Ystad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ystad
Qytezë
noform
Teatri dhe shkolla në Ystad.
Stema_figura
Stema e Ystad
Vendndodhja
Ystad is located in Suedia
Ystad
Ystad
Vendndodhja e Ystad në Suedi

Koordinatat: 55°25′V 13°50′L / 55.417°V 13.833°L / 55.417; 13.833

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Rajoni Skåne
Provinca Skåne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.65 km2
Popullsia 18.350 banorë
Dendësia 2.210 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Ystad është qytezë në rajonin e Skånes. Sipas vitit 2010, Ystadi ka pasur 18.350 banorë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1658, popullsia e Ystadit ishte 1.600 dhe në vitin 1850, popullsia u rrit deri në 5.000. Në vitin 1890, popullsia u rrit deri në 10.000.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është në linjën hekurudhore në mes Malmö dhe Simrishamn dhe ka shërbime hekurudhore në Kopenhagë nëpërmjet urës Øresund.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti më popullarizuar në Ystad është hendbolli.

Njerëzit të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Robert Andersson, lojtarë në hendboll
 • Mattias Andersson, lojtarë në hendboll
 • Karin Ekelund, aktore
 • Lennart Geijer, politikan
 • Jim Gottfridsson, lojtarë në hendboll
 • Alexander Hansen, lojtarë në hendboll
 • Rolf Holmgren, aktorë
 • Gunnar Hökmark, parlamentar në BE
 • Ivar Jacobson, elektroingenjör
 • Ernst-Hugo Järegård, aktorë, artist
 • Bengt Magnusson, gazetarë
 • Gunnar Malmquist, astronom
 • Anna Q. Nilsson, aktore
 • Lina Nilsson, lojtarë në futboll
 • Fredrik Petersen, lojtarë në hendboll
 • Michael Saxell, kompozitor, producent, muzikant
 • Sebastian Seifert, lojtarë në hendboll
 • John de Sohn, producent i muzikës
 • Ehrling Wahlgren, shkrimtarë

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]