Xhejmsi I Pushtuesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhejms I pushtuesi
Të dhëna vetjake
U lind më2 shkurt 1208
Vdiq më27 korrik 1276

Xhejms I pushtuesi (2 shkurt 1208 - 27 korrik 1276) ishte Kont i Barcelonës, Mbret i Aragonit, Mbret i Valencias, Mbret i Majorkës dhe Lord i Montejierit nga viti 1213 në vitin 1276. Zotërimi i tij i gjatë pa pushimin e Shtëpisë së Barcelonës nga të gjitha anët, në Valencia nga jugu, Languedoci në veri, dhe Ishujt Balerike në lindje. Nga një traktat i Mbretit Luisi IX të Francës, ai e mori qarkun e Barcelonës nga francezët dhe e integroi atë në kurorën e tij.

Si organizator dhe ligjvënës, ai zë një vend të lartë në mesin e mbretërve të Spanjës. Xhejmsi hartoi Consulate of the Sea, e cila qeverisi tregtinë detare dhe ndihmoi në themelimin e epërsisë katalunase në Mesdheun perëndimor. Ai ishte një personalitet i rëndësishëm në zhvillimin e Katalunisë, duke ndihmuar edhe literaturën katalunase me shkrimin e kronikës autobiografike të sundimit të tij: Llibre dels fets.

Martesa dhe fëmijët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhejmsi u martua për herë të parë në vitin 1221, me Eleanoren, vazjën e Mbretit Alfonso VIII dhe Eleanorës së Anglisë. Edhe pse ai më vonë e anuloi martesën, djali i tij nga ajo u shpall legjitim:

Në vitin 1235, Xhejmsi rimartohet me Violandën, vajzën e Andreut II të Hungarisë nga gruaja e tij e dytë Yolande de Courtenay. Ajo i lindi atij disa fëmijë:

 1. Violant of Aragon[1] (1236–1301), Mbretëreshë e Kastiljes përmes martesës me Alfonsin X të Kastiljes
 2. Constance of Aragon, Lady of Villena
 3. Peter III of Aragon (1240–1285)
 4. James II of Majorca (1243–1311)
 5. Ferdinand of Aragon (1245–1250)
 6. Sancha of Aragon (1246–1251)
 7. Isabella of Aragon (1247–1271)
 8. Maria of Aragon (1248–1267), murgeshë
 9. Sancho, Arkipeshkop i Toledos (1250–1275)
 10. Eleanor of Aragon (born 1251, data e vdekjes nuk dihet; vdiq e re)

Xhejmsi u martua për herë të tretë me Teresa Gil de Vidaure, por vetëm me dokumente private, dhe e la kur ajo e mori lebrosën. .

Fëmijët e tij nga martesa e tretë u njohën në testamentin e tij të fundit si në përputhje të vazhdimësisë në fron.

Xhejmsi pati disa të dashura, gjatë dhe pas martesës, me të cilat pati disa djem ilegjitim.

Nga Blanca d'Antillón:

 • Ferran Sanchis (ose Fernando Sánchez; 1240–1275), baroni i Castro-s

Nga Berenguela Fernández:

Nga Elvira Sarroca:

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ en:Ricardo del Arco y Garay: Sepulcros de la Casa Real de Aragón

Referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Chaytor, H. J. A History of Aragon and Catalonia. London: Methuen, 1933.
 • The book of deeds of James I of Aragon. A translation of the medieval Catalan Libre dels fets. Trans. Damian Smith and Helen Buffery (Aldershot: Ashgate, 2003) (Crusade Texts in Translation, 10.) Pp. xvii + 405 incl. 5 maps.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]