Xhu-xhucu Brazilian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

'Jiu jitsu' Brazilian është një art luftarak dhe një mënyrë mbrojtjeje personale i specializuar në dyluftim veçanërisht në luftimin në tokë. Nuk duhet ngatërruar me paraardhësin Jūjutsu Japonez.

Jiu jitsu Brazilian

Jiujitsu apo BJJ konsiderohet në mënyrë universale tashmë si një nga artet luftarake më efikase në botë. I njohur si “arti xhentil apo i butë” BJJ fokusohet në ngushtimin e menjëhereshem të distancës me kundërshtarin, hedhjen e tij në tokë dhe finalizimin e kundershtarit nepermjet kapjeve dhimbjeprurese dhe manipulimit të gjymtyrëve dhe trupit si dhe shtërngimit dhe bllokimit të rrugëve të frymëmarrjes apo enëve teë gjakut. BJJ i jep individëve më të vegjël apo të brishtë një shans të barabartë apo më të mirë për të përballur kundërshtarë më të fuqishëm.

Jiu-Jitsu Brazilian u bë shumë i famshëm fillimisht në Amerikë e më pas në botë pasi Royce Gracie (i biri i Helio Gracie i cili bashkë me vellanë e tij Carlos Gracie janë themeluesit legjendar të BJJ) mori pjese në kampionate të arteve të ndryshme luftarake dhe arriti te mposhtë kundershtarë shumë më të fuqishëm dhe të mëdhenj se ai që përfaqësonin disiplina të tjera si boksi, savate, kickboksi, judo, sumo, mundja etj.

Pas fitoreve të Royce Gracie-t, të gjithe ata që ishin të dedikuar në rrugen e arteve luftarake fillluan të mësojnë Jiu-Jitsun Brazilian. Sot BJJ është pjesë e arsenalit dhe programit stërvitor të të gjithe garuesve dhe kampionëve te botës që garojnë në kampionate të arteve luftarake te kombinuara. Nje nga anët më të mira të Jiu Jitsut Brazilian është që mund të ushtrohet nga kushdo, pavarësisht nga forma fizike, mosha apo gjinia. Ne fakt, Jiu Jitsu Brazilian është perfekt për vetëmbrojtje për femrat sepse shumë nga teknikat finalizuese të BJJ praktikohen nga pozicione në dukje të pafavorshme për to.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]