Xhandarmëria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anëtarë të KarabinierëveItalisë në detyrat e rendit publik në Firence.

Një xhandarmëri është një forcë ushtarake me detyra të zbatimit të ligjit në mesin e popullatës civile. Në Francë dhe në disa vende frankofone, xhandarmëria është një degë e forcave të armatosura që është përgjegjëse për sigurinë e brendshme në pjesë të territorit (kryesisht në zonat rurale dhe qytete të vogla në rastin e Francës), me detyra shtesë si polici ushtarake për forcat e Armatosura. Ai u prezantua në disa vende të tjera të Evropës Perëndimore gjatë pushtimeve Napoleonike. Në mesin e shekullit të 20, një numër ish-mandatesh franceze dhe zotërime koloniale (të tilla si Libani, Siria, Bregu i Fildishtë dhe Republika e Kongos) miratuan një xhandarmëri pas pavarësisë. Një koncept i ngjashëm ekziston në Evropën Lindore në formën e Trupave të Brendshme, të cilat janë të pranishme në shumë vende të ish-Bashkimit Sovjetik dhe në vendet ish-aleate të tij.[1]

Disa nga organizatat më të spikatura moderne të xhandarmërisë përfshijnë Xhandarmërinë Kombëtare Franceze, Gardën Kombëtare Franceze, Gardën Civile Spanjolle, Jandarmërinë Rumune, Xhandarmërinë Kombëtare Algjeriane, Xhandarmërinë Kombëtare Argjentinase, Konstabularin e Shteteve të Bashkuara, Xhandarmërinë Kombëtare Burkineze, Karabinierët italianë, Karabinerët kilian, Karabinierët moldavë , Marechaussee Mbretërore e Holandës, Xhandarmëria Mbretërore Marokene, Garda Kombëtare Republikane Portugeze, Xhandarmerija Serbe, Garda Kombëtare Meksikane, Garda Kombëtare Tuniziane, Xhandarmëria Turke dhe Policia e Montuar Mbretërore Kanadeze/Xhandarmëria royale du Canada.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kuptimi i fjalës Xhandarmëri ‹ FJALË". fjale.al. Marrë më 2023-09-13.
  2. ^ "Kuptimi i fjalës Xhandarmëri ‹ FJALË". fjale.al. Marrë më 2023-09-13.