Xhavil Haliti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Xhavil Haliti është aktivist i përpjekjes për pavarësi dhe politikan shqiptar i Kosovës. U lind më 8 mars 1956 në Novosellë të Pejës, Kosovë. Haliti mban postin e nënkryetarit të Kuvendit të Kosovës. Ai vjen nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës. Haliti është zëvendëskryetar i parë i Komisionit për Integrime Evropiane.[1]

Më 2005 në një raport të shërbimit gjerman të inteligjencës BND Haliti u akuzua për përfshirje në vrasjen e kundërshtarëve politik të PDK-së dhe në krim të organizuar.[2] Këto akuza nuk janë vërtetuar asnjëherë në gjykatë.

Është i martuar, ka dy vajza e një djalë.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.assembly-kosova.org/?cid=1,102,657
  2. ^ http://wikileaks.org/wiki/BND_Kosovo_intelligence_report,_22_Feb_2005