Yuki-onna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yuki-onna (ゆき女) prej Hyakkai-Zukan nga Sawaki Suushi

Yuki-onna (雪女, "gruaja e borës") është një shpirt ose yōkaifolklorin japonez. Karakteri i saj është përshkruar shpesh në letërsinë japoneze, filma ose animacion.[1]

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yuki-onna shfaqet në netët me dëborë si një grua e gjatë, e bukur, me flokë të gjatë të zinj dhe me buzë blu. Lëkura e saj çnjerëzore apo edhe e tejdukshme e bën atë të përzihet në peizazhin me dëborë (siç përshkruhet në mënyrë të famshme në Kwaidan: Tregime dhe Studime të Gjërave të ÇuditshmeLafcadio Hearn). Ajo shpesh vesh një kimono të bardhë, por legjendat e tjera e përshkruajnë atë si nudo, me vetëm fytyrën dhe flokët e saj të ngritur përballë borës. Megjithë bukurinë e saj çnjerëzore, sytë e saj mund të godasin terrorin tek njerëzit e vdekshëm. Ajo noton nëpër dëborë, duke mos lënë gjurmë (në fakt, disa përralla thonë se ajo nuk ka këmbë, një tipar i shumë fantazmave japoneze), dhe ajo mund të shndërrohet në një re të mjegullës ose borës nëse kërcënohet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bane, Theresa (2012). Encyclopedia of Demons in World Religions and Cultures. McFarland & Company. fq. 334. ISBN 978-0-7864-8894-0. Marrë më 23 tetor 2018. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)