Young Jeezy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jay Jenkins (i lindur më 28 shtator 1997) i njohur si Young Jeezy është një reper amerikan dhe anëtar i hip hop grupit Untied Streets Dopeboyz of America(USDA), dhe anëtar formues i grupit Boyz n da Hood. Ka filluar karrieren në 2001 si i pavarur, pastaj i është bashkangjitur grupit Boyz n da Hood në vitin 2005. Kënga e tij me Akon-in Soul Survivor ka qenë hit në Shtetet e Bashkuara.

Albumet Solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2005 : Let's Get It: Thug Motivation 101
  • 2006 : The Inspiration
  • 2008 : The Recession
  • 2010 : TM 103

Albumet e pavarura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2001 : Thuggin' Under the Influence (T.U.I.)
  • 2003 : Come Shop Wit Me

Albumet në bashkëpunim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2005 : Boyz n da Hood (me Boyz n da Hood)
  • 2007 : Young Jeezy Presents USDA (me USDA)

Mikstejpët oficiale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2004 : The Streets is Watchin me DJ Drama