Yamato

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yamato (Japonisht: 大和) ishte fillimisht zona përreth qytetit të sotëm Sakurai në Prefekturën NaraJaponisë, e cila u bë Provinca Yamato dhe nga zgjerimi një emër për të gjithë Japoninë.

Yamato është gjithashtu emri dinastik i Shtëpisë Perandorake në Japoni në pushtet.

Historia japoneze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hiroshi Yamato (lindi më 1983), një mundës profesional japonez
  • Yamato Maeda (lindi më 1987), një bejsbollist profesional
  • Tetsu Yamato (lindi më 1978), një ish-futbollistë japonez
  • Waki Yamato (lindi më 1948), një mangaka japoneze
  • Yūki Yamato (lindi më 1989), një regjisore dhe skenariste japoneze

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anijet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime dhe manga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]