Xhibuti (Qytet)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhibuti
Afar: Gabuuti
Arabisht: جيبوتي
Qytet
noform
Banka Islame në Xhibuti
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Xhibuti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 630 km2
Lartësia 14 m (m.n.d.)
Popullsia 623,891 banorë
Dendësia 990 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EAT UTC+3

Xhibuti (Qytet) (Afar: Gabuuti; Arabisht: جيبوتي; Frëngjisht: Ville de Djibouti) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Xhibutit. Ndodhet në Xhibutin lindor, rreth 21 km në veriperëndim të kufirit me Somalinë. 94% e popullsisë është e besimit musliman, ndërsa 6% e krishterë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhibuti është qyteti më i nxehtë në botë. Rreshjet mesatare janë 163.5 milimetra në vit. Ka dy sezone: sezoni i verës i cili zgjat nga muaji maj deri në muajin tetor dhe sezoni i dimrit i cili zgjat nga muaji nëntor deri në muajin prill.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Yacin Elmi Bouh, politikan
  • Mumin Gala, atlet
  • Abdourahman Waberi, novelist
  • Ayanleh Souleiman, atlet
  • Dileita Mohamed Dileita, ish-kryeministër i Xhibutit