Xhovan Pali I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjon Pali I

Papa Gjon Pali I, 1978
papa i 263 i Kishës Katolike
{{{kurorezimi}}}
{{{stema}}}
Zgjedhja 26 gusht 1978
Shugurimi peshkopal {{{shugurimi}}}
Fundi papatit 28 shtator 1978
Motoja {{{moto}}}
Kardinalë të emëruar {{{kardinale}}}
Paraardhësi papa Pali VI
Pasardhësi Papa Gjon Pali II
Emri Albino Luciani
Lindja Canale d'Agordo, 17 tetor 1912
Vdekja {{{vv}}}, 28 shtator 1978 ({[mosha
Varrimi {{{varri}}}
Firma [[File:{{{firma}}}|150px]]

Papa Gjon Pali I (l. Albino Luciani 17 tetor 1912, Canale d'Agordo - v. 28 shtator 1978 ({[mosha, {{{vv}}}) ishte papa i 263 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 26 gusht 1978 dhe deri më 28 shtator 1978. Paraardhës i tij ishte papa Pali VI, ndërsa pasardhësi Papa Gjon Pali II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali VI
Papë
26 gusht 197828 shtator 1978
Pasardhësi 
Papa Gjon Pali II

vjet)| vv = Vatikan| varri = Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit 4 tetor 1978| didaskalia = | stema = | shugurimi = 3 shtator 1978| moto = Humilitas| kardinale = | firma = | kurorezimi = }}