Jump to content

Xhovani V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni V
papa i 82 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 23 korrik 685
Fundi papatit 2 gusht 686
Paraardhësi papa Benedikti II
Pasardhësi papa Kokoni
Lindja Antiokia
Vdekja 2 gusht 686
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni V ( l. , Antiokia - v. 2 gusht 686, ) ishte papa i 82 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 2 gusht 686. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti II, ndërsa pasardhësi papa Kokoni.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti II
Papë
2 gusht 686
Pasardhësi 
papa Kokoni