Xhibuti (Qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhibuti
Afar: Gabuuti
Arabisht: جيبوتي
Banka Islame në Xhibuti
Banka Islame në Xhibuti
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej623.891

Xhibuti (Qytet) (Afar: Gabuuti; Arabisht: جيبوتي; Frëngjisht: Ville de Djibouti) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Xhibutit. Ndodhet në Xhibutin lindor, rreth 21 km në veriperëndim të kufirit me Somalinë. 94% e popullsisë është e besimit musliman, ndërsa 6% e krishterë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhibuti është qyteti më i nxehtë në botë. Rreshjet mesatare janë 163.5 milimetra në vit. Ka dy sezone: sezoni i verës i cili zgjat nga muaji maj deri në muajin tetor dhe sezoni i dimrit i cili zgjat nga muaji nëntor deri në muajin prill.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Yacin Elmi Bouh, politikan
  • Mumin Gala, atlet
  • Abdourahman Waberi, novelist
  • Ayanleh Souleiman, atlet
  • Dileita Mohamed Dileita, ish-kryeministër i Xhibutit