ajo luajti nje rol ne musikalin Yıldızların Altında. Përveç kësaj, ajo jep mësim në Galatasaray-Gymnasium.

Diskografie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studioalben[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1995: Hazırım (shqip. Unë jam gati)
 • 1997: Çapkın (dt. Draufgänger)
 • 2000: Elbette (shqip. E vetkuptueshme)
 • 2002: Neden (shqip. Përse)
 • 2003: Chante Hier Pour Aujourd'hui
 • 2004: Melek (shqip. Engjell)
 • 2005: Aman Doktor (shqip. aman Doktor)
 • 2009: Kırık Kalpler Durağında (shqip. Ne stacionin e zemrave te thyera)
 • 2011: Aranjman 2011 (dt. Arrangement 2011)

Publikime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1996: Sevdim Sevilmedim - The Remix EP (dt. Ich habe geliebt, Ich wurde nicht geliebt)
 • 1998: Oyalama Artık - The Remix EP 2 (dt. Lenk nicht mehr ab)
 • 2000: Unut Sevme - Limited Edition Remixes (dt. Vergiss, lieb nicht)
 • 2003: Remix
 • 2005: Remix's
 • 2008: Ben Kimim (shqip. Kush jam une)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Geburtsdatum Arkivuar 16 shkurt 2010 tek Wayback Machine auf der offiziellen Webseite (abgerufen am 29. Juli 2010)
 2. ^ "Webarchiv "zaman.com.tr", aufgerufen am 20. August 2011". Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2013. Marrë më 27 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Normdaten

Stampa:SORTIERUNG:Ercetin, Candan