Ylber Ramadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ylber Ramadani
Të dhënat personale
Emri i plotëYlber Latif Ramadani[1]
Data e lindjes12 prill 1996
Vendi i lindjesFerizaj, Kosovë
Gjatësia1.85 m
PozicioniMesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualVejle Boldklub
Numri16
Karriera në rini
KF Ferizaj
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–2014KF Ferizaj42(3)
2014–2015KF Prishtina14(1)
2015–2016KF Drita17(1)
2016–2017FK Partizani Tirana35(0)
2017–Vejle Boldklub43(1)
Ekipi kombëtar
2014–2015Kosova U191(1)
2015–2016Kosova U210(0)
2016–Shqipëria U218(1)
2018–Shqipëria3(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ylber Latif Ramadani (lindi më 12 prill 1996) është futbollistë shqiptar i cili luan si mesfushor mbrojtës për klubin danezë Vejle Boldklub dhe për kombëtaren shqiptare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ferizaj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai filloi karrierën e tij me KF Ferizaj, ku ai bëri 42 paraqitje dhe shënoi 3 gola në sezonin 2013-14.

Prishtina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të sezonit 2014–15, Ramadani nënshkroi kontratë për klubin Prishtina ku ai bëri 14 paraqitje dhe shënoi vetëm 1 golë.

Drita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 gusht 2015, Ramadani nënshkroi kontratë me Dritën.[2] Gjatë pjesës së parë te4 sezonit 2015–16, ai bëri 17 paraqitje në ligë kur më vonë Drita përfundoi në vendin e 10-të.[3]

Partizani Tirana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor të vitit 2015, u raportua se Ramadani u bashkua me klubin shqiptarë Partizani Tirana gjatë transferimit të muajit janar,[4] dhe filloi të trajnohet me klubin para se të nënshkroj kontratë tre vjeçare më 10 janar 2016.[5] Ramadani bëri 42 paraqitje në të gjitha ndeshje dhe kështu ai u emërua Lojtari i Ri më i Mirë në Kategorinë Superiore.[6]

Vejle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 qershor 2017, klubi danezë Vejle shpalli se futbollisti shqiptarë Ramadani nga Partizani Tirana u transferua në klub për një tarifë prej 200,000 euro. Lojtari ishte prezentë në të njëjtin ditë dhe nënshkroi kontratë katër vjeçare.[7] Më 26 nëntor 2017 Ramadani shënoi golin e tij të parë kundër skuadrës së vendit të dytë Vendsyssel.[8]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramadani morri një thirrje nga menaxheri i kombëtares kosovare U19 Ramiz Krasniqi për një ndeshje miqësore kundër Shqipërisë U19 në tetor 2015. Ai luajti në ndeshjen e parë më 13 tetor, duke fituar ndeshjen 2–0.[9]

Ai ishte poashtu pjesë e kombëtares kosovare U21.[10]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 gusht 2017, Ramadani morri një thirrje nga trajneri i kombëtares shqiptare U21 Redi Jupi për një ndeshje kualifikuese të Kampionatit Evropian UEFA 2017 kundër Greqisë.[11] Ai debutoi më 10 tetor ndeshjen finale kualifikuese kundër Izraeli ku humbën 4–0.[12]

Ramadani vazhdoi të bëhej pjesë e kombëtares U-21 për ndeshjen kualifikuese të Kampionatit Evropian UEFA 2019 në grupin e dytë, pasi ai u thirr në qershor 2017 për një ndeshje miqësore kundër Francës dhe ndeshjen e hapjes kualifikuese kundër Estonisë.[13] Ai shënoi golin e tij të parë në U-21 në ditën e pestë të ndeshjes kundër Irlandës Veriore.[14]

Ramadani morri një thirrje nga menaxheri i kombëtares shqiptare Christian Panucci për një ndeshje miqësore Turqisë më 13 nëntor 2017.[15] Ai përshkruajti thirrjen e tij të parë si një "ëndërr e bërë realitet".[16] Ramadani debutoi në kombëtaren në një ndeshje miqësore kundër Norvegjisë më 26 mars 2018.[17]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dekret për dhënie të shtetësisë shqiptare nr. 9724 President.al
 2. ^ "KF 'Drita' përforcohet me tre futbollistë". KosovaLive360. 1 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 gusht 2017. Marrë më 16 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "DRITA TRIUMFON – MBETET ENDE NË SUPERLIGË". Insajderi.com. 2 qershor 2016. Marrë më 16 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ylber Ramadani drejt Partizanit të Tiranës". Gazeta Olle. 23 dhjetor 2015. Marrë më 9 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Partizani, Ylber Ramadani firmos për 3 vjet". Bota Sot. 10 janar 2016. Marrë më 9 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ylber Ramadani shpallet talenti i vitit në Shqipëri". Gazeta Olle. 22 maj 2017. Marrë më 22 maj 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Zyrtare / Ramadani pasuron Partizanin, por përfundon në kategorinë e dytë në Danimarkë". Panorama Sport. 13 qershor 2016. Marrë më 16 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Muaji i artë i Ramadanit, vjen goli i parë jashtë Shqipërisë". Albsport.al. 26 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2017. Marrë më 26 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Kosova mposht Shqipërinë". Telegrafi.com. 13 tetor 2015. Marrë më 3 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Grumbullohen përfaqësueset U-21 dhe U-19". Sporti1. 6 maj 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 prill 2016. Marrë më 9 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "U-21 zbardhet lista per sfiden ndaj Greqisë". FSHF.org. 27 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2017. Marrë më 27 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Israel U21 vs. Albania U21 4 – 0". Soccerway. 10 tetor 2016. Marrë më 16 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Alban Bushi shpall listën e U21 për Francën dhe Estoninë". FSHF.org. 1 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 korrik 2017. Marrë më 11 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Shqipëri e pafat, e pësojmë sërish në fund". Sport Ekspres. 10 nëntor 2017. Marrë më 10 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "TRAJNERI PANUCCI SHPALL LISTËN PËR MIQËSOREN E 13 NËNTORIT, TURQI-SHQIPËRI". FSHF.org. 3 nëntor 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 nëntor 2017. Marrë më 3 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Ramadani: Kombëtaren e kam ëndërruar që fëmijë, dua të luaj nga minuta e parë". Panorama Sport. 3 nëntor 2017. Marrë më 3 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Internationals (Sky Sports)". SkySports. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)